România, înfrângere cu Belgia şi încheie pe locul 4 România, înfrângere cu Belgia şi încheie pe locul 4
Cătălin Chirilă, locul 6 în proba de 5.000 m Cătălin Chirilă, locul 6 în proba de 5.000 m
Edi Iordănescu a primit un cadou din partea staff-ului Edi Iordănescu a primit un cadou din partea staff-ului
Ngezana, laude pentru colegii de la FCSB! ”Mentalitatea jucătorilor este nebună” Ngezana, laude pentru colegii de la FCSB! ”Mentalitatea jucătorilor este nebună”
'Tricolorii' au ajuns la Munchen 'Tricolorii' au ajuns la Munchen
Tenis de viitor: noii campioni naţionali la U12 sunt şi colegi de bancă! Tenis de viitor: noii campioni naţionali la U12 sunt şi colegi de bancă!

VIDEO | Hermannstadt – FC ”U” Craiova 1-0! Sibienii le-au încurcat calculele de play-off oltenilor

FC U Craiova 1948 Publicat pe 12 mar 2023

Hermannstadt a dispus duminică, pe teren propriu, de FC ”U” Craiova, cu scorul de 1-0, printr-un autogol marcat de olteni, într-o partidă transmisă în direct de către Prima Sport 2.

În meciul de la Sibiu, prima repriză a fost una a barelor. Mai întâi a trimis în bara transversală jucătorul gazdelor, Gabi Iancu, în minutul 7. Replica oaspeţilor a venit în minutul 42, de la Bahassa, care a trimis şi el balonul în bară. În minutul 61 oltenii au avut a doua bară, prin Piccolomo, dar opt minute mai târziu sibienii au deschis scorul. A fost un autogol marcat de Danny Henriques, care a trimis în poarta lui Gurău un balon centrat de Silviu Balaure. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar FC ”U” Craiova va disputa restanţa de joi cu Sepsi, pentru a stabili ultima echipă calificată în play-off.

• HERMANNSTADT: Letica – Butean (Medina 26’), Bejan, I. Stoica, Opruţ -  Biceanu (Seydou Issah 86’), Sota Mino – S. Balaure (P. Petrescu 86’), G. Iancu (Limaj 74’), C. Popescu - D. Paraschiv (Babic 86’). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FC U CRAIOVA: I. Gurău - R. Negru (Blănuţă 87’), A. Duarte, Henriques, Mascarenhas - V. Achim (Bauza 72’), D. Albu (I. Zanfir 87’) – Baeten (Piccolomo 40’), Bahassa, G. Ganea (Sidibe 72’) - A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • Cartonaşe galbene: Opruţ 35’, G. Iancu 71’
  • Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Valentin Avram, Mihai Marius Marica – Marian Barbu
  • Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Marius Badea
  • Observator: Andrei Ioniţă

Hermannstadt - FC ”U” Craiova 1-0 (Henriques 69 a.g.)

• Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ -  Biceanu, Sota Mino - Balaure, G. Iancu, C. Popescu - D. Paraschiv
  • Rezerve: Muţiu, Issah, D. Iancu, Medina, P. Petrescu, Bărbuţ, Limaj, Buhăcianu, Babici
  • Antrenor: Marius Măldărăşanu
  • FC ”U” Craiova: I. Gurău - R. Negru, A. Duarte, Henriques, Mascarenhas - Vl. Achim, Dr. Albu - Baeten, Bahassa, G. Ganea - A. Chiţu
  • Rezerve: Mogoşanu, Paramatti, Huyghebaert, Piccolomo, I. Zanfir, Van Durmen, Bauza, Sidibe, Blănuţă
  • Antrenor: Nicolo Napoli

Min. 90 + 5: Fluier final! Hermannstadt învinge FC ”U” Craiova cu 1-0!

Min. 90: Ocazie pentru Hermannstadt! Gurău respinge în lateral şutul de la aproximativ 22 de metri trimis de Petrescu.

Min. 69: GOL Hermannstadt! Balaure centrează, iar Henriques deviază decisiv cu capul în proprie poartă.

Min. 66: Ocazie pentru Hermannstadt! Lovitura de cap a lui Stoica se duce peste poartă.

Min. 61: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Şutul în forţă al lui Piccolomo este respins în bară de Letica.

Min. 56: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Şutul lui Albu din afara careului se duce la mică distanţă de vinclul porţii sibienilor.

Min. 52: Oportunitate pentru FC ”U” Craiova! Letica reţine şutul de la distanţă expediat de Bahassa.

Min. 50: Ocazie pentru Hermannstadt! Gurău are o nouă intervenţie foarte bună, de data aceasta la şutul lui Mino Sota.

Min. 48: Sibienii cer din nou penalty, însă şi de această dată centralul partidei nu acordă nimic şi lasă jocul să continue.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 6: La pauză scorul este 0-0!

Min. 45: Ocazie pentru Hermannstadt! Daniel Paraschiv este foarte aproape de gol, dar Gurău are o intervenţie foarte bună.

Min. 42: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Execuţia lui Bahassa loveşte bara porţii sibienilor.

Min. 34: Ocazie FC ”U” Craiova! Bejan respinge din faţa porţii de Baeten.

Min. 20: Hermannstadt cere penalty la un duel dintre Călin Popescu (Hermannstadt)  şi Negru (FC ”U” Craiova).

Min. 14: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Şutul deviat expediat de Ganea este reţinut de Letica.

Min. 7: Ocazie pentru Hermannstadt! Şutul lui Iancu loveşte bara transversală.

Min. 4: Ocazie pentru FC ”U” Craiova, cu Ganea în prim-plan care trimite balonul pe lângă poarta sibienilor.

Min. 1: A început meciul!

FC Hermannstadt – FC U Craiova, partidă din runda a 30-a a SuperLigii României, se joacă astăzi, de la ora 21:00, LIVE pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro. Runda trecută, ambele formaţii au reuşit să învingă.

FC Hermannstadt a reuşit să treacă, surprinzător, în Giuleşti, de Rapid, la limită, cu scorul de 1-0. În ceea ce o priveşte pe FC U Craiova, a reuşit să învingă tot la limită, scor 1-0, FC Botoşani.

Referitor la situaţiile din clasament, înainte de startul etapei FC Hermannstadt e pe locul 13, cu 29 de puncte, iar FC U Craiova e pe locul 6, cu 40 de puncte, după ce s-a decis ca partida cu Sepsi să se rejoace.

În tur, partida dintre FC U Craiova şi FC Hermannstadt s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Sepsi - FC U Craiova se va rejuca

Partida dintre Sepsi şi FC U Craiova se va rejuca! A venit decizia Comisiei de Recurs a Federaţiei Române de Fotbal, joi, una surprinzătoare, nesperată de nimeni, cu excepţia patronului oltenilor Adrian Mititelu, care era încrezător că aceasta va fi hotărârea dată de oficialii FRF.

Astfel, poziţia a 6-a din play-off, care se dispută în mod direct între Sepsi şi FC U Craiova, va fi stabilită pe teren, la Sfântu Gheorghe. Clasamentul primelor 10 clasate în SuperLigă, ACUM: