VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - CS Mioveni 2-0. Retrogradarea pare tot mai aproape pentru formaţia lui Dică

CS Mioveni Publicat pe 10 apr 2023

Petrolul Ploieşti a învins pe teren propriu, formaţia CS Mioveni, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Budescu a deschis scorul în minutul 10, cu un şut superb, din afara careului. În minutul 24 Budescu a centrat de pe dreapta şi Mathaus a înscris cu o lovitură de cap, stabilind scorul final.

Petrolul a trecut pe primul loc în play-out, cu 27 de puncte, cu un punct peste FCU Craiova. Mioveni e pe ultimul loc din clasament, cu 11 puncte.

Petrolul Ploieşti - CS Mioveni 2-0 (Budescu 10, Mathaus 24), pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Petrolul: 31. Vâlceanu - 4. Papp, 3. Meijers, 13. Mathaus - 71. Doua, 11. Seto, 8. Jair, 7. Grozav, 5. Ţicu - 9. Irobiso, 10. Budescu
  • CS Mioveni: 12. Greab - 25. Balaur, 15. Scarlatache, 27. Garutti - 2. Sno, 7. D. Toma, 23. A. Panait, 16. I. Rădescu, 6. I. Burnea - 90. B. Rusu, 11. Benchaib

Minutul 90+3: Fluier final! Petrolul se impune cu 2-0. A doua repriză a fost săracă în faze de poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Petrolul conduce cu 2-0.

Minutul 24: GOL Petrolul! După o fază fixă, Budescu recentrează la linia careului de 5 metri, de unde Mathaus reia cu capul.

Minutul 19: Rusu înscrie, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 10: GOL Petrolul! Constantin Budescu deschide scorul cu o super execuţie din afara careului, care s-a dus aproape de vinclu!

----------------------------------

Petrolul Ploieşti a început grupa de play-out excelent. ”Lupii galbeni” au înregistrat două succese consecutive, iar după primele două etape se află pe primul loc în grupa retrogradării, cu 24 de puncte, o performanţă bună pentru o echipă nou-promovată.

CS Mioveni se află într-o situaţie diametral opusă. Deşi părea la început că venirea lui Nicolae Dică poate salva gruparea argeşană de la retrogradare, Mioveni a pierdut şi primele două meciuri de play-out, şi se află în continuare cu doar 11 puncte pe ultimul loc din Superligă.

În turul sezonului regular, Petrolul Ploieşti – CS Mioveni s-a terminat cu o remiză albă. În retur, Mioveniul a reuşit surpriza şi s-a impus pe teren propriu, scor 1-0.