VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili" VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili"
Chiricheş a aflat în direct că Becali l-a criticat: ”Crede că joc la ‘mişto’!” | VIDEO

FCSB, distrusă după ce a pierdut cu Oţelul Galaţi: ”A părut o echipă de retrogradare. Din cale afară de slabi!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele" VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele"
Becali a intrat în direct şi l-a distrus pe jucătorul aşteptat cu braţele deschise: ”Te nenoroceşte!”

Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel

VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni 1-0. Moldovenii au dat lovitura în minutul 90+3

Fotbal Romania Publicat de Daian Cutu pe 17 mai 2024

FC Botoşani a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CS Mioveni, în prima manşă a barajului pentru promovare/menţinere în Superligă.

Oaspeţii au avut prima ocazie la Botoşani, prin Alexandru Stan, în minutul 7, dar gazdele au preluat iniţiativa, fără să reuşească însă să înscrie. Miron a trimis cu capul, peste poartă, dintr-o poziţie bună, în minutul 45, iar Mioveni a înscris în minutul 45+3, prin Blănaru, dar golul a fost anulat pentru că atacantul oaspeţilor se aflase în offside.

Moldovenii au cerut penalty în două rânduri, minutele 57 şi 73, dar arbitrul Horaşiu Feşnic nu a acordat nimic. De cealaltă parte, Ionuţ Şerban a şutat la poartă, dar balonul a fost deviat în corner, în minutul 80, iar Ştefan Blănaru a trimis peste poartă două minute mai târziu.

Portarul celor de la Mioveni a intervenit excelent în minutul 89, la şutul din careu al lui Eduard Florescu, dar elevii lui Bogdan Andone au înscris unicul gol al meciului în minutul 90+3, când angolezul Caputa Aldair a şutat de la 25 de metri şi a adus victoria gazdelor. Returul de la Mioveni se dispută vineri, 24 mai.

VIDEO | FC Botoşani - CS Mioveni 1-0 (Aldair 90+3), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic - Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu - Florescu, Dican, Filip - Kaprof, Lopez, Friday
  • CS Mioveni: Sima - Traşcu, Garutti, Ignat, Burnea - Massaro, Cărăuş, Gutea - Blănaru, Costea, Căprescu

Minutul 90+7: Final de meci! Se termină 1-0 pentru Botoşani.

Minutul 90+3: GOL Botoşani! Aldair trimite perfect plasat de la peste 20 de metri.

Minutul 87: Ţigănaşu trimite cu latul din marginea careului puţin pe lângă poartă.

Minutul 82: Blănaru scapă singur cu portarul pe contraatac, dar trimite peste poartă.

Minutul 52: Ţigănaşu întoarce pe 10 metri pentru Florescu. Acesta trimite razant pe lângă vinclu.

Minutul 45+6: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+4: Toma centrează din lovitură liberă. Stan reia cu capul în transversală, iar Blănaru profită pe respingere. Golul este anulat pentru offside.

Minutul 45: Florescu trece elegant de Blănaru şi trimite un pic prea sus în careu. Miron nu poate relua bine din 5 metri.

Minutul 7: Stan deviază din câţiva metri pe lângă poartă.

---------------------------------

Cele două combatante s-au mai întâlnit în acest sezon, în Cupa României. Duelul a fost câştigat de FC Botoşani, scor 2-0. De asemenea, în ultima etapă din sezonul trecut, FC Botoşani a câştigat cu 5-1.

Moldovenii au ajuns la baraj după ce nu au reuşit să scoate niciun punct în ultima etapă, în partida cu Oţelul Galaţi.

De cealaltă parte, CS Mioveni a terminat pe locul 5 în play-out-ul ligii secunde.