Universitatea Craiova, măcinată de accidentări! Favoritul lui Rotaru ar putea lipsi tot sezonul Universitatea Craiova, măcinată de accidentări! Favoritul lui Rotaru ar putea lipsi tot sezonul
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Primă repriză bogată în ocazii VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Primă repriză bogată în ocazii
Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie
Clubul din Superliga ce va primi de la bugetul local peste 1 milion de euro! Clubul din Superliga ce va primi de la bugetul local peste 1 milion de euro!
Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin
Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri

VIDEO | Jucătorii Craiovei au câştigat pariul propus de Rădoi: "Le-am promis o masă". Ce spune antrenorul despre transferuri

CS Universitatea Craiova Publicat pe 6 sep 2022

Învingător cu 4-3 în faţa Farului, în cel mai frumos meci al sezonului, Mirel Rădoi consideră că echipa sa s-a exprimat doar la 40% în prima repriză a partidei de la Severin şi e mulţumit de modul în care au arătat lucrurile în repriza a doua. Antrenorul Craiovei le-a rămas dator jucătorilor, pe care-i va răsplăti cu o masă în oraş, şi a anunţat că echipa sa mai caută jucători liberi de contract cu care să completeze lotul.
"Am arătat doar 30-40% din forţa noastră în prima repriză, apoi am controlat jocul în partea a doua. Greşelile la pase au venit ca urmare a mişcărilor târzii. Pasele au părut contratimp, dar de fapt mişcările au fost întârziate. La pauză am reglat anumite lucruri tactice. Le-am zis că dacă am marcat două goluri în prima parte, putem să reuşim asta şi în repriza a doua, cu amendamentul că nu mai putem încasa gol.

Am avut încredere, curaj în partea a doua, le-am zis să nu stăm cu capul în pământ, nu avem nicio şansă dacă stăm aşa şi în acest caz ar trebui să rămânem la vestiare. Acum, sunt dator la ei cu o masă, le-am promis la pauză că voi plăti o masă dacă dăm două goluri în repriza a doua şi nu mai primim.

Mai vrem să acoperim două poziţii, să vedem ce jucători liberi găsim în zilele următoare", a punctat Rădoi, după meci.

U. Craiova a învins Farul, scor 4-3, în direct la Prima Sport 1, în cel mai spectaculos meci al SuperLigii 2022/2023. Markovic şi Torje au reuşit câte o dublă, iar gazdele au revenit de la 1-3 la pauză.

70 de secunde. De atât a avut nevoie Vlad Morar pentru a deschide scorul cu un şut de la marginea careului, printre picioarele lui Găman. Ivan (16) a ratat prima ocazie a gazdelor, apoi Markovic (26) a oferit un moment superb: dribling scurt pe lângă Popescu, şut la colţul lung pentru 1-1. Până la pauză, Torje şi-a adus aminte de ce fotbalist bun a fost, a marcat pentru 2-1 în minutul 33, cu un lob de efect, apoi a făcut 3-1 (minutul 41) cu altă execuţie superbă de la distanţă. Doar că Andrei Ivan (43) ajutat de o deviere a lui Sîrbu a redat speranţele gazdelor.

Începută cu o ocazie a lui Pitu (56), repriza a doua a fost una cât se poate de spectaculoasă. Markovic (66) s-a distrat şi cu Larie pentru 3-3, pentru ca Aioani (71) să gafeze incredibil şi să le ofere oltenilor şansa de a trece în avantaj pentru prima dată în meci.

Fără replică pe final, în ciuda schimbărilor făcute de Hagi şi a unei mari ocazii ratate de Louis Munteanu, Farul a ratat şansa de a reveni pe primul loc şi a încasat în 90 de minute patru goluri, în condiţiile în care primise cinci în primele opt etape. Echipa Regelui rămâne pe locul al doilea, cu 18 puncte, trei sub liderul Rapid, în timp ce U. Craiova urcă pe cinci, cu 14 puncte strânse din opt meciuri. Etapa viitoare se joacă CFR - U. Craiova şi Farul - FC Argeş.