”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi ”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi
VIDEO | CFR Cluj - Sepsi 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Covăsnenii au doi jucători eliminaţi încă din prima repriză VIDEO | CFR Cluj - Sepsi 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Covăsnenii au doi jucători eliminaţi încă din prima repriză
Alibec, Drăguş şi Sorescu au înscris în Qatar, respectiv în Turcia, dar echipele lor au pierdut Alibec, Drăguş şi Sorescu au înscris în Qatar, respectiv în Turcia, dar echipele lor au pierdut
Andrei Raţiu, integralist în eşecul clar al celor de la Rayo Vallecano cu Villarreal Andrei Raţiu, integralist în eşecul clar al celor de la Rayo Vallecano cu Villarreal
Bănel Nicoliţă s-a dezlănţuit după ce FCSB a devenit campioană | VIDEO EXCLUSIV Bănel Nicoliţă s-a dezlănţuit după ce FCSB a devenit campioană | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Napoli - AS Roma 2-2. ”Derby del Sole” se termină indecis VIDEO | Napoli - AS Roma 2-2. ”Derby del Sole” se termină indecis

VIDEO | Mai speră la Scudetto! Juve accelerează pe lângă Spezia, 3-0, şi revine la şapte puncte de liderul Inter

Juventus Publicat pe 2 mar 2021

Golurile marcate de Alvaro Morata (62'), Federico Chiesa (71') şi Cristiano Ronaldo (89') au ajutat-o pe Juventus să învingă Spezia, scor 3-0, în direct pe Look Sport, şi să se apropie la şapte puncte de Internazionale Milano, liderul din Serie A.

La start de sezon, Ronaldo şi colegii lui probabil nu-şi închipuiau că un meci cu Spezia, în etapa 24, poate fi decisiv pentru şansele la titlu. Dar parcursul slab, combinat cu victoriile pe linie ale lui Inter, aruncaseră Bătrâna Doamnă la nouă puncte de lider. Şi ceva trebuia făcut!

După o primă repriză dominată de Juve, dar fără gol, Pirlo a mutat inspirat în minutul 61, când Morata şi Bernardeschi i-au înlocuit pe McKennie şi Frabotta. La faza imediat următoare, Bernardeschi şi-a servit colegul, Morata a trimis mingea în poartă, iar VAR-ul a validat golul, în ciuda unui ofsaid dictat iniţial.

La nouă minute distanţă, Chiesa, găsit bine în careu, a tras în portarul Provedel, dar s-a mişcat cel mai rapid pe respingerea acestuia şi a împins balonul în aţe pentru 2-0. Nu se putea meciul fără un gol al lui Ronaldo, iar superstarul suedez a punctat, în minutul 89, din pasa aceluiaşi Bernardeschi. În prelungiri, Demiral l-a faultat în careu pe Gyasi, VAR-ul a acordat şansa golului de onoare pentru Spezia, dar bulgarul Galavinov a fost ghicit de Szczesny şi poarta piemontezilor a rămas neatinsă.

Cu a 14-a victorie în 24 de etape, Juventus urcă pe trei, cu 49 de puncte, trei sub AC Milan şi şapte sub Inter. Etapa viitoare, Bătrâna Doamnă are meci acasă cu Lazio, în timp ce Spezia, locul 16, cu 25 de puncte, dă peste Benevento, echipa cu care se află la egalitate.