Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul
Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League
Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV
Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord” Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord”
Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor
Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid

VIDEO ǀ FC ”U” Craiova 1948 - Universitatea Craiova 1-2. Derby-ul Olteniei, decis de trei penalty-uri. Istvan Kovacs, nevoit să întrerupă meciul în minutul 60

CS Universitatea Craiova Publicat pe 7 aug 2022

Universitatea Craiova a câştigat derby-ul cu rivala FC U Craiova 1948, 2-1, în direct la Prima Sport 1, şi şi-a depăşit concitadina în clasamentul SuperLigii. Derby-ul din Bănie, presărat cu multă tensiune, a fost decis de trei penalty-uri şi a fost întrerupt de Istvan Kovacs în minutul 60.

Cel mai aşteptat meci al anului pentru fiecare dintre cele două echipe a început cu o ocazie ratată de Creţu în minutul 8 şi cu una la fel de mare a lui Compagno (16), care a dat pe lângă minge dintr-o poziţie optimă. S-a intrat, apoi, într-un registru dominat de lupta de la mijlocul terenului şi, în timp ce galeriile îşi făceau treaba în tribune, derby-ul s-a aprins şi pe teren. În minutul 41, Kovacs a văzut un fault al lui Van Durmen la Markovic, iar Ivan a transformat penalty-ul rezultat. În al patrulea minut de prelungiri al reprizei, acelaşi Kovacs a sesizat cum şutul lui Hanca atinge mâna lui Bahassa, iar Hanca a punctat pentru 2-0, tot din penalty. A fost şi momentul care i-a făcut pe fanii lui FC U să "explodeze".

În minutul 60, torţele şi obiectele aruncate în teren de fanii formaţiei lui Mititelu l-au determinat pe Kovacs să întrerupă meciul timp de aproximativ zece minute. La revenirea de la cabine, gazdele au pus presiune, iar Compagno a obţinut un penalty la un duel aerian cu Papp. Tot el l-a transformat, iar suspansul revenea şi pe tabela de scor! Imediat, Baiaram (71) a ratat singur cu portarul, iar Croitoru i-a aruncat în luptă pe Chiţu şi Marquet. Cu gazdele incapabile să pună presiune, trupa lui Balint s-a apărat bine pe final şi şi-a luat doza de încredere necesară înaintea returului cu Zoria Luhanks, programat joi.

FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2 (A. Ivan pen. 41, Hanca pen. 45+4 / Compagno pen. 69), live pe Prima Sport 1

• FCU Craiova: R. Popa - R. Negru, Duarte, Paramatti (R. Grigore 84), Huyghebaert - Asamoah, V. Achim (Cl. Bălan 84) - Baeten (Marquet 78), Yassine Bahassa (G. Iancu 57), Van Durmen (Chiţu 78) - Compagno
  • Rezerve: S. Mogoşanu - G. Enache, Dr. Albu, Sidibe
  •
  • CS Universitatea Craiova: Lazar - Martic (Căpăţînă 59), Papp, Da Silva, N. Bancu - Mateiu, Al. Creţu (Screciu 65) - Hanca (Vlădoiu 75), Baiaram, A. Ivan (Roguljic 46) - Markovic  (Koljic 65)
  • Rezerve: I. Popescu - Vătăjelu, Cîmpanu, Rivaldinho
Minutul 90: Cinci minute de prelungire pentru derby-ul din Bănie.

Minutul 78: Universitatea Craiova revine în atac, motiv pentru care Croitoru mută imediat, cu Chiţu şi Marquet înlocuindu-i pe Van Durmen şi Baeten.

Minutul 71: Mare ocazie a oaspeţilor. Lăsat singur de Roguljic, Baiaram ratează şansa desprinderii.

Minutul 69: GOL FC U CRAIOVA! Kovacs dictează al treilea penalty al serii după un fault neglijent al lui Papp la Compagno, iar acelaşi vârf italian reduce diferenţa fără vreo emoţie.

Minutul 65: În timp ce fanii gazdelor continuă să creeze probleme, Balint mută cu Screciu şi Koljic pentru Creţu şi Markovic.

Minutul 60: Cele două echipe s-au întors de la cabine, meciul s-a reluat! Căpăţînă a intrat în locul lui Martic.

