VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka
Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV
Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV
Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV
Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!” Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!”

VIDEO | Inter Milano, eliminată dramatic din cupele europene! Lukaku şi Lautaro Martinez i-au 'îngropat' pe 'Nerazzurri'. Ratări uriaşe în meciul cu Şahtior

Champions League Publicat de Andrei Ionascu pe 10 dec 2020

Inter Milano a fost eliminată din cupele europene, în condiţiile în care a încheiat pe ultimul loc în Grupa B din Liga Campionilor. În meciul decisiv, echipa italiană a remizat pe teren propriu cu Şahtior Doneţk, scor 0-0. 'Nerazzurri' au ratat mai multe ocazii clare de gol, în direct pe Look Sport.

La Milano, Inter şi-a creat 21 de ocazii de gol cu Şahtior, dar a trimis doar patru şuturi pe poartă. Atacanţii Lautaro Martinez şi Romelu Lukaku au prins o zi slabă.

În minutul 7, Lautaro Martinez putea să deschidă scorul, dar şutul argentinianului a lovit bara transversală.

În minutul 23, Stefan De Vrij a fost aproape de gol, în urma unui corner. Apărarea Şahtiorului a intervenit in extremis.

În minutul 41, Lautaro Martinez a avut încă o şansă clară de gol, dar mingea trimisă cu capul a fost reţinută de către portarul Trubin.

În minutul 53, Romelu Lukaku a plasat mingea cu capul către colţul drept al porţii, dar portarul Trubin a intervenit perfect.

Şahtior putea să dea lovitura în minutul 64, prin Tete, care a şutat în forţă de la marginea careului. Mingea a ajuns apoi la Maycon, care a şutat peste poartă din poziţie ideală.

Finalul de meci a fost extrem de tensionat. Arbitrul a lăsat 8 minute de prelungiri. Alexis Sanchez şi Christian Eriksen puteau să aducă victoria pentru echipa antrenată de către Antonio Conte, dar au ratat.

Inter Milano a strâns doar 6 puncte în Grupa B şi n-a reuşit să se califice nici măcar în play-off-ul Europa League, unde merge Şahtior. Real Madrid şi Gladbach s-au clasat pe primele două poziţii şi merg în optimile Ligii Campionilor.

Sursa foto: Twitter Inter