FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting
5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro 5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro
Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

VIDEO | Gică Popescu, după ce Farul a devenit noua campioană a României. ”Cred că am câştigat în seara asta în modul în care am jucat tot sezonul”

Farul Constanta Publicat pe 21 mai 2023

Farul Constanţa a învins duminică seara pe FCSB cu 3-2, după un meci în care gazdele ai revenit de la 0-2, şi echipa lui Gheorghe Hagi este noua campioană a României. Cu o etapă înainte de finalul play-off-ului, Farul are 50 de puncte, în timp ce FCSB, locul doi, are 46.

• Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro.

Gică Popescu, preşedintele Farului, a trăit intens această partidă cu FCSB, încheiată cu triumful constănţenilor după ce au început meciul de la 2-0. ”Baciul” e mândru de felul în care au reuşit jucătorii să întoarcă scorul în acestă ”finală”.

"Cred că am câştigat în seara asta în modul în care am jucat tot sezonul. Am revenit contra uneia dintre cele mai bune echipe din campionat. Am condus 33 de etape şi era păcat să nu ducem la bun sfârşit. E o victorie senzaţională.

Jucătorii au fost incredibili şi merităm. Dacă am fi câştigat cu lejeritate nu ar fi fost aşa spectaculos. E cel mai spectaculos sezon de Liga 1.

A fost foarte important golul marcat în prima repriză, apoi am pus presiune. E petrecere acum, mergem să jucăm cu respect meciul cu CFR apoi vacanţă", a spus Gică Popescu, după victoria Farului în faţa lui FCSB.

Farul este noua campioană a României!

FCSB a început tare la Ovidiu şi a condus cu 2-0 după golurile marcate de Şut, cu un şut superb de la distanţă, în minutul 9, şi de Compagno, din faţa porţii, în minutul 17. Gazdele au început să preseze, iar bucureştenii au avut o bară, prin Compagno, în minutul 40, însă insistenţa Farului a dat roade în minutul 42, când Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap, la o greşeală a portarului Târnovanu.

În partea secundă Tudor Băluţă a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 58, dintr-o centrare a lui Casap. În continuare s-a jucat pe contre, iar gazdele au marcat golul victoriei în minutul 86, pin Louis Munteanu, aducând titlul în vitrina Farului.