LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | Hermannstadt – Petrolul 1-1. Final de sezon incendiar în Liga 2! Trei echipe, pentru două locuri de promovare directă

Liga II Publicat pe 5 mai 2022

Petrolul Ploieşti a obţinut un rezultat extrem de important în faţa lui Hermannstadt şi rămâne pe prima poziţie în play-off-ul ligii a II-a, cu cele mai mari şanse de a promova direct.

Partida a avut o miză imensă, astfel că ocaziile din prima repriză au fost foarte puţine, spre deloc. Minutul 43 aduce cea mai importantă fază a primei părţi, când arbitrul a acordat penalty pentru sibienii, transformat fără probleme de Petrescu. În a doua parte Petrolul a dominat jocul şi a reuşit să marcheze prin Seto, care a profitat de o respingere greşită.

Lupta pentru promovare în Casa Liga I este încinsă în acest moment. Locurile de promovare directă sunt ocupate de Petrolul şi Hermnnstadt, în timp ce ”U” Cluj se află pe poziţia a treia, la egalitate de puncte cu sibienii, cu care vor juca etapa viitoare, într-o partidă care poate decide cine termină pe poziţia a doua. Petrolul Ploieşti se află la 2 puncte în fruntea clasamentului şi are şanse mari să îşi asigure promovarea directă la finalul etapei a 9-a de play-off.

Clasamentul Ligii a II-a: 1. Petrolul – 59 de puncte, 2. Hermannstadt – 57, 3.”U” Cluj – 57, 4. CSA Steaua – 46, 5. Concordia Chiajna – 41, 6. Unirea Slobozia – 40.

Hermannstadt - Petrolul 1-1 (Petrescu P. 43'/ Seto T. 66').

• Hermannstadt: Iliev – Pantea, Bejan, I. Stoica (cpt.), Opruţ – Mino Sota – Balaure, Alhassan, Biceanu, Al. Oroian – D. Paraschiv
  • Petrolul: R. Avram – V. Lică, Meijers, Huja – Sg. Pîrvulescu, Cebotaru (cpt.), Seto, Velisar – Mih. Constantinescu, Măzărache, Cioiu

Minutul 90+6: Final de meci!

Minutul 90+5: Galben văzut de Velisar.

Minutul 90: Jarovic vede cartonaşul galben.

Minutul 88: Ocazie imensă pentru Hermannstadt, Buhăceanu apare singur în careu, dar nu reuşeşte să trimită dintr-o poziţie ideală.

Minutul 87: Schimbare la Petrolul Ploieşti, intră Pashov şi iese Măzărache.

Minutul 77: Schimbare la Hermnnstadt, intră Buhăcianu şi iese Biceanu.

Minutul 74: Maijers vede şi el cartonaşul galben după un fault dur.

Minutul 71: Galben încasat de Năstăsie.

Minutul 68: Doi jucători de la Hermanstadt văd cartonaşul galben pentru proteste. Este vorba de Iliev şi de Stoica.

Minutul 66: Gol marcat de Petrolul, Takayuki Seto îl învinge pe Iliev cu un şut plasat, după o respingere eronată a apărării sibiene. Măzărache, care se afla în offside, pare că a influenţat faza.

Minutul 62: Are loc o dublă schimbare la ambele echipe, pentru ploieşteni intră Tucaliuc şi Bratu şi ies Cioiu şi Constantinescu, iar la Hermannstadt intră Nastasie şi Bucuroiu şi ies Alhassan şi Oroian.

Minutul 61: Ocazie mare pentru sibieni, Petrescu îl găseşte bine pe Ianis Stioca în urma unui corner, dar lovitura acestuia de cap se duce pe lângă.

Minutul 46: A început a doua repriză!

Minutul 46: Schimbare pentru Petrolul, iese Lică şi intră Jarovic.

Minutul 45+3: Final de primă repriză!

Minutul 45: Alexandru Pantea vede primul avertisment al partidei în urma unei intrări dure.

Minutul 43: Gol marcat de noul intrat, Petrişor Petrescu, care îl păcăleşte pe portarul Petrolului şi deschide scorul.

Minutul 42: Penalty pentru Hermannstadt, Pârvulescu alunecă în duelul cu Oroian şi îl agaţă pe acesta, iar centralul dictează lovitură de la 11 metrii.

Minutul 40: Schimbare la Hermannstadt, iese Silviu Balaure din cauza unei accidentări şi intră Petrişor Petrescu

Minutul 6: Ocazie mare pentru Petrolul, Măzărache a primit o centrare perfectă în careu, dar reia slab şi Iliev poate să intervină.

---------------------------------------------

De cealaltă parte, sibienii traversează o perioadă fastă. Hermannstatd a profitat de înfrângerea neverosimilă a Universităţii Cluj, 1-2 cu Unirea Slobozia, pe „Cluj Arena” şi a reuşit să revină pe locul 2 în play-off, care duce direct în Casa Liga 1.

În ce priveşte confruntările din acest sezon dintre Hermannstadt şi Petrolul, ardelenii au un ascendent moral. În sezonul regular, sibienii s-au impus cu 1-0, pe teren propriu, iar în play-off au remizat la Ploieşti, 0-0.

În cazul în care vor câştiga, cei de la Hermannstadt vor urca pe prima poziţie, deţinută acum de Petrolul. Ploieştenii au 58 de puncte, cu două mai mult decât adversara directă, iar „U” Cluj e pe 3 şi are 54 de puncte. Clasamentul din play-off e completat de Steaua (locul 4, 46 de puncte), Concordia Chiajna (locul 5, 40 de puncte) şi Unirea Slobozia (locul 6, 39 de puncte).