VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”
Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter” Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter”
VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul” VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul”
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată

VIDEO | Liverpool – Southampton 3-1. ”Cormoranii” obţin o victorie spectaculoasă înainte de pauza pentru Cupa Mondială

Liverpool Publicat pe 12 nov 2022

Liverpool a învins-o pe Southampton pe teren propriu, 3-1 în runda a 16-a de Premier League şi a urcat provizoriu pe poziţia a şasea în clasament.

Trupa lui Jurgen Klopp a avut poftă mare de joc în prima repriză, în acestă după-amiază şi a marcat de trei ori. Firmino a deschis scorul, iar Nunez a semnat o ”dublă” până la pauză, golul ”sfinţilor” a fost înscris de Che Adams.

”Cormoranii” au câştigat ultimul meci înainte de pauza pentru Cupa Mondială şi au urcat provizoriu pe locul şase în Premier League.

Liverpool - Southampton, 3-1 (Firmino R. 6', Nunez D. 22', 42' / Adams C. 9')

• Liverpool: 1. Alisson - 26. Robertson, 4. Van Dijk, 2. Gomez, 66. Alexander-Arnold - 6. Thiago, 3. Fabinho, 19. Elliott - 9. Firmino, 27. Nunez, 11. Salah.
  • Rezerve: 13. Adrian , 62. Kelleher - 43. Bajcetic, 28. Carvalho, 50. Doak, 7. Milner, 15. Oxlade-Chamberlain, 47. Phillips, 21. Tsimikas.
  •
  • Southampton: 31. Bazunu - 37. Bella-Kotchap, 6. Caleta-Car, 22. Salisu, 15. Perraud - 45. Lavia, 8. Ward- Prowse, 17. S. Armstrong, 10. Adams, 24. Elyounoussi - 9. A. Armstrong.
  • Rezerve: 1. McCarthy - 7. Aribo, 27. Diallo, 19. Djenepo, 23. Edozie, 4. Lyanco, 3. Maitland-Niles, 18. Mara, 32. Walcott.

Min, 90+4: Final de partidă!

Min. 62: Liverpool cere penalty la pătrundera lui Salah, iar la câteva momente ”sfinţii” au o ocazie imensă, dar Alisson este la post şi respinge.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză pe ”Anfield”!

Min. 42: GOL marcat de Liverpool, Nunez face ”dubla” după ce a fost găsit perfect în careu de Robertson. Golul vine perfect pentru trupa lui Klopp, înainte de pauză.

Min. 22: GOL marcat de Liverpool, pasă genială a lui Elliot pentru uruguayanul Nunez, care nu poate rata o asemenea ocazie  şi ”cormoranii” sunt din nou în avantaj.

Min. 9: GOL marcat de ”sfinţi”, Che Adams răspunde cu o reuşită şi egalează la doar trei minute după ce Firmino a deschis scorul.

Min. 6: GOL marcat de Liverpool, Firmino deschide scorul cu o deviere superbă cu capul.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Liverpool – Southampton, meci contând pentru etapa a 16-a din Premier League, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1, sâmbătă, începând cu ora 17:00. Cele mai importante faze ale meciului vor fi redate în format live video & text de către site-ul www.primasport.ro. De asemenea, partida poate fi urmărită online prin intermediul platformei PrimaPlay.ro.

Ambele grupări se află într-o situaţie complicată. Liverpool are parte până acum de un sezon dezamăgitor în Premier League, în care oscilează între rezultate uriaşe, aşa cum ne-a obişnuit în ultimii ani, şi partide în care cedează puncte unor echipe mult mai slab cotate. Cu 19 puncte câştigate în 13 jocuri disputate (5 victorii, 4 egaluri, 4 înfrângeri, 25-16 golaveraj), ”cormoranii” ocupă doar locul 8 în campionatul Angliei.

De cealaltă parte, Southampton a acumulat doar 12 puncte în 14 jocuri disputate (3 victorii, 3 egaluri, 8 înfrângeri, 12-24 golaveraj), ceea ce a condus-o pe retrogradabilul loc 18, cea mai apropiată poziţie de menţinerea în Premier League. Bournemouth se află pe locul 17, cu doar o ”lungime” avans.

• În ultimele 10 confruntări directe din Premier League, Liverpool s-a impus de 9 ori, iar Southampton a câştigat o singură dată.