NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni
Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las” Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las”
VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat
S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid
Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Karim Benzema, de neoprit! Francezul a fost din nou erou în Sevilla - Real Madrid 2-3

Real Madrid Publicat de Ovidiu Neacşu pe 18 apr 2022

Partida Sevilla - Real Madrid, din etapa a 32-a din LaLiga, a avut loc duminică seară şi s-a terminat 3-2 în favoarea madrilenilor. Meciul a putut fi urmărit în direct pe Look Sport şi Look 4K şi online pe PrimaPlay.ro

Karim Benzema a marcat din nou pe final de meci şi a adus cele trei puncte la Madrid, după ce ”Los Blancos” fuseseră conduşi cu 0-2, la pauză.

Sevilla a început perfect partida, iar în minutul 21, Ivan Rakitic a deschis scorul, după o execuţie frumoasă din lovitură liberă. La doar 4 minute după marcarea primului gol, andaluzii şi-au dublat avantajul, prin Eric Lamela.

In cea de-a doua parte Real Madrid a arătat de ce este pe primul loc în LaLiga şi a dominat autoritar. Madrilenii au marcat prin Rodrygo în minutul 50, apoi au restabilit egalitatea după execuţia lui Nacho din careu.

Minutul 90+2 a fost momentul în care cel mai bun jucător a lui Real Madrid a ieşit la rampă, Karim Benzema a marcat pentru 3-2 şi a dezlănţuit bucuria pe ”Ramon Sachez Pizjuan”.

Golul marcat de atacantul francez a fost extrem de important pentru lupta la titlu, dar în acelaşi timp a constituit şi o nouă bornă atinsă de el. Karim Benzema a ajuns la 25 de reuşite în acest sezon de LaLiga şi astfel şi-a doborât recordul din sezonul 2014-1015, de 24 de goluri.

În acelaşi timp, a devenit şi al treilea marcator din toate timpurile pentru Real Madrid, cu 217 reuşite, depăşindu-l astfel pe Alfredo Di Stefano (216). Pe primele două locuri în acest top sunt portughezul Cristiano Ronaldo (311 goluri) şi ibericul Raul (228).

Real Madrid are în acest moment un avans de 15 puncte faţă de Sevilla şi Barcelona şi se îndreaptă spre titlul cu numărul 35 în LaLiga.