Costel Gâlcă începe curăţenia la Universitatea Craiova. Primul jucător la care renunţă oltenii Costel Gâlcă începe curăţenia la Universitatea Craiova. Primul jucător la care renunţă oltenii
”A fost o săptămână grea pentru noi”. Meci cu încărcătură specială pentru Poli Iaşi ”A fost o săptămână grea pentru noi”. Meci cu încărcătură specială pentru Poli Iaşi
Artur Hoffmann, Ovidiu Gârbacea şi Filip Stoica au primit Ordinul Excelenţă Olimpică din partea COSR Artur Hoffmann, Ovidiu Gârbacea şi Filip Stoica au primit Ordinul Excelenţă Olimpică din partea COSR
VIDEO | Gestul care i-a pus pe jar pe fanii lui Arsenal! Ce a făcut jucătorul „tunarilor” imediat după eliminarea din sferturi VIDEO | Gestul care i-a pus pe jar pe fanii lui Arsenal! Ce a făcut jucătorul „tunarilor” imediat după eliminarea din sferturi
Gigi Becali, ofertă de 1.5 milioane de euro pentru un star din Superliga Gigi Becali, ofertă de 1.5 milioane de euro pentru un star din Superliga
Dan Petrescu începe curăţenia la CFR Cluj! Un jucător cu CV solid e OUT Dan Petrescu începe curăţenia la CFR Cluj! Un jucător cu CV solid e OUT

VIDEO | Napoli - Inter, 3-1! Campioana Italiei nu i-a dat nicio şansă finalistei Ligii Campionilor. Bijuterie semnată de Giovanni di Lorenzo

Serie A Publicat pe 21 mai 2023

Napoli a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Inter Milano, echipă finalistă a Ligii Campionilor, într-un meci al etapei a 36-a din Serie A, transmis în direct de către Prima Sport 3.

În derby-ul de la Napoli, prima repriză a fost de tatonare, principalul moment al acesteia fiind consemnat în minutul 41, când arbitrul Livio Marinelli l-a eliminat pe Roberto Gagliardini (Inter), care a primit al doilea cartonaş galben.

În partea secundă, Napoli a deschis scorul în minutul 67, când Zielinski i-a trimis lui Frank Zambo Anguissa şi acesta l-a învins pe Onana. Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 79, pentru un fault în atac al lui Zielinski, iar Inter a lovit trei minute mai târziu. A egalat Lukaku, în minutul 82, însă scorul nu a rămas mult timp 1-1. În minutul 85, Giovanni di Lorenzo a adus din nou gazdele în avantaj printr-un eurogol, iar, în minutul 90+4, Gianluca Gaetano a stabilit scorul final, 3-1 pentru campioana Napoli.

Inter are 66 de puncte şi rămâne pe locul 3 în clasament, loc de Liga Campionilor, în timp ce Napoli a ajuns la 86 de puncte.

Sursa foto: Profimedia

Informaţii înainte de meci:

Napoli - Inter, meci contând pentru etapa a 36-a din Serie A, va fi transmis în direct de către Prima Sport 3, duminică, de la ora 19:00.

Partida poate fi urmărită şi online prin intermediul platformei www.primaplay.ro, locul unde se găsesc majoritatea duelurilor din Serie A şi din restul campionatelor de top ale Europei (Premier League, La Liga, Bundesliga şi Ligue 1).

Napoli a câştigat titlul după 33 de ani de când au reuşit acestă performanţă ultima oară. Echipa antrenată de Luciano Spalletti vine după înfrângerea în Serie A în faţa lui Monza, scor 2-0, dar nu are niciun fel de presiune pentru acest duel cu ”nerazzurri”.

De cealaltă parte, Inter se află în finala Ligii Campionilor cu Manchester City, după s-a impus cu 3-0 la general în faţa lui AC Milan. ”Nerazzurri” nu şi-au asigurat locul în Champions League, pentru sezonul următor, dar sunt la cinci puncte de ”diavolii milanezi” aflaţi pe poziţia a cincea.

Ultimul duel dintre cele două formaţii s-a terminat cu victoria cu 1-0 a lui Inter.