Probleme mari la PSG! Starul a fost operat de ruptură de ligament

VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Giuleştenii caută prima victorie din play-off VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Giuleştenii caută prima victorie din play-off
VIDEO | Petrolul - Oţelul, astăzi, de la 15:30, în direct la Prima Sport 1! Gălăţenii continuă lupta pentru cupele europene VIDEO | Petrolul - Oţelul, astăzi, de la 15:30, în direct la Prima Sport 1! Gălăţenii continuă lupta pentru cupele europene
Max Verstappen, zi perfectă la Miami. Succes în cursa de sprint şi pole position Max Verstappen, zi perfectă la Miami. Succes în cursa de sprint şi pole position
VIDEO | Sassuolo - Inter 1-0. Daniel Boloca a jucat în succesul contra campioanei Italiei VIDEO | Sassuolo - Inter 1-0. Daniel Boloca a jucat în succesul contra campioanei Italiei
Metz – Rennes 2-3. Final de sezon foarte greu pentru Ladislau Boloni Metz – Rennes 2-3. Final de sezon foarte greu pentru Ladislau Boloni

VIDEO | FC Botoşani - Rapid 1-2. Grigore aduce victoria giuleştenilor în minutul 90+4, cu o execuţie acrobatică

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 mar 2023

Rapid Bucureşti a învins în deplasare, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii. Golul victoriei a fost marcat de fundaşul Dragoş Grigore, din foarfecă, în minutul 90+4.

Gazdele au controlat prima repriză şi au avut ocazii, iar în minutul 18 au avut un gol anulat, la Mihai Roman II, pentru un ofsaid. Scorul a fost deschis însă de către Rapid, în minutul 42, prin Pănoiu.

FC Botoşani a atacat şi în repriza secundă, dar Horaţiu Moldovan, portarul bucureştenilor, a avut câteva intervenţii extraordinare. Golul egalizator a venit în minutul 90, când Sekou Camara a înscris după o pasă a lui Dican, însă oaspeţii au obţinut victoria după o foarfecă spectaculoasă a lui Dragoş Grigore, în minutul 90+3, din pasa lui Papeau.

Rapid a revenit pe locul al treilea, cu 52 de puncte, dar FCSB are un meci mai puţin disputat.

VIDEO | FC Botoşani - Rapid 1-2 (Camara 90 / Pănoiu 42, Grigore 90+4), în direct la Prima Sport 1 şi online pe www.PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FC Botoşani: Pap - Mboko, Mutombo, Dican (cpt.), Ţigănaşu - Ivanov, Zabou, Cioiu - Dragu, M. Roman II, Mailat
  • Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais - Emmers, Al. Albu, Al. Ioniţă II - Pănoiu, Dugandzic, Costache

Minutul 90+8: Fluier final! Se termină 2-1 pentru Rapid.

Minutul 90+4: GOL Rapid! Papeau centrează, iar Grigore înscrie spectaculos din foarfecă!

Minutul 90: GOL FC Botoşani! Camara îl învinge pe Moldovan din interiorul careului, reuşita e validată cu ajutorul VAR.

Minutul 66: Mutombo reia cu capul din 5 metri, după un corner. Moldovan plonjează spectaculos şi respinge în bară.

Minutul 57: Rapidiştii sunt aproape de autogol, dar Moldovan salvează fabulos.

Minutul 52: Papeau reia din voleu de la 15 metri, dar mingea trece peste stâlpul drept al porţii.

Minutul 45+2: Pauză! Rapid conduce cu 1-0.

Minutul 42: GOL Rapid! Pănoiu prinde un şut cu efect de la distanţă, care trece printre mai mulţi jucători, Pap vede târziu şi nu mai poate interveni.

Minutul 18: Roman înscrie, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 12: Mailat trece elegant de Albu şi pătrunde în careu. Jucătorul celor de la Botoşani trage de două ori în Moldovan.

--------------------------------------------

De asemenea, înfruntarea celor două echipe poate fi urmărită în format video-text pe Primasport.ro.

Rapid a fost pe primele locuri la un moment dat în acest sezon, dar mai multe rezultate negative au îndepărtat echipa lui Mutu din zona podiumului. Echipa lui Mutu este pe locul 4 în clasament, la 2 puncte de FCSB.

În ultimul meci din Superligă, Rapid s-a impus cu 2-0 contra celor de la Chindia Târgovişte.

În tabăra opusă, FC Botoşani a devenit o echipă de mijlocul clasamentului, care nu se mai bate la locurile de play-off. Clubul finanţat de Valeriu Iftime se află pe locul 9 în clasament, cu 31 de puncte.