Retragere surprinzătoare din Liga 3! ”Vom rămâne în continuare cu grupele de juniori” Retragere surprinzătoare din Liga 3! ”Vom rămâne în continuare cu grupele de juniori”
„Duo-ul” surpriză propus lui Dan Şucu pentru a salva Rapidul: „Aş face urgent aceste oferte” „Duo-ul” surpriză propus lui Dan Şucu pentru a salva Rapidul: „Aş face urgent aceste oferte”
Unai Emery şi-a prelungit contractul cu Aston Villa Unai Emery şi-a prelungit contractul cu Aston Villa
VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ilfovenii joacă cu un om în minus din minutul 23 VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ilfovenii joacă cu un om în minus din minutul 23
Cea mai tare ligă e Prima Liga! O nouă emisiune debutează AZI la Prima Sport
Dorin Rotariu semnează! ”Îi place foarte mult atmosfera, clubul” Dorin Rotariu semnează! ”Îi place foarte mult atmosfera, clubul”

VIDEO | Norvegia, campioană europeană la handbal feminin! A învins Danemarca în finală, scor 27-25

Handbal Publicat pe 20 nov 2022

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei a câştigat, duminică, titlul european pentru a noua oară, după finala cu Danemarca, scor 27-25 (12-15 la pauză). România a încheiat pe locul 12 Campionatul European, iar Cristina Neagu a fost aleasă cel mai bun inter stânga, la ultima apariţie în competiţie. Medalia de bronz europeană a revenit echipei Muntenegru, după 27-25 în prelungiri, cu campioana olimpică Franţa.

Clasamentul final al Campionatului European: 1. Norvegia, 2. Danemarca, 3. Muntenegru, 4. Franţa, 5. Suedia, 6. Oland, 7. Germania, 8. Slovenia, 9. Spania, 10. Croaţia, 11. Ungaria, 12. România, 13. Polonia, 14. Elveţia, 15. Serbia, 16. Macedonia de Nord.

România a încheiat pe locul 12, în urma rezultatelor: 28-29 cu Olanda, 21-35 cu Franţa şi 31-23 cu Macedonia de Nord (grupa preliminară C), 28-27 cu Spania, 34-35 cu Muntenegru şi 28-32 cu Germania (grupa principală II).

Căpitanul Cristina Neagu a fost aleasă cel mai bun inter stânga din competiţie şi a anunţat că ediţia din 2022 a fost ultima din cariera sa, iar după opt Campionate Europene a stabilit un record greu de doborât de goluri marcate în total: 303.

Naţionala României a participat pentru a 14-a oară la turneul final al CE. Cel mai bun rezultat a fost obţinut la ediţia din 2010 - medalia de bronz.

Campioana europeană din 2022 se va califica automat la Jocurile Olimpice din 2024, precum şi la Campionatul Mondial din 2023. De la CE2022, la Mondialele de anul viitor mai ajung direct Danemarca, Suedia şi Norvegia, în calitate de gazde, semifinalistele Franţa şi Muntenegru, plus Olanda, care a jucat pentru locurile 5-6. CM de anul viitor va avea loc între 30 noiembrie - 17 decembrie, în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

România va juca în faza play-off a CM, cu Portugalia, conform tragerii la sorţi de sâmbătă.

Meciul în format live-text

Danemarca - Norvegia, 25-27

Min. 60 (scor 25-27): Final de meci! Norvegia, campioană europeană, deşi a fost condusă mai toată partida de Danemarca. Nora Mork, omul finalei, cu 8 goluri.

Min. 57 (scor 24-25): Norvegia trece în avantaj, primeşte foarte greu gol de la Danemarca. Duce mingea în extrema stângă la un atac, circulară, balonul ajunge apoi la Reistad, care aruncă şi marchează. Al doilea ei gol în finală.

Min. 50 (scor 22-22): Danezele scad viteza pe faza de atac, par obosite, pe când Norvegia pare că rămâne la un ritm bun. Mork, pasă pe la spate pentru Arntzen, care punctează de pe semicerc.

