Răsturnare de situaţie! Când începe Dan Petrescu mandatul la CFR Cluj Răsturnare de situaţie! Când începe Dan Petrescu mandatul la CFR Cluj
Eşec dramatic pentru Bernd Storck în Gruia. ”Am arătat spirit de luptă” Eşec dramatic pentru Bernd Storck în Gruia. ”Am arătat spirit de luptă”
VIDEO | CFR - Sepsi 2-1. Cu doi oameni în plus, clujenii au dat lovitura în minutul 90+6 VIDEO | CFR - Sepsi 2-1. Cu doi oameni în plus, clujenii au dat lovitura în minutul 90+6
PSG a devenit campioana Franţei pentru a 12-a oară PSG a devenit campioana Franţei pentru a 12-a oară
Victorie uriaşă pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK Salonic mai speră la titlu Victorie uriaşă pentru Răzvan Lucescu în Grecia! PAOK Salonic mai speră la titlu
Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei

VIDEO | Gaziantep - Beşiktaş 2-0. Prestaţie stelară a românilor! Sorescu şi Drăguş au marcat, Niţă a apărat un penalty

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 11 mar 2024

Gaziantep a învins, luni, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea Beşiktaş Istanbul, în etapa a 29-a din Super Liga turcă. Cele două goluri ale gazdelor au fost înscrise de Sorescu şi Drăguş.

La primul meci după demiterea lui Marius Şumudică, noul antrenor al echipei Gaziantep, Volkan Kazak, a început cu patru români titulari în faţa lui Beşiktaş. Şi Deian Sorescu a marcat în minutul 9, din pasa lui Jamiro Monteiro. Beşiktaş a căutat golul egalizator, însă Denis Drăguş a majorat avantajul gazdelor în minutul 85 şi Gaziantep s-a impus cu 2-0, nu înainte ca Niţă să apere un penalty executat de Cenk Tosun, în minutul 89.

Jucătorii români Florin Niţă, Deian Sorescu, Alexandru Maxim şi Denis Drăguş au fost titulari la învingători. Maxim a ieşit în minutul 90, iar Drăguş în minutul 90+4, ambii fiind înlocuiţi.

Gaziantep a urcat pe locul 15, cu a opta victorie stagională şi a doua în ultimele nouă etape. Echipa românilor are 31 de puncte, în timp ce Beşiktaş este pe locul 4, cu 46 de puncte.