Debandadă totală la Barcelona! Xavi ar putea fi dat afară, în urma unei declaraţii Debandadă totală la Barcelona! Xavi ar putea fi dat afară, în urma unei declaraţii
Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja” Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja”
Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein
Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti
„Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar „Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar
Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie

VIDEO ǀ FC Botoşani – FCSB 0-1. Fără să strălucească, liderul învinge ”lanterna roşie”

FCSB Publicat pe 7 oct 2023

FCSB a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii.

Unicul gol al meciului de la Botoşani a fost marcat în minutul 23 de Lixandru, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Florinel Coman. Partida a avut ritm, ambele echipe au avut ocazii, iar portarul gazdelor, Răzvan Ducan, a reuşit mai multe parade, salvându-şi echipa de primirea a câteva goluri. În minutul 90+1 şi Târnovanu a avut o intervenţie foarte bună la Mouaddib.

În clasament, FCSB conduce cu 29 de puncte, iar FC Botoşani este ”lanterna roşie” a campionatului, ocupând ultimul loc, cu 6 puncte.

VIDEO ǀ FC Botoşani – FCSB 0-1 (Lixandru 23) în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Ducan – Benzar, Pius, Şeroni, Ţigănaşu – David, Dican, Florescu – Friday, N’Goma, Pinson
  • FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Ganea – Djokovic, Lixandru, Olaru – Băluţă, Compagno, Coman

Minutul 90+4: Final de meci! FCSB se impune cu 1-0.

Minutul 79: Coman scoate mingea de lângă mai mulţi adersari la Olaru, care este blocat de Ducan. Mingea revine la Ovidiu Popescu, însă şutul acestuia trece mult peste poartă.

Minutul 52: Dawa ia pe cont propriu un contraatac în care echipa sa are superioritate. Fundaşul a fost individualist şi a preferat să tragă.

Minutul 45+4: Pauză! FCSB conduce cu 1-0.

Minutul 38: Dican reia cu capul după un corner. Mingea s-a dus puţin peste poartă.

Minutul 23: GOL FCSB! Coman bate perfect un corner, iar Lixandru reia de pe picioare.

Minutul 22: Coman îl întinde din nou pe Ducan, dar acesta este la post.

Minutul 18: Oaspeţi bat rapid o lovitură liberă. Ducan respinge în faţă şutul lui Coman, mingea revine la Băluţă, care reia modest.

Minutul 8: Djokovic îl găseşte în diagonală pe Coman, care pătrunde în careu şi trage plasat, dar Ducan respinge.

-------------------------------------

Se întâlnesc lidera campionatului, FCSB, cu 26 de puncte şi codaşa FC Botoşani cu doar 6 puncte adjudecate. ”Roş-albaştrii” au câştigat 8 din ultimele 10 partide directe împotriva formaţiei moldave, în timp ce alte două jocuri s-au terminat la egalitate.