Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga
Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul
Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League
Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV
Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord” Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord”
Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor

VIDEO | FC U Craiova - FCSB 0-2. Pintilii îl bate pe Napoli!

FCSB Publicat pe 13 nov 2022

Echipa FCSB a învins duminică, în deplasare, formaţia FCU Craiova, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Superligă.

Meciul de la Craiova nu a beneficiat de sistemul VAR din cauza unor probleme tehnice avute de maşina pe care sunt instalate echipamentele – respectiv probleme privind alimentarea cu curent electric.

FCSB a deschis scorul la Craiova prin Octavian Popescu, care a înscris în minutul 4 cu un şut de la distanţă. Golul al doilea al bucureştenilor a venit în minutul 26, la un corner al lui Cordea, deviere Şut şi Dawa a majorat diferenţa pe tabelă. FCSB a ajuns la a şasea victorie în ultimele şapte etape şi se află pe locul 6 în campionat, cu 26 de puncte. FCU Craiova este pe locul 15, cu 16 puncte.

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru (Sidibe 75), Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah (van Durmen 46), V. Achim - G. Ganea (Bauza 46), Baeten (Blănuţă 83), Bahassa - A. Chiţu (G. Iancu 60). ANTRENOR: Nicolo Napoli

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru (Fl. Coman 89), Ad. Şut, Oaidă – Cordea (Nikolov 89), Omrani (Miculescu 56), Oct. Popescu (Edjouma 80). ANTRENOR: Mihai Pintilii

Cartonaşe gabene: Huyghebaert  81 / Oaidă 79

Arbitri: Petrescu Radu - Grigoriu Mircea Mihail, Marica Mihai Marius - Dima Iulian

Arbitri VAR: Călin Iulian - Constantinescu Andrei

FC U Craiova - FCSB 0-2 (Oct. Popescu 4, Dawa 26)

• FCU Craiova: R. Popa - R. Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim - G. Ganea, Baeten, Bahassa - A. Chiţu
  • Rezerve: Gurău - Zanfir, R. Grigore, Al. Albu, Van Durmen, Sibide, Bauza, Blănuţă, G. Iancu
  •
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Oaidă - Cordea, Omrani, Oct. Popescu
  • Rezerve: A. Vlad - Haruţ, Fl. Coman, I. Stoica, Miculescu, Edjouma, Nikolov, Bouhenna, Radaslavescu
Minutul 77: Sidibe intră la interior, şutează, dar nimereşte doar bara.

Minutul 51: Târnovanu respinge în lateral şutul lui Bahassa.

Minutul 26: GOL FCSB! Dawa apare la devierea lui Şut şi face 2-0!

Minutul 22: Mare ocazie a gazdelor. Triăa şio Napoli crează o fază minunată, cu pasă a lui Asamoah la Iancu, dar Târnovanu intervine excelent.

Minutul 18: Bahassa trage de la marginea careului, dar Târnovanu e atent şi respinge.

Minutul 4: GOL FCSB! Şutul lui Tavi Popescu, deviat de Huyghebaert, îl învinge pe Popa!

19:30: Avem echipele de start. Juan Bauza, vedeta oltenilor, rămâne pe banca de rezerve din cauza unor dureri la...măsea!

Cândva un duel care-i opunea pe unii dintre cei mai importanţi antrenori ai României, meciul dintre FC U Craiova şi FCSB aduce o situaţie interesantă: Nicolo Napoli va conduce primul meci în SuperLigă din al nouălea său mandat la echipa lui Adrian Mititelu, în timp ce vicecampioana vine în Oltenia cu un staff condus de interimarul Mihai Pintilii.

Pentru ambii antrenori principali, drumul e încă la început, iar perspectivele par interesante. Napoli cunoaşte lotul de jucători pe care l-a condus şi stagiunea trecută, a învins FC Voluntari cu 1-0, în Cupă, şi a redat moralul pierdut, în timp ce Mihai Pintilii a spulberat Rapidul, 3-1 pe Arena Naţională, şi l-a făcut pe Gigi Becali să se gândească la numirea sa pe termen lung ca antrenor al FCSB-ului.

Un detaliu care se poate dovedi decisiv în economia celor trei puncte e legat de absenţa lui Andrea Compagno, atacantul pe care FCSB l-a cumpărat de la FC U Craiova cu 1.5 milioane de euro. Obligat să plătească 100.000 de euro pentru a-l vedea pe Compagno pe teren, Becali a refuzat ideea, iar vârful a plecat în Italia, unde va petrece câteva zile alături de familie. Astfel, locul său în linia ofensivă din care vor mai face parte Crodea şi Octavian Popescu va fi luat de Omrani.

În tur, cu Dică şi Croitoru pe bancă, FCSB - FC U Craiova s-a terminat 1-1, după ce Tamm a deschis scorul, iar Compagno a egalat din penalty.