Verona - Fiorentina 2-1. Pas uriaş în lupta pentru salvarea de la retrogradare făcut de gazde Verona - Fiorentina 2-1. Pas uriaş în lupta pentru salvarea de la retrogradare făcut de gazde
Motivul pentru care Alexandru Mitriţă nu este convocat la naţională: „Trebuie să facă şi asta” Motivul pentru care Alexandru Mitriţă nu este convocat la naţională: „Trebuie să facă şi asta”
Valentin Ţicu, afectat vizibil după reacţia fanilor Petrolului. „Etapa trecută am fost scuipat de suporteri” Valentin Ţicu, afectat vizibil după reacţia fanilor Petrolului. „Etapa trecută am fost scuipat de suporteri”
Actorul Will Ferrell a devenit acţionar minoritar la un club englez de tradiţie Actorul Will Ferrell a devenit acţionar minoritar la un club englez de tradiţie
Românii fac spectacol în Italia! Dennis Man a pasat la golul lui Valentin Mihăilă Românii fac spectacol în Italia! Dennis Man a pasat la golul lui Valentin Mihăilă
România, locul 4 în finala pe echipe de la Campionatul European România, locul 4 în finala pe echipe de la Campionatul European

VIDEO | FC Botoşani - Poli Iaşi 2-1. Gazdele câştigă derby-ul Moldovei şi termină sezonul regular pe podium, înainte de FCSB

Fotbal Internațional Publicat pe 24 feb 2020

FC Botoşani s-a impus în această seară, pe teren propriu, 2-1 cu Poli Iaşi, într-un meci din ultima etapă din sezonul regular. Deşi aparent fără miză, pentru că cele două echipe nu mai puteau schimba prea multe în clasament, partida s-a ridicat la nivelul unui derby al Moldovei, cu goluri spectaculoase şi cu o răsturnare de situaţie.

Ieşenii au deschis scorul în minutul 30, când Omoh a ridiculizat apărarea Botoşaniului şi l-a executat pe Hankic cu un şut super din afara careului. Gazdele au egalat imediat după startul reprizei secunde, în minutul 47. Ţigănaşu l-a văzut bine pe Hamidou Keita, i-a trimis în careu, iar francezul l-a întors pe Mihalache şi a marcat din apropiere. N-au trecut nici 10 minute de la egalare şi FC Botoşani a înscris din nou. Rodriguez a executat un corner, iar Dugandzic a trimis mingea în plasă şi a stabilit rezultatul final, 2-1 pentru Botoşani.

După acest succes, gazdele depăşesc FCSB în clasament. Cu 45 de puncte, FC Botoşani încheie sezonul regular pe locul 3, la 7 puncte în urma CFR-ului şi la unul singur în spatele Craiovei, practic cea mai bună performanţă din întreaga istorie a clubului moldav. Acest lucru fost posibil şi graţie prestaţiilor din acest început de an, când FC Botoşani a reuşit să câştige toate partidele disputate în Liga 1. De partea cealaltă, Poli Iaşi termină pe locul 12, antepenultimul, cu 22 de puncte, şi va avea o misiunea grea în play-out.