Mesaj pentru Horia Tecău Mesaj pentru Horia Tecău
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen

VIDEO | Fiesta pe "Alvalade": Sporting îl face K.O. pe Conte în doar trei minute şi e cu un pas în optimile de finală din Liga Campionilor!

Champions League Publicat pe 13 sep 2022

Sporting Lisabona a făcut un pas uriaş spre optimile de finală ale Ligii Campionilor 2022/2023, marţi seară, în direct la Prima Sport 2. Portughezii au învins Tottenham, scor 2-0, graţie a două goluri marcate după minutul 90 şi au punctaj maxim după cele două meciuri din grupa din care mai fac parte Marseille şi Eintracht Frankfurt.

Învingătoare cu 3-0 în deplasarea din Germania, din prima rundă, echipa lui Ruben Amorim a găsit la Lisabona un "Jose Alvalade" plin, gata să le facă viaţa cât mai grea lui Antonio Conte şi Harry Kane. Ambii manageri au intrat în sistem 3-4-3, englezii au arătat multe lucruri bune în prima repriză, mai ales prin Richarlison, dar marea ocazie a părţii i-a aparţinut lui Edwards (45+2).

Cu Antonio Conte încercând să ducă jocul într-o zonă cât mai tactică, Tottenham părea mulţumită cu un egal în deplasarea de la Lisabona, dar finalul a fost unul cua adevărat extraordinar pentru fanii "leilor". În minutul 90, Pedro Porro a bătut bine un corner de pe partea stângă, Paulinho s-a înălţat dintre Emerson Royal şi Kane, a reluat la colţul lung, imparabil pentru Lloris, şi a declanşat nebunia. "Jose Alvalade" adulmeca victoria!

Peste doar trei minute, fiesta era completă. Introdus de Ruben Amorim în locul lui Edwards pentru a mai câştiga câteva secunde în prelungiri, Arthur Gomes a făcut franjuri flancul drept al apărării lui Spurs, a pătruns fulgerător şi a marcat un gol superb, care a pus capăt unei seri europene de neuitat pentru fosta echioă a lui Ladislau Boloni şi Marius Niculae.

Sporting Lisabona - Tottenham s-a terminat 2-0, scor care-i transformă pe lusitani în mari favoriţi la calificarea în optimile de finală din Liga Campionilor. După două etape, Sporting are şase puncte din şase şi golaveraj 5-0, iar la mijlocul grupei o aşteaptă "dubla" cu Marseille, cu primul meci în Franţa. Tottenham rămâne cu trei puncte şi multe semne de întrebare, iar Marseille - Frankfurt se joacă de la ora 22:00 în direct pe Prima Sport 4.