Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică
VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene
Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League
MM Stoica a anunţat prima plecare a verii de la FCSB. ”Dacă nu cumva a şi semnat” MM Stoica a anunţat prima plecare a verii de la FCSB. ”Dacă nu cumva a şi semnat”
S-a amuzat copios când a auzit discursul lui Schumacher! ”Ai jucat un meci de baraj cu Botoşani, nu ai jucat cu Bayern, Manchester City sau cu Chelsea” | VIDEO EXCLUSIV S-a amuzat copios când a auzit discursul lui Schumacher! ”Ai jucat un meci de baraj cu Botoşani, nu ai jucat cu Bayern, Manchester City sau cu Chelsea” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Bogdan Andone se aştepta să aibă un meci foarte greu cu Mioveni. ”Cu acest rezultat avem prima opţiune” VIDEO | Bogdan Andone se aştepta să aibă un meci foarte greu cu Mioveni. ”Cu acest rezultat avem prima opţiune”

VIDEO | Farul - Universitatea Craiova 2-0. Louis Munteanu face diferenţa în faţa unor adversari de nerecunoscut

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 aug 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, scor 2-0, echipa Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a şaptea din Superligă. Louis Munteanu a înscris ambele goluri.

Constănţenii au cerut penalti la contactul din careu dintre Zajkov şi Mazilu, în minutul 13, dar arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat nimic.  În minutul 17, Louis Munteanu a deschis scorul din pasa lui Grameni.

Acelaşi Louis Munteanu a executat perfect o lovitură liberă, în minutul 35, şi a majorat scorul la 2-0. Farul a mai avut o bară în minutul 77, la şutul deviat al lui Sîrbu şi gazdele s-au impus cu 2-0, urcând pe locul 8, cu 9 puncte. Universitatea Craiova rămâne cu 14 puncte şi se află, în continuare, pe locul secund în clasament.

VIDEO | Farul - Universitatea Craiova 2-0 (Munteanu 17, 35), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Boli, Kiki - Vînă, Nedelcu, Artean - Ad, Mazilu, Munteanu, Grameni
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpăţînă, Zajkov, Raul Silva, N. Bancu - Kurtic, Screciu - A. Ivan, Baiaram, Mitriţă - Markovic

Minutul 90+3: Fluier final! Farul se impune cu 2-0.

Minutul 78: Sîrbu are o ocazie imensă, dar execuţia sa loveşte bara.

Minutul 64: Budescu bate o lovitură liberă cu pământul. Popescu reuşeşte însă să respingă.

Minutul 45+3: Pauză! Farul conduce cu 2-0.

Minutul 35: GOL Farul! Munteanu bate o lovitură liberă de la 25 de metri cu puţin efect ce trece pe deasupra zidului. Popescu este bătut.

Minutul 31: Munteanu reia de lângă Zajkov din 7 metri puţin peste poartă, după ce a recepţionat un balon din flancul drept.

Minutul 17: GOL Farul! Munteanu reia din câţiva metri, după o fază analizată la VAR pentru offside la Vînă.

----------------------------------------

Arbitrul Marcel Bîrsan va conduce la centru meciul Farul Constanţa - Universitatea Craiova, care va avea loc, duminică, de la ora 21.30, în etapa a VII-a din Superligă

Bîrsan va fi ajutat la cele două linii de Sebastian Gheorghe şi Vladimir Urizcă, în timp ce rezervă va fi Andrei Moroiţă.

În Camera VAR se vor afla Andrei Chivulete şi Cristina Trandafir.

Observatori vor fi Alexandru Deaconu şi Viorel Anghelinei.