Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Fază de PlayStation. Messi şi Mbappe, moment genial în Ajaccio - PSG 0-3

Ligue 1 Publicat pe 21 oct 2022

Paris Saint-Germain s-a distrat cu Ajaccio, scor 3-0, în direct la Prima Sport 2, în meciul de deschidere al etapei a 12-a din Ligue 1 2022/2023. Partida din Corsica a fost decisă de Kylian Mbappe şi Leo Messi, care au colaborat la toate cele trei goluri. A doua reuşită, din minutul 79, e una superbă, venită după o fază exersată parcă pe PlayStation.

Fără Neymar, suspendat, PSG a mers pe terenul codaşei Ajaccio cu Messi şi Mbappe în atac, iar cei doi au lovit devreme. În minutul 24, starul argentinian l-a lansat pe Mbappe pe un culoar mare, iar golgheterul nu a ratat, golul fiind validat doar după consultarea VAR.

În minutul 79 a venit şi momentul cu adevărat special al meciului. După 18 pase şi aproape un minut de posesie prelungită, Messi a accelerat, a combinat cu Bernat, a pasat de la Mbappe şi a primit înapoi un răspuns genial la un-doi, cu câlcâiul. Apoi a driblat portarul şi a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestei stagiuni.

Pe final, în minutul 83, Messi a trecut din nou în rolul de servant şi i-a oferit lui Mbappe şansa duble. Francezul a ajuns la borna zece goluri în această stagiune de Ligue 1, în timp ce sud-americanul a strâns al nouălea assist.

După victoria cu Ajaccio, PSG a ajuns la 32 de puncte dintr-un maxim posibil de 36 şi s-a distanţat, pentru moment, la şase puncte de Lorient, ocupanta surprinzătoare a poziţiei a doua. Ajaccio rămâne pe 18, cu patru puncte şi statutul de candidată la retrogradare cimentat.