Bogdan Lobonţ s-a decis! Ce se întâmplă cu Djokovic şi Albu Bogdan Lobonţ s-a decis! Ce se întâmplă cu Djokovic şi Albu
David Popovici, magistral la Naţionalele de la Otopeni. A bifat al treilea titlu David Popovici, magistral la Naţionalele de la Otopeni. A bifat al treilea titlu
Sancţiune drastică pentru echipa unui român! A ajuns la -1 şi e imposibil să evite retrogradarea Sancţiune drastică pentru echipa unui român! A ajuns la -1 şi e imposibil să evite retrogradarea
VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 0-1, în direct la Prima Sport 1! Mailat deschide scorul VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 0-1, în direct la Prima Sport 1! Mailat deschide scorul
VIDEO | Etapa începe cu o mare controversă! VAR nu a intervenit la eliminarea lui Murgia de la Hermannstadt VIDEO | Etapa începe cu o mare controversă! VAR nu a intervenit la eliminarea lui Murgia de la Hermannstadt
”Am cam exagerat”. L-a distrus pe Istvan Kovacs, dar acum şi-a domolit discursul ”Am cam exagerat”. L-a distrus pe Istvan Kovacs, dar acum şi-a domolit discursul

VIDEO | Hermannstadt - Astra 1-3. Giurgiuvenii urcă pe primul loc în play-out

Superliga Publicat pe 20 apr 2021

Astra Giurgiu s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul celor de la Hermannstadt. În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Eugen Neagoe a urcat pe primul loc în play-out.

Au marcat: Matricardi '61 / Graovac '55, V. Gheorghe '63, Merloi '85.

0-1, min. 55: Graovac a marcat cu capul, de la opt metri, după o centrare de pe partea stângă a lui Wutrich;

1-1, min. 61: Petrescu a centrat din corner, de pe partea stângă, şi Matricardi a deviat balonul cu piciorul în poartă, din careul mic;

1-2, min. 85: Wutrich a şutat, Figueiredo a respins în faţă, iar V. Gheorghe a marcat cu un şut în diagonală, din marginea careului mare;

1-3, min. 85: Merloi a înscris spectaculos din unghi, cu un şut la vinclu, de la aproximativ zece metri.

------------------------------------------

Hermannstadt - Astra 1-3 (Matricardi 61 / Graovac 56, V. Gheorghe 63, Merloi 85)

Hermannstadt: Cristiano - Matricardi, Dâlbea, I. Stoica - Măţel, Aosman, Alhassan, Buzan, Opruţ - Yazalde, Sebaihi

Astra: Lazar - Raspopovic, Graovac, Jovanovic, Lamanje - Canadja, Crepulja, Wutrich - Stahl, Krpic, Riza

Minutul 85: GOL Astra! Merloi pătrunde şi trece elegant de Opruţ, după care trage imparabil la vinclu.

Minutul 63: GOL Astra! Se marchează pe bandă rulantă la Sibiu. Valentin Gheorghe îşi readuce echipa în avantaj.

Minutul 61: GOL Hermannstadt! Matricardi reuşeşte să egaleze, după ce deviază în poartă o minge trimisă din corner.

Minutul 56: GOL Astra! Contrar cursului jocului, trupa lui Eugen Neagoe deschide scorul prin Graovac.

Minutul 54: Valentin Gheorghe centrează din partea dreaptă, dar execuţia sa se duce spre poartă şi loveşte transversala.

Minutul 52: Yazalde este găsit ideal în careu, dar trimite defectuos.

Minutul 41: Petrişor Petrescu este cel mai periculos jucător pe final de primă repriză. Jucătorul gazdelor trimite surprinzător din întoarcere, iar Lazar este forţat să boxeze.

Minutul 32: Petrescu reia pe lângă poartă din poziţie ideală.

Minutul 18: Stahl trece elegant de doi fundaşi adverşi şi trimite la Krpic. Atacantul reia cu călcâiul puţin pe lângă poartă.

Minutul 17: Sebaihi trimite periculos în faţa porţii, dar niciun coleg nu este pe fază să finalizeze.

------------------------------------

FC Hermannstadt şi Astra Giurgiu se înfruntă astăzi, de la ora 16:45, în direct pe Look Sport, în etapa a doua din play-out-ul Ligii 1. Ambele echipe au problemele mari în zona ofensivă şi n-au marcat în ultimele două partide. Sibienii se află pe ultimul loc în clasament.

Astra are un avans de 7 puncte faţă de Hermannstadt în clasament. Echipa din Sibiu a pierdut ultimele două meciuri (0-2 cu Chindia şi 0-1 cu Poli Iaşi).

Astra Giurgiu are trei rezultate consecutive de 0-0 (cu Gaz Metan, UTA şi Dinamo) în Liga 1.

Astra a câştigat ambele confruntări cu Hermannstadt din acest sezon: 1-0 şi 2-1. În plus, sibienii sunt fără victorie în faţa giurgiuvenilor în Liga 1.

Echipele probabile:

Hermannstadt: Cristiano - Măţel, Viera, Matricardi, Opruţ - Aosman, Dîlbea, Alhassan - Mayoral, Bagarici, Sîntean

Astra: Lazar - Sousa, Graovac, Găman, D. Bruno - Crepulja, Canadjija, Pahonţu - Merloi, Krpici, V. Gheorghe