Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

VIDEO ǀ Liverpool predă o lecţie de fotbal! Învinge cu 7-0 Man. United, într-o atmosferă de poveste pe Anfield

Liverpool Publicat pe 5 mar 2023

Liverpool a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Manchester United, scor 7-0, într-un meci din etapa a 26-a a Premier League, LIVE pe Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro!

Liverpool i-a administrat lui Manchester United cea mai umilitoare înfrângere din acest sezon, 7-0. După o primă repriză în care gazdele au marcat o singură dată, prin Cody Gakpo, în minutul 43, meciul a luat o altă turnură în partea secundă. Darwin Nunez a înscris pentru 2-0 (min. 47) şi Gakpo a urcat scorul la 3-0 (min. 50).

Salah a înscris în minutul 66, Nunez a reuşit dubla în minutul 75, iar Salah l-a urmat, în minutul 83. Intrat în minutul 79, Firmino a stabilit scorul final în minutul 88. La celebrarea golului, un fan al lui Liverpool a intrat pe teren şi a fost scos de stewarzi după ce era să îl accidenteze pe Robertson.

Liverpool este pe locul 5, cu 42 de puncte, iar Manchester United rămâne pe locul 3, cu 49 de puncte.

Într-un alt meci disputat duminică, Nottingham Forest şi Everton au încheiat la egalitate, 2-2. Pentru Nottingham a înscris Brennan Johnson, în minutele 19 şi 77, iar Demarai Gray (min. 10, din penalti) şi Abdoulaye Doucoure (min 29) au marcat pentru Everton.

Video cu golurile

Liverpool – Man. United 7-0 (Gakpo 43, 50; Nunez 47, 75; Salah 66, 83, Firmino 88)

• Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Elliott – Salah, Gakpo, Nunez
  • Man. United: de Gea – Dalot, Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred – Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst

Min. 88 GOOOL Liverpool! Nebunie pe Anfield! Firmino face 7-0.

Min. 83: GOOOL Liverpool! Salah punctează iar şi duce scorul la unul de tenis.

Min. 75: GOOOL Liverpool! Nunez mai marchează un gol, cu capul, din centrarea lui Henderson.

Min. 66: GOOOL Liverpool! Salah marchează şi el, cu un şut violent din careu.

Min. 50: GOOOL Liverpool! Gakpo face dubla şi duce scorul la 3-0. Fază de contratac superbă. Pasă de gol Salah, lob, Gakpo.

Min. 47: GOOOL Liverpool! Nunez marchează cu capul, din careu, şi duce scorul la 2-0. Final perfect de repriză pentru gazde, început de parte secundă la fel de bună.

Min. 43: GOOOL Liverpool! Casemiro marchează cu capul, în urma unei faze fixe, dar reuşita e anulată pe motiv de offside. Apoi, la faza următoare, ”cormoranii” deschid scorul prin Gakpo.

Se întâlnesc cele mai titrate echipe din istoria Angliei. ”Cormoranii” au câştigat Premier League de 19 ori, fiind depăsiţi în această ierarhie doar de ”diavolii roşii”, care au cu un trofeu în plus. În sezonul curent, Manchester United ocupă locul 3, cu 49 de puncte, în timp ce Liverpool e pe 6, cu 39 de puncte.

În turul stagiunii actuale, Manchester United a învins Liverpool pe Old Trafford cu 2-1.

Echipele probabile:

• Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Bajcetic - Salah, Gakpo, Nunez.
  • Manchester United (4-2-3-1): De Gea - Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Shaw - Casemiro, Fred - Antony, Fernandes, Rashford – Weghorst.

Sursa foto: Profimedia