Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ambele echipe au creat pericol în prima repriză VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ambele echipe au creat pericol în prima repriză
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV
Marius Măldărăşanu s-a dezlănţuit după ce FC Hermannstadt a urcat pe primul loc în play-out: ”Le-am citit jocul” Marius Măldărăşanu s-a dezlănţuit după ce FC Hermannstadt a urcat pe primul loc în play-out: ”Le-am citit jocul”
David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5 David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5

VIDEO | Mihailo Mudryk, noua senzaţie propusă de Şahtior fotbalului european. Vârful de 21 de ani e primul jucător care contribuie la patru goluri în grupele UCL

Champions League Publicat pe 14 sep 2022

Exodul brazilienilor de la Şahtior odată cu izbucnirea războiului din Ucraina a dus echipa din Doneţk într-o situaţie grea, dar fostul club al lui Mircea Lucescu demonstrează, în Liga Campionilor, că rămâne o resursă interminabilă de talent. În actualul sezon, noua atracţie se numeşte Mihailo Mudryk, vârf de 21 de ani care a strâns, deja, două goluri şi două pase decisive în cea mai importantă competiţie intercluburi din lume.

Restartul fotbalistic al lui Şahtior a venit săptămâna trecută, 4-1 pe terenul lui RB Leipzig, rezultat obţinut în strânsă legătură cu prestaţia foarte bună a lui Mihailo Mudryk. În timp ce Shved a marcat o dublă, vârful născut la Krasnograd a marcat un gol şi a oferit două pase decisive. Miercuri seară, în direct pe Prima Sport 2, noua senzaţie a fotbalului ucrainean (cinci selecţii / niciun gol în naţională) a lovit din nou.

La 1-0 pentru Celtic în meciul găzduit de Şahtior în Polonia, la Varşovia, Mudryk a strălucit din nou. În minutul 29, a fost lansat bine de Sudakov, a plecat pe un culoar liber în spatele lui Juranovic şi a finalizat violent, cu stângul, fără nicio şansă pentru Joe Hart.

După doar 120 de minute jucate, Mudryk e primul fotbalist din actualul sezon care contribuie la marcarea a patru goluri, cu două goluri şi tot atâtea assist-uri. Lewandowski, Kudus, Sane, Zielinski şi Berghuis au mai contribuit la un total de trei goluri.

Cotat la 15 milioane de euro, Mudryk e un produs al academiei lui Şahtior Doneţk, fiind promovat la echipa mare în iarna lui 2021.