Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final
VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga
Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri
VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine” VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine”

VIDEO | FCU Craiova - Petrolul Ploieşti 2-0. Oltenii termină anul aproape de play-off

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 dec 2023

FCU Craiova a învins pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, în primul meci al etapei a 21-a din Superligă. Portarul Zima a gafat colosal la golul al doilea.

Craiova a avut o şansă bună de gol în minutul 10, când Blidar a reluat din voleu, dar Zima a avut o intervenţie excelentă. Ploieştenii au trecut pe lângă egalare în minutul 24, la ocazia lui Dumitriu. După zece minute Grozav i-a pasat în careu lui Musi, care a şutat din faţa porţii, însă Gurău a respins, refuzându-le golul oaspeţilor.

A fost apoi rândul craiovenilor să rateze, Blănuţă trimiţând în bară (mmin. 71). A urmat o nouă bară a gazdelor, prin Chiţu, apoi Omrani a trecut pe lângă egalare, dar finalul a adus şi al doilea gol al gazdelor. Portarul ploieştean Zima a degajat în spatele lui Blănuţă şi mingea s-a scurs în plasă.

FCU Craiova, care este pe locul 9 în campionat, cu 27 de puncte, urmată în clasament de Petrolul, locul 10, cu acelaşi număr de puncte.

VIDEO | FCU Craiova - Petrolul 2-0 (Achim 78, Blănuţă 89), pe Prima Sport 2:

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Achim, Van Durmen - Sidibe, Bauza, Blidar - Chiţu
  • Petrolul: Zima - Meijers, Garutti, Huja, Ţicu - Dumitriu, Seto, Jefferson - Musi, Grozav, Jair

Minutul 90+5: Final de meci! FCU se impune cu 2-0.

Minutul 89: GOL FCU Craiova! Zima degajează în spatele lui Blănuţă şi mingea intră în poartă!

Minutul 86: Omrani reia pe respinge puţin pe lângă poartă.

Minutul 78: GOL FCU Craiova! Achim înscrie cu o execuţie de fineţe sub transversală.

Minutul 70: Chiţu trimite la Blănuţă, care reia acrobatic. Zima prinde de pe linia porţii.

Minutul 62: Bauza reia puţin pe lângă poartă din 5 metri.

Minutul 49: Ţicu trage de la 25 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 33: O nouă şansă uriaşă pentru oaspeţi! Grozav recuperează şi scoate la Musi, care din 6 metri trage în Gurău.

Minutul 24: Dumitriu ratează incredibil din câţiva metri, însă fanionul s-a ridicat pentru offside.

Minutul 10: Sidibe centrează foarte bine la Blidar, care reia din voleu pe centrul porţii.

----------------------------------------------------------

FCU Craiova pare că şi-a revenit după ce la echipă a fost adus un nou antrenor. Oltenii sunt pe locul 11, cu 24 de puncte.

În tabăra opusă, Petrolul ocupă locul 9, cu 27 de puncte, după 20 de partide jucate.