Eşec dramatic pentru Bernd Storck în Gruia. ”Am arătat spirit de luptă” Eşec dramatic pentru Bernd Storck în Gruia. ”Am arătat spirit de luptă”
VIDEO | CFR - Sepsi 2-1. Cu doi oameni în plus, clujenii au dat lovitura în minutul 90+6 VIDEO | CFR - Sepsi 2-1. Cu doi oameni în plus, clujenii au dat lovitura în minutul 90+6
PSG a devenit campioana Franţei pentru a 12-a oară PSG a devenit campioana Franţei pentru a 12-a oară
Victorie uriaşă pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK Salonic mai speră la titlu Victorie uriaşă pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK Salonic mai speră la titlu
Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei
”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi ”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi

VIDEO | FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2. Trupa lui Ivaylo Petev a întors soarta derby-ului Olteniei în 7 minute

Superliga Publicat pe 10 mar 2024

Universitatea Craiova a întrecut în deplasare, scor 2-1, oe FCU Craiova, în ultima etapă a sezonului regular.

Prima ocazie importantă a partidei a aparţinut oaspeţilor, în minutul 28, când Robert Popa a respins şutul din careu al lui Baiaram. FCU Craiova a replicat cu ocazia lui Baeten din minutul 44 şi cu golul marcat în minutul 45+4. Bahassa a centrat de pe dreapta, Căpăţână a respins greşit şi Aurelian Chiţu a înscris.

Echipa lui Petev a fost mai energică în partea secundă. Baeten a scos de pe linia porţii la capul lui Baiaram, din minutul 50. Alexandru Mitriţă a egalat în minutul 70, când l-a lobat pe Robert Popa, pentru ca şapte minute mai târziu Baiaram să înscrie golul victoriei oaspeţilor.

S-a încheiat 2-1 pentru CS Universitatea Craiova, care este pe locul 4, cu 49 de puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă locul 13, cu 31 de puncte.

VIDEO | FCU Craiova  - Universitatea Craiova 1-2 (Chiţu 45+4 / Mitriţă 70, Baiaram 77), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FCU Craiova: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, Dr. Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - A. Chiţu
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpăţînă, Screciu, Badelj, N. Bancu - Al. Creţu, Al. Mateiu, Anzor - Baiaram, Markovic, Al. Mitriţă

Minutul 90+5: Final de meci! Universitatea Craiova se impune cu 2-1.

Minutul 77: GOL Universitatea Craiova! Baiaram câştigă duelul la cap cu Achim şi plasează cu capul o minge rezultată din corner.

Minutul 70: GOL Universitatea Craiova! Bancu îl găseşte pe Mitriţă, care finalizează cu un lob peste portar.

Minutul 65: Mateiu îşi aşează mingea şi reia de la 25 de metri. Mingea s-a dus puţin pe lângă.

Minutul 59: Bauza reia demarcat din afara careului puţin pe lângă poartă.

Minutul 51: Baeten scoate de pe linia porţi execuţia lui Baiaram, după un corner.

Minutul 45+6: Pauză! FCU conduce cu 1-0.

Minutul 45+4: GOL FCU Craiova! Mihai Căpăţînă comite o mare eroare în careu, iar Chiţu profită şi deblochează tabela.

Minutul 44: Baeten reia din prima o minge venită din lovitură liberă. Popescu are o paradă spectaculoasă.

Minutul 27: Baiaram ia o acţiune pe cont propriu şi trage în forţă din careu, dar Popa respinge.

Minutul 16: Bahassa reia de la 20 de metri pe centrul porţii. Popescu nu a avut emoţii.

---------------------------------------

FCU Craiova vine după meciul pierdut în runda trecută, scor 3-2, în faţa lui UTA şi se află pe locul 13 în Superliga. Oltenii lui Adrian Mititelu se vor bate, cel mai probabil, la retrogradare în play-out, lucru semnalat de şirul de 5 meciuri consecutive fără victorie.

De cealaltă parte, U. Craiova se află pe locul 4 în Superliga şi are o serie de 6 partide fără înfrângere. Oltenii lui Mihai Rotaru vin după egalul din runda trecută, scor 1-1, cu Rapid.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.