VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili" VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili"
Chiricheş a aflat în direct că Becali l-a criticat: ”Crede că joc la ‘mişto’!” | VIDEO

FCSB, distrusă după ce a pierdut cu Oţelul Galaţi: ”A părut o echipă de retrogradare. Din cale afară de slabi!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele" VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele"
Becali a intrat în direct şi l-a distrus pe jucătorul aşteptat cu braţele deschise: ”Te nenoroceşte!”

Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel

VIDEO ǀ FCSB – Oţelul Galaţi 0-2. Prestaţie extrem de ştearsă a liderului Superligii

FCSB Publicat pe 3 dec 2023

Oţelul Galaţi a învins în deplasare, scor 2-0, liderul din Superligă, FCSB, într-un meci din etapa a 18-a.

Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul. Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă.

Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59. Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti

FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci  stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.

VIDEO ǀ FCSB – Oţelul Galaţi 0-2 (Teles 7, Cisotti 64), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Olaru (cpt.), Şut, Ov. Popescu - Miculescu, Compagno, Coman
  • Oţelul: Dur Bozoancă - Zhelev, Yabre, Lovric, Miguel Gomes - Cisotti (cpt.), Ariel Lopez, Teles - Maciel, Al. Pop, Bodişteanu

Minutul 90+6: Final de meci! Oţelul se impune cu 2-0.

Minutul 64: GOL Oţelul! Contraatac ca la carte al moldovenilor, iar Cisotti fructifică pasa lui Maciel.

Minutul 54: Pop reia din prima dar Târnovanu prinde.

Minutul 45+4: Pauză! Oţelul conduce cu 1-0.

Minutul 43: Miculescu reia din 4 metri, dar portarul Oţelului a salvat. S-a verificat la VAR un posibil penalty pentru fault.

Minutul 36: Ovidiu Popescu reia peste poartă din marginea careului o minge respinsă după o fază fixă.

Minutul 21: Coman a tras din lovitură liberă, Dur Bozoancă a respins slab, dar FCSB nu a profitat.

Minutul 7: GOL Oţelul! Eroare mare în defensiva celor de la FCSB. Ovidiu Popescu pierde uşor de lângă Teles, care îl învinge pe Târnovanu. Reuşita a fost analizată la VAR, pentru un posibil fault în atac.

----------------------------------------

După o perioadă dificilă, FCSB o va înfrunta pe Oţelul Galaţi după două succese consecutive. Oţelul, echipa cu cele mai multe egaluri din Superligă, a înregistrat un eşec şi o victorie în ultimele două etape.

Situaţia celor două echipe în clasament după 17 etape:

• FCSB: locul 1, 17 meciuri, 11 victorii, 4 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 31:16 (15), 37 de puncte.
  • Oţelul Galaţi: locul 9, 17 meciuri, 3 victorii, 11 egaluri, 3 înfrângeri, golaveraj 17:17 (0), 20 de puncte.

În turul sezonului regular, ”roş-albaştrii” s-au impus la Galaţi marcând două goluri şi neprimind niciunul. Cu toate acestea, duelul a fost unul cu emoţii pentru FCSB. Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40 cu o execuţie spectaculoasă, însă golul desprinderii a venit abia în minutul 90 + 1 de la Andrea Compagno.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în stagiunea curentă şi în grupele Cupei României, tot la Galaţi, când partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Pentru FCSB a marcat Băluţă, în minutul 76, în timp ce pentru Oţelul a egalat Lopez, în minutul 90.