VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili" VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili"
Chiricheş a aflat în direct că Becali l-a criticat: ”Crede că joc la ‘mişto’!” | VIDEO

FCSB, distrusă după ce a pierdut cu Oţelul Galaţi: ”A părut o echipă de retrogradare. Din cale afară de slabi!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele" VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele"
Becali a intrat în direct şi l-a distrus pe jucătorul aşteptat cu braţele deschise: ”Te nenoroceşte!”

Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel

VIDEO | FCU Craiova - FC Hermannstadt, 1-3! Oltenii retrogradează de pe ultimul loc

Superliga Publicat pe 12 mai 2024

La Craiova, Hermannstadt a înscris, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid, iar imediat după pauză, Blănuţă a deschis scorul şi FCU Craiova conducea cu 1-0. Sibienii au întors însă scorul în numai patru minute.

Sota Mino a egalat în minutul 55, iar Gabi Iancu a adus oaspeţii în avantaj în minutul 59. Acelaşi jucător a înscris pentru 3-1 în minutul 82. După gol, fanii olteni au rupt scaune din tribune şi le-au aruncat pe teren, iar meciul a fost întrerupt câteva minute.

Jandarmii au fost pregătiţi să intervină, însă arbitrul Marian Barbu a decis să trimită jucătorii la vestiare, relând meciul după minute bune.

Hermannstadt s-a impus cu 3-1 şi oltenii se duc în Liga 2.

VIDEO | FCU Craiova - FC Hermannstadt, 1-3 ( Blănuţă '47 | Mino '55, Iancu '59, Iancu '82)

• FCU Craiova: Gurău - Padula, Compagnucci, Lacroix, Dos Santos Raimundo - Pop, Van Durmen - Baeten, Bahassa, Bauza - Blanuţă
  • Rezerve: Enache, Kvakic, Negru, Lekiatas, Dragu, Achim, Albu, Blidar, Sidibe, Ibrahim, Chiţu
  •
  • FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, Bejan, Stoica, Opruţ - Balaure, Murgia, Mino, Stoica - Neguţ, Paraschiv
  • Rezerve: Muţiu, Etienne Antoche, Cristi Iancu, Dragoş Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Fonseca

Minutul 90+5. Final de meci!

Minutul 82. Gooolll FC Hermannstadt! Gabi Iancu reuşeşte dubla, după ce oltenii se apără extrem de slab!

Minutul 59. Goooollll FC Hermanstadt! Gabi Iancu marchează cu capul, după o centrare de mare clasă a lui Ianis Stoica!

Minutul 55. Goooolll FC Hermannstadt! Balaure îl serveşte perfect pe Sota Mino, care trimite cu capul fără şanse pentru portarul Căbuz!

Minutul 48. GOOOOLLL FCU Craiova!!! Blănuţă înscrie cu un şut frumos din afara careului, după o combinaţie frumoasă a oltenilor!

Minutul 46. A început repriza secundă!

Minutul 45+3. Pauză!

Minutul 39. Ocazie imensă pentru FCU Craiova! Blănuţă scapă singur cu portarul sibienilor, dar şutează slab şi îl ia la ţintă pe acesta!

Minutul 32. FC Hermannstadt reuşeşte să marcheze, însă golul este anulat în urma verificării VAR, pe motiv de offside!

Minutul 23. Prima ocazie pentru FCU Craiova! Baeten trimite periculos de la distanţă, însă Căbuz e atent şi respinge!

Minutul 1. A început partida!

_________________________________________________________________________________

FCU Craiova vine după înfrângerea din etapa trecută, scor 3-1, în faţa lui UTA şi se află pe ultimul loc din play-out, la egalitate de puncte cu Dinamo. Oltenii au doar varianta victoriei pentru a spera la salvarea de la retrogradarea directă în Liga 2.

De cealaltă parte, FC Hermannstadt se află în partea de sus a play-out-ului şi chiar dacă a pierdut ultimele două meciuri, nu are emoţii în ceea ce priveşte rămânerea în Superliga.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria cu 1-0 a lui Heramnnstadt.

Pe lângă partida FCU Craiova - FC Heramnnstadt, la aceeaşi oră, se mai joacă şi restul meciurilor din ultima rundă a play-out-ului: