VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO | Hagi nu-l iartă pe Rusandu: "Incredibil, inadmisibil! A văzut toată ţara, nu am cuvinte"

FCSB Publicat pe 14 mar 2022

Finalul meciului pierdut de Farul cu FCSB, 0-2 pe Arena Naţională, l-a găsit foarte nervos pe Gică Hagi, care s-a lansat într-un atac public la adresa arbitrajului lui Lucian Rusandu. Managerul tehnic al constănţenilor îi reproşează centralului neacordarea unui penalty la duelul Târnovanu - Moldoveanu, dar şi eliminarea lui Dussaut la o fază cum rar se vede pe un teren de fotbal.
Învins de Toni Petrea, "Regele" consideră că ambele echipe au făcut o imagine frumoasă Sportului Rege, dar şi că Lucian Rusandu a stricat tot ceea ce au construit Farul şi FCSB. Într-un discurs furibund, cel mai mare fotbalist din istoria României şi-a exprimat dezamăgirea faţă de maniera de arbitraj de pe Arena Naţională:

"Gustul amar a început la penalty. Penalty, eliminare, ce să mai zic? E incredibil, nu am putut să cred că pot să văd aşa ceva pe un teren de fotbal. Un meci echilibrat, ambele echipe au avut ritm şi intensitate, am încercat ambele să surprindem. Din păcate, un singur om (n. red - arbitrul Lucian Rusandu) a făcut diferenţa din primul minut până în ultimul. E incredibil, inadmisibil! Nu se poate, nu se poate. Cât aş vrea, mereu le zic jucătorilor să nu găsim alibiuri, dar aşa ceva...Nu am cuvinte. Să le iau pe fiecare, să zic de toate? Pentru noi nu au văzut deloc, la partea cealaltă...

A fost un singur om care a făcut diferenţa, protagonist 100% în seara asta. Fotbalul e făcut din mici detalii, iar lucrurile sunt clare pentru toţi, din păcate. Cu două echipe care au jucat, s-au luptat, cu calitate. Am început repriza a doua extraordinar de bine prin mutările de la pauză. Eram încrezători, lucrurile mergeau bine şi a venit tot. Din punctul meu de vedere, am avut penalty şi eliminare! Imprudenţă, vine din spate. Nu e penalty şi eliminare? Scuzaţi-mă, ce să mai? A doua repriză nu mai vorbesc. Faulturi şi câte au mai fost...Eu nu evaluez, nu ştiu să evaluez lucrul ăsta. Toată ţara a văzut lucrul ăsta, nu mai sunt dubii. Toată ţara a văzut! Ce să mai comentezi? Am mai păţit şi la Sepsi tot aşa. Ne-a anulat gol valabil că au văzut ei ce au văzut. Vrem să ne vedem fiecare de meseria lui, dar, când vezi asemenea lucru poţi să taci din gură? Nu pot să-mi explic! Am spus ce a văzut toată ţara. Punct. Nu vă faceţi că nu aţi văzut. Aţi văzut cu toţii. E prea mult. Seară bună!", a spus Hagi, vizibil iritat, la flash-interviul de la finalul partidei.