Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă Emilia Corbu a cucerit titlul de campioană a României la floretă
Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul Succesul din Cupă vine la pachet cu o primă considerabilă pentru cei de la Corvinul
VIDEO |  Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG? VIDEO | Dramaticul game final în care Hurkacz a capotat. Tommy Paul, pericol la RG?
Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului Mircea Cristescu şi-a anunţat retragerea din structura de conducere a campioanei UBT Cluj la finalul sezonului
VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii
Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă” Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă”

VIDEO | FC Botoşani - Sepsi 1-2. Covăsnenii speră la play-off, moldovenii se afundă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 29 feb 2024

Sepsi a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii.

Au marcat Păun ’24 şi Debeljuh ’31 pentru Sepsi, respectiv Lopez ’78 pentru FC Botoşani.

Gazdele au ratat un penalty în minutul 65, prin Florescu.

În minutul 90+8, de la Sepsi a fost eliminat Dumitrescu.

VIDEO | FC Botoşani - Sepsi 1-2 (Lopez 78 / Păun 24, Debeljuh 32), în direct la Prima Sport 2! Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic - Benzar, Sadiku, A. Miron (cpt.), Celea - E. David, Dican, I. Filip - Ed. Florescu, Margiotta, Mitrov
  • Sepsi: D. Moldovan - Oteliţă, Ninaj, D. Ciobotariu, Dumitrescu - N. Păun - K. Varga, C. Matei, Ştefănescu (cpt.), Kallaku - Debeljuh

Minutul 90+10: Final de meci! Sepsi se impune cu 2-1.

Minutul 78: GOL Botoşani! Lopez reia cu latul lovitura liberă bătută perfect de Benzar. Reuşita a fost validată după o lungă analiză VAR.

Minutul 63: Dumitrescu îl busculează în careu pe Lopez, iar arbitrul dictează penalty. Moldovan reuşeşte să apere execuţia lui Florescu, care a tras plasat, dar portarul lui Sepsi a ghicit colţul.

Minutul 58: Mingea este bâlbâită în careul lui Sepsi, iar Mouaddib reia din 3 metri pe lângă.

Minutul 52: Benzar trimite o pasă lungă şi îl lansează pe Florescu, care reia din prima puţin pe lângă bară.

Minutul 45+2: Pauză! Sepsi conduce cu 2-0.

Minutul 32: GOL Sepsi! Oaspeţii combină în careul advers. Ştefănescu zguduie transversala, apoi Debeljuh înscrie pe respingere.

Minutul 24: GOL Sepsi! Ştefănescu îi pune perfect mingea pe cap lui Păun, care reia de la limita careului mic.

Minutul 5: Mitrov îl învinge pe Moldovan, dar reuşita este anulată corect, pentru o poziţie clară de offside.

---------------------------------------------------------

După 27 de etape, moldovenii sunt pe ultimul loc în Superligă, cu 20 de puncte, în vreme ce covăsnenii ocupă poziţia a 10-a.

Toate premisele partidei de astăzi arată că am putea avea parte de un spectacol fotbalistic. Ultimele partide ale celor de la Botoşani au fost spectaculoase, iar în tur, Sepsi s-a impus cu 5-2.