VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”
Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo
”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo ”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo
 EXCLUSIV | Pleşca a taxat-o imediat pe Dinamo, după egalul cu Voluntari. „E inacceptabil! Dacă retrogradează e pe mâna lor” EXCLUSIV | Pleşca a taxat-o imediat pe Dinamo, după egalul cu Voluntari. „E inacceptabil! Dacă retrogradează e pe mâna lor”
Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră

VIDEO | Galatasaray – Istanbulspor 2-1. Gazdele şi-au detronat marea rivală şi au urcat pe prima poziţie

Superlig Publicat pe 25 dec 2022

Galatasaray a învins-o pe Istanbulspor cu 2-1 şi a urcat pe prima poziţie în campionatul Turciei.

Gomis a deschis scorul în minutul 15, după ce a fost servit perfect de Mertens, din corner. Francezul a realizat ”dubla”, profitând de ieşirea greşită a portarului în minutul 37. Galata nu a mai forţat în a doua repriză şi Istanbulspor a redus din diferenţă în minutul 82, prin Yesil, dar formaţia de pe locul 18 nu a mai avut puterea să revină şi scorul final a fost 2-1.

Galatasaray urcă peste rivala Fenerbahce şi este lider în Superlig după 14 meciuri.

GOL 1 Galatasaray

GOL 2 Galatasaray

GOL 1 Istanbulspor

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Spectacolul din Super Lig, campionatul Turciei, continuă în direct la Prima Sport 1, care va transmite în prima zi de Crăciun duelul dintre Galatasaray şi Istanbulspor, de la ora 18:00. Meciul din etapa a 15-a poate fi urmărit online prin intermediul platformei www.PrimaPlay.ro.

O victorie pentru Galatasaray ar fi echivalentă cu urcarea pe primul loc din campionat, în contextul în care marea rivală Fenerbahce a cedat de Ajun pe terenul lui Trabzonspor cu 2-0 şi a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în competiţia internă. Galata a acumulat 27 de puncte în 13 jocuri disputate, în timp ce Fener a rămas la 29 de puncte, la finalul celui de-al 14 duel din Super Lig cu Trabzonspor.

Formaţia ”Cim Bom Bom” are toate motivele să spere că va trece pe primul loc şi să considere un alt rezultat în afară de victorie o veritabilă risipă în lupta pentru al 23-lea titlu din istorie. Cu 3 victorii consecutive în campionat, Galatasaray întâlneşte pe teren propriu penultima clasată, Istanbulspor. Gruparea nou-promovată a pierdut precedentele 6 întâlniri din campionatul Turciei.

Echipele probabile:

• Galatasaray (4-5-1): Muslera - Boey, Nelsson, Bardakci, Van Aanholt - Torreira, Midtsjo, Rashica, Mertens, Akturkoglu - Seferovic;
  • Istanbulspor (4-4-2): Jensen - Berber, Yesil, Mehremic, Yasar - Sarikaya, Kabasakal, Rroca, Topalli, Ethemi - I Yilmaz.