Antrenorul care ar accepta imediat să vină la FCU Craiova: „De ce nu?” Antrenorul care ar accepta imediat să vină la FCU Craiova: „De ce nu?”
Cine arbitrează derby-ul Rapid - FCSB, din ultima etapă din play-off Cine arbitrează derby-ul Rapid - FCSB, din ultima etapă din play-off
Marius Şumudică agită apele înainte de derby-ul Rapid - FCSB: „Au câştigat primul lor titlu din istorie. Suntem la egalitate acum!” Marius Şumudică agită apele înainte de derby-ul Rapid - FCSB: „Au câştigat primul lor titlu din istorie. Suntem la egalitate acum!”
Arsenal se desparte de unul dintre cei mai vechi jucători din lot Arsenal se desparte de unul dintre cei mai vechi jucători din lot
Ovidiu Popescu s-a decis! Pleacă de la FCSB şi semnează cu o rivală din Superliga Ovidiu Popescu s-a decis! Pleacă de la FCSB şi semnează cu o rivală din Superliga
Mihai Stoica a făcut anunţul aşteptat de toţi fanii! Când revine FCSB în Ghencea Mihai Stoica a făcut anunţul aşteptat de toţi fanii! Când revine FCSB în Ghencea

VIDEO | FCU Craiova - CFR Cluj 1-3. Ardelenii controlează total în faţa unei echipe de nerecunoscut

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 feb 2024

CFR Cluj s-a impus în deplasare, scor 3-1, în faţa formaţiei FCU Craiova, într-un meci al etapei a 26-a din Superligă.

Partida de la Craiova a început cu un moment de reculegere în memoria lui Aleksei Navalnîi, pentru ca oaspeţii să deschidă scorul în minutul 13, când El Kaddouri a profitat de ieşirea greşită a portarului Gurău şi a înscris.

Craiovenii au egalat în minutul 40, prin Baeten - şut superb, din voleu, din marginea careului. Clujenii au încheiat însă repriza în avantaj, după ce Bîrligea a profitat de centrarea lui Otele, în minutul 45+3.

În repriza secundă gazdele nu au reuşit să ameninţe cu adevărat poarta apărată de Răzvan Sava, ba chiar oaspeţii au tranşat soarta partidei în minutul 90+2, atunci când Muhar a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru CFR.

Clujenii au 45 de puncte şi se află pe locul al treilea, în timp ce FCU Craiova este pe locul 12, cu 30 de puncte.

VIDEO | FCU Craiova - CFR Cluj 1-3 (Baeten 40 / El Kaddouri 13, Bîrligea 45+3, Muhar 90+1), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, D. Albu - Baeten, Chiţu, Padula - Blănuţă
  • CFR: Sava - Mogoş, Ajeti, Boben, Manea - Muhar, Keita, El Kaddouri - Deac, Bîrligea, Otele

Minutul 90+6: Final de meci! CFR se impune cu 3-1.

Minutul 90+1: GOL CFR! Deac trimite din cădere la Muhar, care înscrie cu o execuţie din marginea careului.

Minutul 82: Otele scoate la Avounou, care reia din 10 metri în plasa laterală.

Minutul 75: Baeten reia în forţă de la 25 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+4: Pauză! CFR conduce cu 2-1.

Minutul 45+3: GOL CFR! Otele face recital în flanc şi scoate la Bîrligea, care reia nemarcat din 4 metri.

Minutul 40: GOL FCU Craiova! Baeten reia splendid din voleu de la 20 de metri. Sava nu a avut replică.

Minutul 34: Deac pătrunde în careu din flanc, trece de un adversar şi reia din unghi puţin pe lângă poartă.

Minutul 13: GOL CFR! Deac trimie la Otele, care reia din piruetă. Gurău parează, dar El Kaddouri vine bine pe respingere.

----------------------------------------

Cele două combatante vin după înfrângeri. FCU Craiova a pierdut, scor 1-0, pe terenul Oţelului, iar CFR Cluj a fost învinsă de Rapid, cu 0-1, acasă.

După 25 de etape, oltenii se află abia pe locul 12, cu 30 de puncte, în vreme ce ardelenii ocupă pozţia a treia, cu 42 de puncte.

În tur, CFR s-a impus cu 2-0, graţie reuşitelor lui Camora (minutul 2) şi Otele (minutul 26).

În Bănie, ultima partidă a fost câştigată de FCU Craiova, cu scorul de 3-1, în sezonul precedent.