VIDEO | Frankfurt - Leverkusen 1-5. Campioana Germaniei ajunge la 48 de meciuri fără eşec VIDEO | Frankfurt - Leverkusen 1-5. Campioana Germaniei ajunge la 48 de meciuri fără eşec
VIDEO | Liverpool - Tottenham 4-2. Radu Drăguşin a devenit din păcate rezervă eternă la Spurs VIDEO | Liverpool - Tottenham 4-2. Radu Drăguşin a devenit din păcate rezervă eternă la Spurs
Suspendat, Paul Pogba s-a reprofilat. Francezul are o nouă meserie Suspendat, Paul Pogba s-a reprofilat. Francezul are o nouă meserie
VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
”Probabil că va juca ultimele două meciuri”. Miracol de Paşte! Un jucător de la FCSB s-a recuperat incredibil de repede ”Probabil că va juca ultimele două meciuri”. Miracol de Paşte! Un jucător de la FCSB s-a recuperat incredibil de repede
VIDEO | Celta Vigo, victorie spectaculoasă şi extrem de importantă cu Villarreal VIDEO | Celta Vigo, victorie spectaculoasă şi extrem de importantă cu Villarreal

VIDEO | Farul, victorie cu final dramatic contra lui Sepsi! Gol anulat cu VAR după 5 minute de analiză şi ratare monumentală

Superliga Publicat pe 9 oct 2022

Farul Constanţa a câştigat duminică, în deplasare, meciul disputat în compania echipei Sepsi Sf Gheorghe, scor 1-0, în etapa a 13-a din Superligă. A fost nevoie de intervenţia VAR-ului, la anularea unui gol al gazdelor care a necesitat cinci minute de deliberări.

Scorul a fost deschis de Louis Munteanu, în minutul 33.  În minutul 85, arbitrul Andrei Chivulete a anulat, cu ajutorul VAR, un gol al lui Tudorie, pentru ofsaid. Verificarea reluărilor în camera VAR a durat puţin peste cinci minute, perioadă în care meciul a fost întrerupt.

• SEPSI: Niczuly - Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu (Ispas 87) – C. Matei (Golofca 73), Păun, Aganovic (J. Rodriguez 72) - Varga, Safranko (Rondon 61), Ştefănescu (Tudorie 60). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki (Nedelcu 54; Banu 70) - Doukoure, Artean, Grameni (Casap 54) – Morar (Borza 46), L. Munteanu, Pitu (Torje 63). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Sepsi - Farul 0-1 (Munteanu L. 33)

• Sepsi: Niczuly - Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - Matei, Păun, Aganovic - Varga, Safranko, Ştefănescu
    Rezerve: Began, Ispas, Bălaşa, Rodriguez, Gheorghe, Rondon, Achahbar, Tudorie
  • Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Doukoure, Artaean, Grameni - Morar, Munteanu, Pitu
    Rezerve: Buzbuchi, Sambeya, Borza, Casap, Torje, Sali, Nedelcu, Andronache, Banu

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+3: Ratare uluitoare a lui Munteanu! Greşeşte Niczuly, dar nu poate marca deşi poarta era goală.

Min. 90: Meciul se reia după minute bune de pauză, după ce o reuşită a gazdelor, prin Tudorie, a fost verificată aproximativ cinci minute. Golul, anulat pentru offside, aşa cum indicase şi asistentul în primă fază.

Min. 62: Fără mari ocazii de gol în această repriză secundă. Formaţia lui Gică Hagi e prudentă în apărare, iar Sepsi nu reuşeşte mare lucru pe faza de atac.

Min. 57: Cartonaş galben pentru Anghel, antrenorul secund al Farului. A protestat în urma unei decizii a arbitrului.

Min. 50: Start mai bun de parte secundă pentru Sepsi. Şutul lui Aganovic din afara careului, scos cu greu în corner de Aioani.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 41: Morar (Farul) vede şi el cartonaşul galben.

Min. 37: Cartonaş galben văzut de Kiki (Farul).

Min. 33: GOL marcat de Farul, Munteanu primeşte o pasă excelentă şi deschide scorul cu o execuţie superbă.

Min. 5: Sepsi mai are o ocazie mare, prin acelaşi Safranko, care trimite cu capul puţin pe lângă, în urma unui corner.

Min. 2: Ocazie mare pentru Sepsi, Safranko este găsit bine în careu, iar şutul său nimereşte bara transversală.

____________________________________________________________________________________________________________________________

„Marinarii” vin după trei victorii consistente nu doar prin prisma rezultatelor, ci mai ales a jocului. Astfel, trupa lui Hagi a învins, în ordine, FC Argeş (3-0), Petrolul (3-1) şi UTA (2-0). De cealaltă parte, ardelenii s-au impus în deplasarea cu Chindia (2-1), apoi au făcut scor fluviu cu FC Botoşani (7-0), iar în ultima rundă au provocat prima înfrângere celor de la Hermannstadt, chiar pe teren străin (2-1).

În acest moment, Sepsi Sfântu Gheorghe are 19 puncte şi e a cincea în SuperLigă, în timp ce Farul Constanţa are 8 puncte mai mult şi se află pe prima poziţie. dacă va câştiga, Sepsi ar putea să urce până pe locul 3, dar cu condiţia ca echipa de pe locul 4, CFR Cluj, să nu obţină mai mult de o remiză, iar ocupanta poziţiei a treia, Hermannstadt, să piardă.

Echipele probabile:

• Sepsi (4-2-3-1): Niczuly - Dimitrov, Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu - J. Rodriguez, N. Păun - Golofca, Aganovic, I. Gheorghe - Rondon

• Rezerve: Began, Tudorie, Achahbar, C. Matei, Safranko, Bărbuţ, Francisco, R. Ispas, D. Ciobotariu

• Antrenor: Cristiano Bergodi

•

• Farul (4-3-3): Aioani - Sârbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni - L. Munteanu, Pitu, Vl. Morar

• Rezerve: Buzbuchi, Doukoure, Casap, Torje, Ardelean, Borza, Sali, R. Moldoveanu

• Absenţi: Alibec, Corinus (suspendaţi), Nedelcu, R. Benzar (accidentaţi)

• Antrenor: Gheorghe Hagi