VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia
VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva” VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva”
VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd” VIDEO | Dorinel Munteanu a explicat gestul din finala Cupei. ”Nu am nervi aşa puternici să văd cum pierd”
Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa Pe cine ar putea întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League. Divizionara secundă aşteaptă licenţa
VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League VIDEO | Corvinul Hunedoara scrie istorie! Divizionara secundă câştigă Cupa şi va juca în Europa League
Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească" Activitatea impresionantă pe care o desfăşoară Vali Badea. "E o satisfacţie sufletească"

VIDEO | Oţelul Galaţi - Dinamo 1-0. Trupa lui Dorinel Munteanu arată tot mai bine

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 29 sep 2023

Oţelul Galaţi a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în deschiderea etapei a 11-a din Superligă. Reuşita gălăţenilor a venit după autogolul lui Neluţ Roşu.

La Galaţi, gazdele au cerut penalti în minutul 16, la un presupus henţ al lui Lucas Araujo, însă arbitrul George Găman nu a acordat nimic. În minutul 37, Maciel a executat o lovitură liberă, iar Neluţ Roşu a deviat în propria poartă. A fost 1-0 pentru Oţelul la pauză, dar în repriza secundă bucureştenii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Dur Bozoancă şi acesta a fost şi rezultatul final. Victoria o duce pe Oţelul pe locul 7, cu 14 puncte, la egalitate cu ocupantele locurilor 5 şi 6, Hermannstadt şi Petrolul.

Dinamo a bifat a şaptea înfrângere stagională şi, cu 8 puncte, se află pe locul 15 în Superligă.

VIDEO | Oţelul Galaţi - Dinamo 1-0 (Roşu-37 autogol), în direct, pe Prima Sport 1 şi online pe platforma PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Oţelul: Dur Bozoancă - Adăscăliţei, J. Cisse, Lovric, M. Silva - A. Lopez - Cisotti, S. Teles - Ş. Bodişteanu, K. Fatai, F. Maciel
  • Dinamo: Golubovic - Lucas, Bena, Patriche - G. de Moura, N. Roşu, Larrucea, C. Costin - V. Borcea - G. Gregorio, D. Politic

Minutul 90+6: Final de meci! Oţelul se impune cu 1-0.

Minutul 90+1: Pop calcă un adversar şi vede al doilea cartonaş galben.

Minutul 63: Gazdele recuperează, Fatai încearcă o execuţie plasată de la 20 de metri, dar Golubovic prinde.

Minutul 45+2: Pauză! Oţelul conduce cu 1-0.

Minutul 37: GOL Oţelul! Teles execută o lovitură liberă din lateral. Roşu încearcă să respingă, dar trimite cu capul în vinclul propriei porţi.

Minutul 20: Bodişteanu execută o lovitură liberă aproape de bară. Golubovic se întinde şi respinge.

--------------------------------------

Oţelul a reuşit să surprindă în acest sezon. Echipa nou promovată arată un joc solid cu Dorinel Munteanu, chiar dacă nu a obţinut victorii. Gălăţenii au avut o serie de egaluri consecutive până să obşină prima victorie din Superligă.

Oţelul este pe locul 10 în campionat, cu 11 puncte.

În tabăra opusă, Dinamo începe deja să îşi facă griji pentru retrogrdare. Echipa lui Ovidiu Burcă este penultimul loc, cu doar 8 puncte.