VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”
Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter” Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter”

VIDEO | Farul - FCU Craiova 2-1. Eurogolurile lui Grameni şi Artean îi aduc lui Hagi startul dorit. Croitoru, eliminat la debutul pe banca oltenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 iul 2022

Farul a început cu dreptul ediţia 2022/2023 a Superligii şi a câştigat meciul jucat pe teren propriu cu FC U Craiova, scor 2-1, în direct la Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Grameni şi Artean au marcat două goluri superbe pentru echipa lui Hagi, în timp ce speranţele oaspeţilor au fost redate de Sidibe, în minutul 59.

La fel ca FC Argeş - UTA de sâmbătă, Farul - FC U Craiova a început, practic, de la 1-0 pentru gazde. După doar trei minute, Grameni a prins o torpilă de la 25 de metri, Popa a plonjat târziu, iar Hagi avea toate motivele din lume să fie un antrenor bucuros. Replica oaspeţilor a venit în minutul 28, după o eroare a lui Mihai Popescu în propriul careu, dar golgheterul Compagno nu a profitat şi nu a reuşit să-l învingă pe Aioani. Peste câteva zeci de secunde, însă, Hagi jubila din nou: contraatac rapid, pasă decisivă Pitu, şut superb Artean la colţul lung şi 2-0 pentru gazde!

Croitoru, eliminat, inspirat, dar fără puncte

Pe finalul primei reprize, după 45 de minute în care elevii săi nu s-au exprimat la nivelul dorit, Marius Croitoru şi-a reluat obiceiurile de la FC Botoşani, a protestat după un fault al lui Asamoah la Vlad Morar, iar arbitrul Iulian Călin i-a arătat al doilea cartonaş galben şi l-a transformat în primul antrenor eliminat în acest sezon. Din tribună, Croitoru a avut inspiraţia de a-l înlocui pe Baeten cu Sidibe, iar rezerva a punctat la doar câteva secunde distanţă, cu o lovitură de cap (57) după un corner al lui Bauza. Trebuia să fie semnalul trezirii pentru olteni, însă letargia s-a reinstaurat la puţin timp.

Hagi a sesizat pericolul, a mutat rapid cu Boboc şi Robert Ion, apoi Farul a făcut un joc inspirat de aşteptare. Vlad Morar a înscris pe contraatac, dar golul i-a fost anulat pentru ofsaid, apoi Moldoveanu (78) şi Adi Petre (82) au irosit şansa de a închide meciul.

Farul - FC U Craiova s-a terminat 2-1, rezultat care-i permite lui Hagi să înceapă cu dreptul un sezon în care, în primele cinci etape, îşi va măsura priceperea doar cu echipe din play-out-ul ediţiei trecute sau cu nou-promovate. Croitoru începe slab, fără vreun orizont ofensiv, şi va privi din tribună meciul următor contra celor de la CFR Cluj.

Farul - FC U Craiova 2-1 (Grameni 3, Artean 29 / Sidibe 57)

• FARUL: 12. Aioani - 5. Mladen (Boboc 64), 17. Larie, 3. Mihai Popescu, 25. Kiki - 18. Artean, 16. Nedelcu, 24. Grameni (Doukoure 72) - 22. Torje (R. Moldoveanu 77), 10. Vl. Morar (Ad. Petre 77), 80. A. Pitu (R. Ion 64)
  • REZERVE: 94. Buzbuchi, 8. Casap, 28. D. Grosu, 8. Casap, 26. Ad. Mazilu

• FCU CRAIOVA: 31. R. Popa - 44. Enache, 35. A. Duarte, 5. Huyghebaert. 30. Van Durmen - 6. Vl. Achim, 77. Asamoah - 24. Baeten (Sidibe 57), 10. Bauza, 11. Chiţu (Bahassa 69) - 33. Compagno
  • REZERVE: 1. Mogoşanu, 2. Negru, 8. Dr. Albu, 9. Cl. Bălan, 15. Blidar, 21. D. Croitoru, 88. Marquet, 27. Ricardo Grigore, 17. Raicea
Minutul 90: Patru minute de prelungiri pentru partida de la Ovidiu.

Minutul 82: Adi Petre scapă pe contraatac, trage din unghi, însă execuţia sa e slabă şi Aioani nu are niciun fel de emoţii.

Minutul 78: Moldoveanu scapă singur cu Popa şi finalizează modest, apoi fanionul e ridicat eronat de la margine.

Minutul 73: Gol anulat Farului! Vlad Morar scapă pe un spaţiu mare, îl învinge pe Popa, dar fanionul e ridicat pentru o poziţie clară de ofsaid.

