Surpriza lui Bogdan Lobonţ pentru duelul cu Farul. Un jucător cheie e pe bancă Surpriza lui Bogdan Lobonţ pentru duelul cu Farul. Un jucător cheie e pe bancă
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 1-0. ”Şepcile roşii” îşi asigură liniştea VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 1-0. ”Şepcile roşii” îşi asigură liniştea
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
România va întâlni Cehia, în primul meci din grupele europeanului de handbal feminin România va întâlni Cehia, în primul meci din grupele europeanului de handbal feminin
Adunarea Generală a Federaţiei Române de Fotbal va avea loc la 4 iunie. Deciziile Comitetului Executiv Adunarea Generală a Federaţiei Române de Fotbal va avea loc la 4 iunie. Deciziile Comitetului Executiv
Alex Mitriţă, cerut în lotul pentru EURO 2024. ”A demonstrat că are calitate” Alex Mitriţă, cerut în lotul pentru EURO 2024. ”A demonstrat că are calitate”

VIDEO | Gică Hagi, lider detaşat în Superliga. ”Atmosfera e bună, nu ne aşteptam să fim aici”

Farul Constanta Publicat de Daian Cutu pe 4 nov 2022

Farul Constanţa a învins greu, pe teren propriu, formaţia de pe ultimul loc din Superligă, CS Mioveni, scor 2-1, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Alexi Pitu a deschis scorul în minutul 28, iar oaspeţii au egalat în minutul 37, pe contraatac, Carnat înscriind golul echipei din Mioveni. Golul victoriei gazdelor a venit în minutul 85, când Torje i-a pasat lui Robert Moldoveanu şi acesta a înscris.

Cei de la Farul conduc în Superliga cu 8 puncte avans în faţa celor de la Rapid. Gică Hagi a declarat că inspiraţia a fost decisivă în partida cu Mioveni.

”Asta e Divizia A, e greu cu orice echipă. Cred că noi facem lucruri extroardinare, chiar dacă avem 5 jucători lipsă. Pierdem în fiecare săptămână câte unl. Mă bucur pentru Moldoveanu, pentru Pitu. Sunt situaţii şi conjucturi, iar noi ne descurcm. Nu ne-am înscris acolo în faţă la începutul camionatului. Dar jucăm bine acum, vedem ce va urma.

Inspirat la schimbări, mai învăţăm şi noi câte ceva. Am vorbit cu Torje, a fost ispirat. Şi Moldoveanu la fel. Singurul nostru defect este că nu avem jucători care au jucat foarte mult înainte. Altfel nu ar fi venit la noi. Avem această problemă, încercăm să trăim cu ea. Dacă după pauză vor reveni toţi, vor arăta foarte bine.

E foarte bine pe primul loc, avem oxigen. Atmosfera e bună, nu ne aşteptam să fim aici. Uşor-uşor, trei puncte la fiecare meci, şi mergem înainte. Intrarea în play-off e obiectivul, încă nu avem puncte suficiente. Mentalitatea pe care vrem să o construim este cea de campion”