FCSB - CSA Steaua, duelul sezonului în lupta pentru titlu: „„Va fi galeria, e derby, sunt orgolii mari!” FCSB - CSA Steaua, duelul sezonului în lupta pentru titlu: „„Va fi galeria, e derby, sunt orgolii mari!”
Prima echipă naţională care şi-a anunţat lotul pentru EURO 2024 Prima echipă naţională care şi-a anunţat lotul pentru EURO 2024
Gică Hagi răbufnit şi a anunţat plecarea unui jucător imediat dupa partida cu Craiova: „Îmi pare rău, dar nu se poate aşa” Gică Hagi răbufnit şi a anunţat plecarea unui jucător imediat dupa partida cu Craiova: „Îmi pare rău, dar nu se poate aşa”
Triplă victorie pentru Delta Racing Team în Raliul Argeşului CATENA Triplă victorie pentru Delta Racing Team în Raliul Argeşului CATENA
Swift Cup la final de Raliul Argeşului.Hanea se impune, Resiga devine noul lider Swift Cup la final de Raliul Argeşului.Hanea se impune, Resiga devine noul lider
Nu e doar Mbappe! Încă un jucător cu ”ştate vechi” va pleca de la PSG Nu e doar Mbappe! Încă un jucător cu ”ştate vechi” va pleca de la PSG

VIDEO ǀ FC Botoşani – ”U” Cluj 0-3. ”Şepcile roşii” au stins ”lanterna roşie”

FC Botoșani Publicat pe 30 oct 2023

Universitatea Cluj a învins în deplasare, cu 3-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a 14-a din Superligă.

Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău a dominat fără probleme meciul de la Botoşani, un meci în care nu s-a arătat nici un cartonaş galben. Dan Nistor a deschis scorul în minutul 9, iar în minutul 21 acelaşi Nistor a oferit pasa pentru reuşita de 2-0 a lui Valentin Gheorghe. Andrei Miron a închis tabela, în minutul 57 şi clujenii s-au impus cu 3-0 şi bifează al şaselea meci consecutiv fără înfrângere.

În clasament, ”U” Cluj se află pe locul 8, cu 19 puncte, în timp ce FC Botoşani rămâne ”lanterna roşie” a Superligii, cu 6 puncte şi fără victorie în acest sezon.

FC Botoşani – ”U” Cluj 0-3 (Nistor 9, Gheorghe 21, Miron 57), la Prima Sport 2. Echipele de start

• FC Botoşani: 68. Ducan - 3. Mutombo, 40. Pius, 32. Şeron - 20. R. Benzar, 6. Dican, 8. Florescu, 23. Dragu - 28. Petro, 60. Ilicic, 80. Cărăuşu
  • ”U” Cluj: 23. Iliev - 26. Oancea, 6. A. Miron, 3. B. Mitrea, 27. Chipciu - 4. Doukoure, 94. Bic - 28. Cîmpanu, 20. V. Gheorghe - 10. D. Nistor, 7. I. Stoica

Minutul 90+5: Final de meci! Universitatea Cluj se impune cu 3-0.

Minutul 57: GOL ”U” Cluj! Nistor bate un corner, Miron reia cu capul, iar Ducan scapă mingea în poartă.

Minutul 55: Prima replică a celor de la Botoşani! Florescu pătrunde, dar mingea trece razant pe lângă poartă.

Minutul 45+2: Pauză! ”U” conduce cu 2-0.

Minutul 21: GOL ”U” Cluj! Nistor trece elegant de Pius în marginea careului şi scoate la limita careului mic, de unde Vali Gheorghe reia nemarcat.

Minutul 9: GOL ”U” Cluj! Şeroni deviază nefericit la Cîmpanu, care preia şi scoate la Nistor. Acesta reia cu o execuţie elegantă din careu.

----------------------------------

Situaţia celor două echipe în clasament:

• FC Botoşani: locul 16, 13 meciuri, 0 victorii, 6 egaluri, 7 înfrângeri, 13 goluri marcate, 26 de goluri primite, 6 puncte câştigate;
  • ”U” Cluj: locul 10, 13 meciuri, 3 victorii, 7 egaluri, 3 înfrângeri, 18 goluri marcate, 21 de goluri primite, 16 puncte câştigate.

Forma celor două formaţii în ultimele 5 jocuri:

• FC Botoşani: 3 înfrângeri şi două egaluri (Î-Î-Î-E-E);
  • ”U” Cluj: 3 egaluri şi două victorii (E-V-E-E-V).

Sezonul trecut, moldovenii şi ardelenii s-au întâlnit de 3 ori. Au remizat de două ori la Botoşani, 1-1 (tur sezon regular) şi 0-0 (play-out), în timp ce ”şepcile roşii” s-au impus la Cluj cu 2-0 (retur sezon regular).

Sursa foto: Sport Pictures