Minutul 60: Mare ocazie a gazdelor, apoi meciul e întrerupt! Paramatti are şansa lui 1-2, dar şutul său, din apropiere, e respins de Creţu. Între timp, din peluza echipei lui Mititelu zburaseră diverse obiecte, scaune şi torţe, iar incidentele îl fac pe Istvan Kovacs să oprească meciul şi să trimită echipele la cabine pentru următoarele zece minute.

Minutul 57: Gabi Iancu e aruncat în luptă în locul lui Bahassa.

Minutul 50: Baiaram caută colţul lung din interiorul careului, dar execuţia e prea slabă pentru a-i pune probleme lui Popa.

Minutul 46: Repriza a doua începe cu Roguljic în locul lui Ivan.

Minutul 45+4: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Hanca bate o lovitură liberă din stânga, Kovacs vede cum Bahassa ridică mâna prea sus pentru a bloca mingea, apoi arată din nou punctul cu var. Oaspeţii schimbă executantul, iar Hanca transformă fără emoţii.

Minutul 41: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Van Durmen îl agaţă în careu pe Markovic, Kovacs vine la margine pentru a revedea faza, apoi dictează penalty. Ivan bate în stânga lui Robert Popa şi deschide scorul.

Minutul 36: O acţiune rapidă destabilizează defensiva lui Balint, dar Bahassa nu ajunge la timp pentru a devia şutul cu pământul al lui Asamoah.

Minutul 33: Pauza de hidratare a mai tăiat din elanul gazdelor, iar lupta la mijlocul terenului s-a reluat. Asamoah este, până acum, remarcatul ei.

Minutul 24: Trupa lui Croitoru intensifică ritmul şi pune mari probleme. Al patrulea corner într-o jumătate de repriză, după un şut deviat al lui Asamoah.

Minutul 18: Răspunsul gazdelor. Servit de Baeten, Compagno iese din marcaj, dar dă pe lângă minte dintr-o poziţie excelentă.

Minutul 15: Baeten încearcă poarta de la distanţă, cu stângul, dar Lazar prinde uşor.

Minutul 8: Oaspeţii au prima ocazie. Baiaram trimite o minge bună spre Creţu, dar mijlocaşul central, liber la câţiva metri de poarta lui Robert Popa, ratează execuţia.

Minutul 7: Începutul de joc e dominat de faulturi, în general la mijlocul terenului.

21:30: Start joc în Bănie.

Prin intermediul platformei PrimaPlay.ro poate fi urmărită, în acelaşi timp, partida din etapa a 4-a Superligii. Totodată, cele mai importante faze ale jocului vor fi redate în regim live video de către site-ul PrimaSport.ro.

FC ”U” Craiova, formaţia patronată de Adrian Mititelu, se numără printre surprizele plăcute ale primelor 3 etape. Chiar dacă a pierdut cu 2-1 pe terenul Farului, gruparea a învins acasă cu 3-1 campioana CFR Cluj şi a remizat în deplasare, 1-1, cu vicecampioana FCSB.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova, trupa patronată de Mihai Rotaru, se numără printre dezamăgirile startului de sezon. Egal acasă cu Sepsi (2-2), remiză în deplasare la nou-promovata ”U” Cluj (1-1) şi esec pe teren propriu cu Rapid (1-1) sunt rezultatele obţinute până acum de elevii lui Laszlo Balint.

Echipele probabile:

• FC ”U” Craiova: R. Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Vl. Achim, Asamoah - Baeten, G. Iancu, Van Durmen - Compagno
  • Rezerve: Mogoşanu, Dr. Albu, Cl. Bălan, A. Chiţu, Blidar, R. Grigore, Y. Bahassa, G. Enache, Sidibe
  • Absenţi: Bauza (accidentaţi), Kovacic, Ondaan (în litigiu cu clubul)
  • Antrenor: Marius Croitoru
  •
  • Universitatea Craiova: Lazar - Căpăţână, Papp, Silva, Bancu - Screciu, Mateiu - Hanca, Baiaram, A. Ivan - Koljic
  • Rezerve: D. Rusu, Al. Creţu, Vătăjelu, Câmpanu, Rivaldinho, Vlădoiu, Markovic, Roguljic, Martic
  • Absenţi: V. Găman (accidentat), Nistor, Vână (scoşi din lot)
  • Antrenor: Laszlo Balint