Rapid cere să nu mai fie condusă la centru de un arbitru! Scrisoarea deschisă a preşedintelui clubului către Vassaras Rapid cere să nu mai fie condusă la centru de un arbitru! Scrisoarea deschisă a preşedintelui clubului către Vassaras
Csikszereda a ratat calificarea în turul doi al UEFA Youth League. Eşec categoric în returul cu Galatasaray Csikszereda a ratat calificarea în turul doi al UEFA Youth League. Eşec categoric în returul cu Galatasaray
FCSB, cu lotul decimat în Danemarca. Numele importante menajate pentru meciul cu Silkeborg FCSB, cu lotul decimat în Danemarca. Numele importante menajate pentru meciul cu Silkeborg
Boxerii din Rusia şi din Belarus vor putea participa la competiţiile IBA Boxerii din Rusia şi din Belarus vor putea participa la competiţiile IBA
Costel Gâlcă a negociat cu o formaţie din Superliga. ”Nu ne-am înţeles la detaliile din contract” Costel Gâlcă a negociat cu o formaţie din Superliga. ”Nu ne-am înţeles la detaliile din contract”
Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf revine în folosinţa gratuită a FR de Rugby Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf revine în folosinţa gratuită a FR de Rugby

VIDEO | Fiesta pe "Alvalade": Sporting îl face K.O. pe Conte în doar trei minute şi e cu un pas în optimile de finală din Liga Campionilor!

Champions League Publicat pe 13 sep 2022

Sporting Lisabona a făcut un pas uriaş spre optimile de finală ale Ligii Campionilor 2022/2023, marţi seară, în direct la Prima Sport 2. Portughezii au învins Tottenham, scor 2-0, graţie a două goluri marcate după minutul 90 şi au punctaj maxim după cele două meciuri din grupa din care mai fac parte Marseille şi Eintracht Frankfurt.

Învingătoare cu 3-0 în deplasarea din Germania, din prima rundă, echipa lui Ruben Amorim a găsit la Lisabona un "Jose Alvalade" plin, gata să le facă viaţa cât mai grea lui Antonio Conte şi Harry Kane. Ambii manageri au intrat în sistem 3-4-3, englezii au arătat multe lucruri bune în prima repriză, mai ales prin Richarlison, dar marea ocazie a părţii i-a aparţinut lui Edwards (45+2).

Cu Antonio Conte încercând să ducă jocul într-o zonă cât mai tactică, Tottenham părea mulţumită cu un egal în deplasarea de la Lisabona, dar finalul a fost unul cua adevărat extraordinar pentru fanii "leilor". În minutul 90, Pedro Porro a bătut bine un corner de pe partea stângă, Paulinho s-a înălţat dintre Emerson Royal şi Kane, a reluat la colţul lung, imparabil pentru Lloris, şi a declanşat nebunia. "Jose Alvalade" adulmeca victoria!

Peste doar trei minute, fiesta era completă. Introdus de Ruben Amorim în locul lui Edwards pentru a mai câştiga câteva secunde în prelungiri, Arthur Gomes a făcut franjuri flancul drept al apărării lui Spurs, a pătruns fulgerător şi a marcat un gol superb, care a pus capăt unei seri europene de neuitat pentru fosta echioă a lui Ladislau Boloni şi Marius Niculae.

Sporting Lisabona - Tottenham s-a terminat 2-0, scor care-i transformă pe lusitani în mari favoriţi la calificarea în optimile de finală din Liga Campionilor. După două etape, Sporting are şase puncte din şase şi golaveraj 5-0, iar la mijlocul grupei o aşteaptă "dubla" cu Marseille, cu primul meci în Franţa. Tottenham rămâne cu trei puncte şi multe semne de întrebare, iar Marseille - Frankfurt se joacă de la ora 22:00 în direct pe Prima Sport 4.