Minutul 64: Hagi simte nevoia să schimbe. Ies Mladen şi Pitu, intră Boboc şi Robert Ion.

Minutul 57: GOL FCU CRAIOVA! La câteva secunde de la momentul în care a fost trimis pe teren de Croitoru, Sidibe apare perfect la o centrare din corner, reia de la marginea careului de şase metri şi face 1-2!

Minutul 56: Artean trimite o minge înşelătoare cu dreptul, spre colţul lung, care ocoleşte poarta lui Popa.

Minutul 49: Craiova începe în atac repriza a doua, iar Baeten prinde poarta cu un şut de la 20 de metri, dar Aioani nu are emoţii.

Minutul 46: S-a reluat jocul de la Ovidiu, fără schimbări.

Minutul 45+2: Finalul primei reprize, una dominată în mare parte de echipa lui Gică Hagi.

Minutul 45: Marius Croitoru e eliminat. După un fault al lui Asamoah la Vlad Morar, la mijlocul terenului, Iulian Călin merge la margine şi îi arată al doilea cartonaş galben lui Marius Croitoru, care va privi din tribună restul meciului. Fostul mijlocaş devine, astfel, primul antrenor eliminat în actuala ediţie din Superliga.

Minutul 29: GOL FARUL! Imediat, echipa lui Hagi declanşează contraatacul, Pitu duce mingea la Artean, iar mijlocaşul marchează superb, cu stângul la colţul lung.

Minutul 28: Ocazie a Craiovei! Presiunea pusă pe Popescu dă roade, stoperul greşeşte şi îi oferă lui Compagno şansa golului, dar italianul finalizează egalizator.

Minutul 26: Enache pleacă bine în spatele lui Kiki, pasează la Compagno, dar vârful italian nu poate relua periculos de lângă Larie, care-l încurcă vizibil.

Minutul 23: Ajungem la jumătatea reprizei în care golul superb marcat de Grameni i-a permis echipei lui Hagi să controleze ritmul. Craiova construieşte lent, rareori vertical.

Minutul 15: Baeten şi Chiţu combină în stânga, atacantul şutează la colţul scurt, dar Aioani e atent şi respinge.

Minutul 3: GOL FARUL! Constănţenii iau startul perfect, iar Grameni prinde un şut superb, de la 25 de metri, la colţul lung, care-l lasă fără replică pe Popa!

18:30: Start joc la Ovidiu!

Ambele formaţii îşi propun accederea în play-off, astfel avem toate premisele pentru un meci spectaculos, dar trebuie ţinut cont şi de faptul că este abia etapa I, iar jucătorii e foarte probabil să nu fie conectaţi încă totalitate la partidele oficiale.

”Suntem în faţa unui sezon. Drumul şi călătoria sunt lungi. Vor fi şi lucruri foarte bune, dar şi mai puţin bune. Trebuie să rămânem cu toţii împreună. La Constanţa, se doreşte un proiect pe termen mediu şi lung, adică cinci – zece ani, să construim o echipă competitivă, care să îi facă fericiţi pe constănţeni, dar să aducă fericire şi în toată Dobrogea. Vrem să facem performanţă, încercăm să câştigăm. În vara aceasta, la noi au plecat şi au venit mulţi jucători. Aceasta afectează omogenitatea şi îţi trebuie timp să ai relaţii de joc. Sperăm să arătăm foarte bine la primul meci acasă. Unicul obiectiv pe care îl avem e sâ câştigăm cele trei puncte.

Vrem să ne impunem pe teren, să controlăm ritmul şi intensitatea jocului. Ştim că întâlnim un adversar care are omogenitate, a făcut schimbări puţine faţă de anul trecut. Are şi un nou antrenor, ambiţios şi foarte curajos. Cred că suntem pregătiţi să câştigăm, să încercăm să fim mai buni ca ei. Echipa din Craiova are jucători tehnici, foarte buni, cu orgoliu şi mândrie specifice Olteniei. Sperăm să ne adaptăm la climă şi la situaţia începutului de campionat, care e mereu imprevizibil. Cred că va fi un meci deschis”,
a spus Hagi, la conferinţa oficială de presă.

Echipele probabile:

• Farul: 12. Aioani - 20. R. Benzar, 17. Larie, 5. Mladen, 2. Boboc - 29. Radaslavescu, 16. Nedelcu, 24. Grameni - 22. Torje, 9. Ad. Petre, 7. A. Pitu
  • FCU Craiova: 31. R. Popa - 44. Enache, 35. A. Duarte, 5. Huyghebaert. 30. Van Durmen - 6. Vl. Achim, 77. Asamoah - 24. Baeten, 10. Bauza, 11. Chiţu - 33. Compagno