VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele

VIDEO | Galatasaray a umilit Fenerbahce chiar în "sufrageria" rivalei! Icardi, golul meciului

Superlig Publicat pe 8 ian 2023

Galatasaray a câştigat de manieră clară derby-ul cu Fenerbahce, 3-0 în deplasare, în direct la Prima Sport 3, şi s-a distanţat în fruntea clasamentului din SuperLig.

Înaintea venirii pe terenul marii rivale, Galata avea un punct avans şi îşi propunea să plece neînvinsă pentru a păstra sau mări diferenţa. Iar meciul a început bine pentru oaspeţi, care au marcat încă din minutul 15, prin Bardakci, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid.

Deschiderea de scor s-a produs, totuşi, în minutul 32, când Oliveira a prins un şut foarte bun, la colţul lung, şi a făcut linişte printre pătimaşii fani ai gazdelor.

Golul de 2-0 a venit pe contraatac, în minutul 78, Icardi pasându-i la timp lui Akturkoglu, care a finalizat printre picioarele portarului advers.

În minutul 86, Kahveci a fost eliminat direct pentru un fault dur, iar şansele lui Fener la un comeback s-au năruit. Mai mult, în al zecelea minut de prelungiri Mauro Icardi a înscris cel mai frumos gol al meciului, finalizând violent, cu ajutoul transversalei, pentru un 3-0 umilitor.

Graţie succesului important din derby, Galatasaray a ajuns la 39 de puncte din 17 etape şi s-a distanţat la patru puncte de Fenerbahce şi la opt de Başakşehir, care are un meci mai puţin.