Dan Petrescu începe pregătirile pentru titlu! Prima bombă pe care „Bursucul” o are în plan Dan Petrescu începe pregătirile pentru titlu! Prima bombă pe care „Bursucul” o are în plan
Preşedintele parizienilor, reacţie dură după eliminarea din semifinalele UEFA Champions League Preşedintele parizienilor, reacţie dură după eliminarea din semifinalele UEFA Champions League
Pivotul echipei Minnesota Timberwolves a intrat în istoria NBA Pivotul echipei Minnesota Timberwolves a intrat în istoria NBA
VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide a doua finalistă din UCL VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide a doua finalistă din UCL
MM Stoica a spus lucrurilor pe nume după eşecul cu Universitatea Craiova: ”Nu s-a pus problema. Am dominat partida!”

VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League

VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj 3-2. S-a reaprins flacăra speranţei la oltenii lui Mititelu!

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 apr 2024

FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, scor 3-2, cu Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Robert Silaghi, în minutul 16, dar gazdele au egalat după numai două minute, prin Baeten şi la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1.

În minutul 55 Baeten a adus în avantaj Craiova, înscriind cu o lovitură de cap, însă Anselmo restabilit egalitate în minutul 74. Blănuţă a reuşit să readucă în avantaj echipa lui Eugen Trică, cu un gol marcat în minutul 76 şi Craiova s-a impus cu 3-2, obţinând o victorie importantă. Craiovenii nu mai câştigaseră în Superligă din 2 februarie, de la 2-1 cu Dinamo Bucureşti.

În clasament, Universitatea Cluj are 29 de puncte şi ocupă locul 4, iar FCU Craiova urcă pe 7, cu 22 de puncte.

VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj 3-2 (Baeten 25, 55, Blănuţă 76 / Silaghi 16, Anselmo 74), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula - V. Pop, V. Achim - Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten - V. Blănuţă
  • ”U” Cluj: Gertmonas - D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger - R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe - A. Roguljic, D. Nistor

Minutul 90+5: Final de meci! FCU Craiova se impune cu 3-2.

Minutul 76: GOL FCU Craiova! Masoero dă pe lângă minge şi îl suprinde pe Silaghi. Blănuţă profită de eroarea adversarilor.

Minutul 74: GOL ”U” Cluj! Anselmo este găsit în careu şi trimite în poartă dintr-un unghi complicat.

Minutul 55: GOL FCU Craiova! Baeten trimite cu capul din 6 metri, după ce a surprins defensiva.

Minutul 54: Gertmonas salvează la mingea lovită cu capul de Compagnucci, după un corner.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 40: Masoero îl încomodează pe Blănuţă, care reia slab din 4 metri.

Minutul 25: GOL FCU Craiova! Baeten reia perfect din prima de la 20 de metri.

Minutul 22: Gurău respinge în bară o minge reluată din careu.

Minutul 16: GOL ”U” Cluj! Roguljic centrează din dreapta, mingea este uşor deviată de Lacroix, iar Silaghi reia din 5 metri.

Minutul 14: Gertmonas scoate excelent la lovitura cu capul din 10 metri trimisă de Pop.

Minutul 9: Silaghi reia din marginea careului pe centrul porţii. Gurău respige în faţă.

----------------------------------------------

Oltenii trec printr-o formă execrabilă. Cu 13 meciuri consecutive fără victorie, FCU Craiova a ajuns pe ultimul loc în Superligă.

De cealaltă parte, "U" Cluj a întrerupt seria negativă, impunându-se cu Poli Iaşi. Înaintea duelul de astăzi, ardelenii se clasează pe poziţia a patra în play-out, cu 29 de puncte.

În sezonul regular, "U" Cluj s-a impus în ambele meciuri directe, cu 2-1 acasă şi 4-3 în deplasare.