Min. 43 (scor 20-18): Repriza portarilor până acum! Toft şi Lunde, minute excelente şi intervenţii de clasă. Blochează adversarele din poziţii perfecte de gol şi prind curaj. Norvegia, în inferioritate numerică.

Min. 38 (scor 18-16): Danemarca începe să aibă probleme în atac, apărarea Norvegiei fiind şi mai agresivă şi mai bine organizată decât în prima parte. Marchează spectaculos din extremă Friis, dintr-un unghi imposibil, mic, reuşind al 4-lea său gol al meciului.

Min. 34 (scor 15-13): Începe repriza secundă, iar primul gol vine după câteva atacuri ratate de ambele părţi, deşi Norvegia a avut şi om în plus pentru două minute. Marchează Aune, din extrema dreaptă.

Min. 30 (scor 15-12): Pauză în finala Europeanului! Danemarca e în avantaj, după un joc aproape perfect. Repriza e închisă de daneza Tranborg, care marchează din prepasiv, şi de Mork, care are a şaptea reuşită a partidei.

Min. 26 (scor 13-9): Jorgensen profită de faptul că danezele au om în plus, se înalţă pe 10 metri şi aruncă fără şanse pentru Solberg. Norvegia are apărare, dar n-are poartă până acum.

Min. 23 (scor 11-8): Meciul Europeanului, chiar în finală! Mork ţine Norvegia în viaţă, ajungând la cinci goluri în partidă. Atacuri succesive în mare viteză, Norvegia a marcat la atacurile trecute două goluri din propria jumătate, profitând de faptul că danezele jucau fără portar.

Min. 19 (scor 9-5 ): Danemarca duce lent un atac, dar măreşte ritmul pe ultima porţiune, Iversen e angajată perfect pe semicerc şi marchează fără probleme, liberă fiind. Apoi, marchează şi Norvegia şi meciul se strânge la patru goluri.

Min. 16 (scor 8-4): Solberg nu are cel mai bun start de meci, procentaj scăzut la intervenţii pentru portarul Norvegiei. Cu toate acestea, scoate din poziţie unu la unu cu Jensen Ostergaard, care are două goluri până acum.

Min. 13 (scor 7-3): Burgaard întoarce adversara şi marchează din săritură, din preajma punctului de 7 metri. Danemarca merge ceas, peste 10 minute impecabile.

Min. 10 (scor 4-3): Heindahl, prima eliminare a meciului, pentru fault. Nork, gol de la 7 metri, al doilea pentru ea în finală.

Min. 8 (scor 3-2): Danemarca ratează un atac bine legat, pentru că apărarea Norvegiei blochează bine şi centrul, şi extremele. În plus, Norvegia se apără în preajma liniei de 7 metri, sus. Danemarca aruncă pe prepasiv, dar în transversală.

Min. 5 (scor 2-1): Ingstad marchează primul gol pentru Norvegia, de pe semicerc, după o angajare printre apărătorii Danemarcei.

Min. 4 (scor 2-0): Apărări compacte şi agresive de ambele părţi, dar Danemarca face 2-0 de la 7 metri, prin Friis.

Min. 3 (scor 1-0): Începe finala Europeanului de handbal. Danemarca deschide scorul la al treilea atac al meciului, prin Burgaard.

Clasamentul final, locurile 5-16, este: 5. Suedia, 6. Oland, 7. Germania, 8. Slovenia, 9. Spania, 10. Croaţia, 11. Ungaria, 12. România, 13. Polonia, 14. Elveţia, 15. Serbia, 16. Macedonia de Nord.

Căpitanul Cristina Neagu, nominalizată alături de Crina Pintea la All Star Team, a anunţat că ediţia din 2022 a fost ultima din cariera sa, iar după opt Campionate Europene a stabilit un record greu de doborât de goluri marcate în total: 303.