VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”
Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B
Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”
Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO ǀ FCU Craiova - FC Voluntari 2-1. Oltenii bifează al treilea succes la rând şi visează la play-off

FC U Craiova 1948 Publicat pe 20 feb 2023

FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a XXVI-a din Superligă. Oltenii au urcat pe locul 7, la 5 punte de un loc de play-off.

Pentru craioveani au marcat Bahassa '54, Nemec '61 (autogol), iar pentru FC Voluntari a punctat Damaşcan '24.

VIDEO ǀ FCU Craiova - FC Voluntari 2-1 (Bahassa 53, Nemec 61-autogol / Damaşcan 24), la Prima Sport 2. Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – Chiţu
  • FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaş – M. Lopes, Răduţ, Tavares, Raţă, Aliji – Nemec, Damaşcan

Minutul 90+6: Fluier final! FCU Craiova se impune cu 2-1.

Minutul 61: GOL FCU Craiova! Oltenii întorc rapid soarta partidei. La un corner, mingea se loveşte de Nemec, care trimite nefericit în proprie poartă.

Minutul 53: GOL FCU Craiova! Bauza îl lansează excelent pe Bahassa, care restabileşte egalitatea.

Minutul 52: Beaten trage cu efect de la distanţă, dar Popa este atent şi prinde cu siguranţă.

Minutul 45+3: Pauză! Voluntari conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: Gurău îi ţine pe cei de la FCU în joc, cu două parade de senzaţie.

Minutul 37: Lopes centrează din nou pentru Damaşcan, dar de această dată jucătorul din Moldova nu prinde cadrul porţii.

Minutul 24: GOL Voluntari! Marcelo Lopes centrează din banda dreaptă, Damaşcan scapă din marcajul advers şi finalizează din câţiva metri.

Minutul 9: Bauza ratează prima ocazie importantă, dar Popa reuşeşte să prindă.

-----------------------

În acelaşi timp, cele mai importante faze ale jocului precum golurile, ratările, deciziile VAR, paradele spectaculoase sau alte momente-cheie vor fi redate în regim live video & text de către site-ul www.primasport.ro.

Cu 30 de puncte în 25 de meciuri, la 7 ”lungimi” distanţă de Sepsi (locul 6), FC ”U” Craiova încă mai are speranţe să prindă ultimul loc de play-off. FC Voluntari se află fix deasupra zonei de baraj pentru menţinerea în Superligă, pe locul 12, cu 26 de puncte.

Ca formă, oltenii vin după două victorii consecutive în campionat (5-0 acasă cu ”U” Cluj şi 2-1 cu Rapid în Giuleşti), în timp ce ilfovenii au strâns 4 eşecuri la rând în primul eşalon: 2-1 pe terenul Universităţii Cluj, 1-0 acasă cu CFR Cluj, 4-1 în deplasare cu Rapid şi 2-1 acasă cu FCSB.

FC Voluntari – FC ”U” Craiova, meciul tur din sezonul regular, s-a terminat cu victoria ilfovenilor, scor 1-0. Cele două formaţii s-au întâlnit, în actualul sezon, şi în grupele Cupei României, când oltenii s-au impus cu acelaşi scor.

Echipele probabile:

• FC ”U” Craiova: Gurău - R. Negru, A. Duarte, Henriques, Huyghebaert - Vl. Achim, Dr. Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - A. Chiţu
  • Rezerve: Mogoşanu, Paramatti, Mascarenhas, G. Ganea, I. Zanfir, Van Durmen, Sidibe, Asamoah, Blănuţă
  • Absenţi: Al. Vodă (accidentat), R. Popa (conflict cu conducerea)
  • Antrenor: Nicolo Napoli
  •
  • FC Voluntari: M. Popa - Matricardi, Armaş, Ricardinho - Aliji, Raţă, M. Lopes, Sigurjonsson, Cr. Costin - Dumiter, Damaşcan
  • Rezerve: Fernandez, Paz, Răduţ, Merloi, D. Florea, D. Andrei, Al. Vlad, Andreş, Nemec
  • Absenţi: Droppa (accidentat), Meleke (suspendat)
  • Antrenor: Liviu Ciobotariu