În trecut l-a dorit cu insistenţă, dar acum Becali i-a închis uşa în nas jucătorului: ”Dacă îmi dă bani, tot nu îl iau!”

Incredibil! Balonul de Aur vrea să plece din Arabia Incredibil! Balonul de Aur vrea să plece din Arabia
Şoc în Premier League! Antrenorul colosului din fotbalul englez a fost dat afară din senin

Cutremur în sportul românesc! Un sportiv cu şanse de a cuceri o medalie olimpică, suspendat 17 luni de Tribunalul Antidoping Cutremur în sportul românesc! Un sportiv cu şanse de a cuceri o medalie olimpică, suspendat 17 luni de Tribunalul Antidoping
Selecţionerul Sloveniei a anunţat lotul lărgit de 30 de jucători pentru EURO 2024 Selecţionerul Sloveniei a anunţat lotul lărgit de 30 de jucători pentru EURO 2024
Dinamo i-a decis viitorul lui Dennis Politic, la o zi după manşa tur a barajului cu Csikszereda Dinamo i-a decis viitorul lui Dennis Politic, la o zi după manşa tur a barajului cu Csikszereda

VIDEO | FC Botoşani - Oţelul Galaţi 0-0. Remiză în derby-ul moldav. Gazdele au avut două goluri anulate

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2023

Oţelul Galaţi a încheiat în deplasare, scor 0-0, meciul disputat în compania formaţiei FC Botoşani, din etapa a şasea a Superligii.

În minutul 24 gălăţenii au cerut un penalti, dar, după consultarea VAR, arbitrul Kovacs Szabolcs nu a acordat nimic. Sekou Camara a înscris în minutul 42, însă a plecat din offside şi golul a fost anulat de VAR. S-a încheiat 0-0 şi Oţelul Galaţi este la a cincea remiză în primele şase etape şi, cu cinci puncte, ocupă poziţia a 12-a.

FC Botoşani este pe penultimul loc al clasamentului, al 15-lea, cu 3 puncte.

VIDEO | Botoşani - Oţelul Galaţi 0-0, pe Prima Sport 2 şi online pe platforma PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FC Botoşani: Ducan - Ţigănaşu, Mutombo, Pius, Friday - Dican, Ed. Florescu, Zabou - Cărăuşu, Pinson, Camara
  • Oţelul: R. Stoian - Adăscăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, Varela, Jardan - Al. Pop, G. Cîrjan, Şt. Bodişteanu

Minutul 90+8: Fluier final! Se termină 0-0.

Minutul 89: Cei de la Botoşani înscriu din nou, dar golul lui Mouaddib este anulat pentru offside.

Minutul 79: Neagu scapă spre poartă, Ducan iese în afara careului şi întârzie faza, suficient cât defensia să se replieze şi să respingă.

Minutul 72: Pius reia din prima puţin pe lângă poartă, după un corner.

Minutul 45+8: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 42: Pinson saltă mingea peste defensiva adversă până la Camara, care îl învinge pe Stoian. Reuşita este analizată la VAR pentru offside şi decizia e în favoarea celor de la Oţelul.

Minutul 32: Florescu scoate în careu pentru Camara, însă atacantul trage în Stoican, iar mingea se duce în corner.

Minutul 17: Pinson păcăleşte un adversar şi trage în forţă puţin pe lângă poartă.

-----------------------------------------

FC Botoşani nu a început campionatul aşa cum şi-ar fi dorit. Moldovenii sunt pe ultimul loc în clasament, cu doar 2 puncte după 5 etape. După eşecul cu Dinamo, Valeriu Iftime, patronul echipei, a anunţat că va fi nevoit să îl schimbe pe Maraius Croitoru.

În tabăra opusă, nici Oţelul Galaţi nu străluceşte, dar având în vedere că este o echipă nou promovată, a reuşit să încurce echipe puternice precum Craiova. Echipa lui Dorinel Munteanu este pe locul 13, cu 4 puncte acumulate.