LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida! LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida!
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova
Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei

VIDEO | FC ”U” Craiova - Petrolul 0-1. Golul superb al lui Jair din lovitură liberă a făcut diferenţa! Compagno a ţintit de două ori bara

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2022

Echipa Petrolul Ploieşti a învins cu 1-0 formaţia FC ”U” 1948 Craiova, vineri seară, într-un meci disputat în deplasare şi care a contat pentru etapa a şasea din Superligă, în direct la Prima Sport 1.

La Târgu Jiu, pe stadionul Municipal, Petrolul a deschis scorul în finalul primei reprize, în minutul 45+2, dintr-o lovitură liberă transformată impecabil de Jair. Cu victoria obţinută în faţa Craiovei, Petrolul a urcat pe locul al doilea în clasamentul Superligii, având 10 puncte.

FC ”U” Craiova: Popa - Enache, Andre Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Achim (C. Bălan 75’) – Baeten (Sidibe 46’), Marquet (G. Iancu 63’), Chiţu (Bahassa 63’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Cebotaru (Velisar 90+2’), Tavares, Ticu – Cioiu (Tucaliuc 69’), Ivanovski (Irobiso 75’), Măzărache (Dumitriu 75’). Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Papadopoulos 66, Duarte 66, C. Bălan 82, Asamoah 87

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mircea Grigoriu, Marius Mihai Marica - Radu Petrescu

Arbitri AVAR: Petruţa Iugulescu - Szabolcs Kovacs

Observator arbitri: Marian Dorobanţu

VIDEO | FCU Craiova - Petrolul 0-1 (Jair 45 + 2), în direct pe Prima Sport 1 şi pe PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FCU Craiova: Popa - Enache, Andre Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Achim - Baeten, Marquet, Chiţu - Compagno
  • Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Cebotaru, Tavares, Ticu - Cioiu, Ivanovski, Măzărache

Min. 90 + 5: Fluier final! Petrolul se impune în deplasare cu FC ”U” Craiova, scor 0-1!

Min. 90 + 2: Ghinion pentru  FC ”U” Craiova! Andrea Compagno trimite pentru a doua oară în bară. ”Lupii galbeni” scapă cu faţa curată.

Minutul 63: Bară pentru FC ”U” Craiova! Golgheterul la zi al Superligii, Andrea Compagno, are ghinion şi trece din nou pe lângă gol.

Minutul 54: Ocazie pentru Petrolul! Şutul lui Mirko Ivanovski. în flancul drept, în unghi, trece mult peste poartă.

Minutul 46: A început a doua repriză!

Minutul 45 + 2: GOL Petrolul! Jair deschide scorul dintr-o lovitura liberă executată perfect. La scurt timp, arbitrul pune căpat primei reprize.

Minutul 36: Ocazie Petrolul! Măzărache îi aşază pe cap mingea lui Ivanovski, care din câţiva metri şi dintr-o poziţie incomodă reia pe lângă poarta oltenilor.

Minutul 23: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Vâlceanu are o intervenţie foarte bună la lovitura de cap a aceluiaşi Compagno.

Minutul 18: Prima ocazie a meciului le aparţine celor de la FC ”U” Craiova! Compagno reia cu capul din interiorul careului mic centrarea trimisă de Enache.

Minutul 1: A început partida! Confruntarea are loc pe moderna arenă din Târgu Jiu.

Partida FCU Craiova - Petrolul, din etapa a şasea a SuperLigii, va avea loc vineri, de la 21:00 şi va putea fi vizionată în direct pe Prima Sport 1 şi pe PrimaPlay.ro.

Oltenii au înregistrat două victorii, un egal şi două înfrângeri până în acest moment şi sunt în căutarea unei noi victorii, după cea din etapa trecută, 2-0, în faţa Argeşului. Echipa antrenată de Marius Croitoru a arătat un joc bun în toate partidele de până acum, dar nu are consistenţă în rezultate.

De cealaltă parte, Petrolul şi-a revenit după cele două înfrângeri din primele meciuri. ”Lupii galbeni” au reuşit un egal şi două victorii, în ultimele trei partide şi îşi doresc să continue seria bună, fără înfrângeri. În ultimele două întâlniri dintre cele două FCU Craiova s-a impus de fiecare dată cu acelaşi scor, 1-0.