Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Oţelul Galaţi - Hermannstadt, 1-1 după două mari erori de ambele părţi. ”Campioanele” egalurilor au lovit din nou

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 oct 2023

Formaţia Oţelul Galaţi a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii.

Pentru Hermannstadt a deschis scorul Lovric de la Oţelul, în minutul 70, cu un autogol. Pentru gălăţeni a egalat Pop, în minutul 90, din penalty.

În minutul 29, un gol al oaspeţilor a fost anulat pentru ofsaid.

• Oţelul: Dur-Bozoancă – Latouchent, Cisse (Zivulic 46’), Lovric, Miguel Gomes – Cisotti, Ariel Lopez (Pop 74’), Teles (Jardan 46’) – Bodişteanu (Tănasă 21’), Fatai (Cârjan 71’), Maciel. Antrenor: Dorinel Munteanu
  • Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Jipa (Bucuroiu 81’), Mino, Alhassan (Biceanu 69’), Balaure (Fonseca 89’) – Iancu (Neguţ 69’), Paraschiv (Stoica 81’). Antrenor: Marius Măldărăşanu
  • Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Vladimir Urzică – Claudiu Marcu
  • Arbitri VAR: Florin Andrei, Sebastian Eugen Gheorghe
  • Observatori: Alexandru Deaconu, Cătălin Popa

Oţelul Galaţi a înregistrat a 10-a remiză în campionat, în timp ce Hermannstadt se află la 8-lea rezultat de egalitate. Ambele formaţii au cele mai multe astfel de rezultate din Superligă.

Oţelul Galaţi - Hermannstadt 1-1 (Pop 88 p. / Lovric 70 a.g.)

• Oţelul: Dur-Bozoancă – Latouchent, Cisse, Lovric, Miguel Gomes – Cisotti, Ariel Lopez, Teles – Bodişteanu, Fatai, Maciel.
  • Rezerve: Stoian, Cîrjan, Jardan, Adăscăliţei, Zivulic, Tănasă, Pop, Ghiocel, Rus.
  • Antrenor: Dorinel Munteanu
  • Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Jipa, Mino, Alhassan, Balaure – Iancu, Paraschiv.
  • Rezerve: Muţiu, Stoica, Murgia, Biceanu, Neguţ, Oroian, Bucuroiu, Fonseca.
  • Antrenor: Marius Măldărăşanu

Min. 90 + 5: Fluier final! Oţelul Galaţi - Hermannstadt se termină 1-1.

Min. 88: GOL Oţelul! Pop egalează fără emoţii din penalty. Portarul Căbuz, care a şi cauzat lovitura de pedeapsă, a sărit pe colţul greşit.

Min. 70: GOL Hermannstadt! Lovric îşi introduce balonul în propria poartă la o fază în care fundaşul gălăţenilor a avut foarte mare ghinion.

Min. 53: Ocazie pentru Oţelul! Maciel încearcă să înscrie din voleu, însă execuţia sa este imprecisă.

Min. 49: Fază controversată! Oţelul cere penalty la un duel între Bejan şi Tănasă.

Min. 46: A început a doua repriză! Dublă schimbare la Oţelul: intră Jardan şi Zivulic, ies Telles şi Cisse

Min. 45 + 2: La pauză scorul este 0-0!

Min. 45: Ocazie mare de gol pentru Oţelul! Căbuz îi salvează pe sibieni de un gol primit pe finalul primei reprize.

Min. 40: Ocazie pentru Hermannstadt! Gabriel Iancu încearcă să scrie cu un şut din afara careului prin lob, însă execuţia sa este imprecisă.

Min. 30: Gol anulat pentru Hermannstadt de către VAR corect pe motiv de ofsaid. Daniel Paraschiv a scăpat singur cu portarul, i-a pasat lui Gabriel Iancu, care a trimis balonul în plase cu poarta goală.

Min. 21: Schimbare la Oţelul Galaţi: iese Bodişteanu, intră Tănasă.

Min. 1: A început meciul!

Astăzi, de la ora 14:00, Oţelul Galaţi primeşte vizita sibienilor de la Hermannstadt. Partida este în direct pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

Oţelul Galaţi a revenit pe prima scenă a fotbalului românesc şi nu dezamăgeşte. Formaţia antrenată de Dorinel Munteanu are doar două înfrângeri în actualul sezon de Superligă. Singurele echipe care au reuşit să câştige cu Oţelul sunt campioana Farul şi vicecampioana FCSB. Gălăţenii se află pe locul 9, cu 15 puncte acumulate în 13 etape.

De cealaltă parte, Hermannstadt este pe locul 5, cu 19 puncte strânse. La fel ca adversarii de astăzi, formaţia din Sibiu are doar două înfrângeri în Superligă. Ambele eşecuri au fost la limită, scor 1-0, contra Farului Constanţa şi Universităţii Craiova.