”A fost o săptămână grea pentru noi”. Meci cu încărcătură specială pentru Poli Iaşi ”A fost o săptămână grea pentru noi”. Meci cu încărcătură specială pentru Poli Iaşi
Artur Hoffmann, Ovidiu Gârbacea şi Filip Stoica au primit Ordinul Excelenţă Olimpică din partea COSR Artur Hoffmann, Ovidiu Gârbacea şi Filip Stoica au primit Ordinul Excelenţă Olimpică din partea COSR
VIDEO | Gestul care i-a pus pe jar pe fanii lui Arsenal! Ce a făcut jucătorul „tunarilor” imediat după eliminarea din sferturi VIDEO | Gestul care i-a pus pe jar pe fanii lui Arsenal! Ce a făcut jucătorul „tunarilor” imediat după eliminarea din sferturi
Gigi Becali, ofertă de 1.5 milioane de euro pentru un star din Superliga Gigi Becali, ofertă de 1.5 milioane de euro pentru un star din Superliga
Dan Petrescu începe curăţenia la CFR Cluj! Un jucător cu CV solid e OUT Dan Petrescu începe curăţenia la CFR Cluj! Un jucător cu CV solid e OUT
UEFA a sancţionat FC Barcelona pentru gesturi rasiste la meciul cu PSG UEFA a sancţionat FC Barcelona pentru gesturi rasiste la meciul cu PSG

VIDEO ǀ FCSB – Chindia Târgovişte 3-2. Trupa lui Dică bifează prima victorie stagională în Superliga, după o remontada de senzaţie

FCSB Publicat de Daian Cutu pe 14 aug 2022

FCSB a reuşit să învingă Chindia cu scorul de 3-2, duminică seară, pe teren propriu, după un meci în care la pauză târgoviştenii conduceau cu 2-0. Echipa lui Dică a marcat de trei ori în 11 minute. Meciul a contat pentru etapa a cincea a Superligii.

Chindia a avut un jucător eliminat încă din minutul 7, pe Neguţ, dar târgoviştenii au încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri. Popadiuc (min. 22) şi Damiel Popa (min. 28) înscriind pentru oaspeţi. În minutul 48 Cordea a redus din diferenţă, înscriind din faţa porţii. Acelaşi Cordea a egalat în minutul 55 după o acţiune proprie, iar în minutul 59 Tamm a înscris cu o lovitură de cap, aducând pe FCSB în avantaj.

LIVE VIDEO ǀ FCSB – Chindia Târgovişte 3-2 (Cordea 48, 56, Tamm 59 / Popadiuc 22, Popa 29). Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Bouhenna, Tamm, Pantea - M. Dulca, V. Raţă - Cordea, Miculescu, Fl. Coman - Bg. Rusu
  • Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, D. Dumitraşcu - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, A. Şerban - Popadiuc - D. Popa

Minutul 90+5: Final de meci! FCSB are o revenire de senzaţie şi se impune cu 3-2.

Minutul 90+4: Popescu şi Olaru scapă singuri cu portarul, acesta din urmă are o ratare incredibilă şi nu reuşeşte să marcheze cu poarta goală.

Minutul 80: Miculescu pătrunde în viteză în careu, dar Căbuz reuşeşte să blocheze.

Minutul 59: GOL FCSB! Revenire de senzaţie pentru formaţia lui Dică. Tamm marchează cu capul, după o minge centrată din banda stângă.

Minutul 55: GOL FCSB! Cordea face ”dubla”, după o acţiune personală.

Minutul 48: GOL FCSB! Miculescu scoate în faţa porţii la Cordea, care finalizează din câţiva metri.

Minutul 45+2: Pauză pe Arena Naţională. Chindia conduce cu 2-0. Plouă torenţial, deocamdată gazonul rezistă.

Minutul 29: GOL Chindia! Defensiva celor de la FCSB este surprinsă din nou. Popa profită şi îl învinge pe Târnovanu cu un şut la

Minutul 25: FCSB dă replica. Dulca trage de la distanţă, dar balonul trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 22: GOL Chindia! În inferioritate numerică, formaţia lui Adrian Mihalcea deschide scorul prin Doru Popadiuc. Fostul jucător al celor de la FCSB ia o acţiune pe cont propriu şi marchează cu un şut care a lovit în primă fază bara.

Minutul 6: Intrare dură a lui Neguţ la Coman. Arbitrul îi arată iniţial cartonaş galben căpitanului Chindiei, dar decizie este analizată de VAR, care decide că a fost de roşu. Oaspeţii rămân în inferioritate numerică.

Minutul 1: A început partida! Asistenţa în tribunele de pe Arena Naţională nu este impresionantă.

-------------------------------------

După 4 etape scurse din Superligă, FCSB (locul 13) şi Chindia Târgovişte (locul 14) ocupă poziţiile de baraj pentru supravieţuirea în primul eşalon. Ambele echipe nu au cunoscut până acum gustul victoriei în noul sezon de campionat: 3 egaluri şi un eşec pentru vicecampioană, respectiv două egaluri şi tot atâtea înfrângeri pentru târgovişteni.

Nicolae Dică, antrenorul celor de la FCSB, nu concepe de la elevii săi un alt rezultat în afară de victorie.

"Ne aşteaptă o partidă de campionat grea. I-am urmărit pe cei de la Chindia şi sunt o echipă schimbată faţă de anul trecut. De la venirea lui Mihalcea fac un pressing mai sus, sunt mai agresivi. Prin Neguţ, Popa, pot pune probleme oricând, mai ales pe contraatac.

Nu contează că jucăm cu Chindia sau cu altă echipă, trebuie să câştigăm. A venit momentul să avem prima victorie din acest sezon. Nu ar trebui să fie o apăsare mai mare, la FCSB trebuie să joci orice joc să-l câştigi. Avem 4 meciuri fără victorie, iar mâine seară trebuie să schimbăm asta.

Jucătorii au un moral bun, au 3 meciuri şi 3 victorii în cupele europene cu mine. Am tras un semnal de alarmă şi mai înainte, am spus că trebuie să fim pregătiţi. Nu triumfăm doar cu prezenţa pe teren, trebuie să dăm sută la sută.”, a declarat Nicolae Dică, la conferinţa de presă de sâmbătă, premergătoare meciului cu Chindia.