VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili" VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili"
Chiricheş a aflat în direct că Becali l-a criticat: ”Crede că joc la ‘mişto’!” | VIDEO

FCSB, distrusă după ce a pierdut cu Oţelul Galaţi: ”A părut o echipă de retrogradare. Din cale afară de slabi!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele" VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele"
Becali a intrat în direct şi l-a distrus pe jucătorul aşteptat cu braţele deschise: ”Te nenoroceşte!”

Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 1-0! Budescu înscrie din penalty golul de 3 puncte pentru ”lupii galbeni” la ultima fază a meciului

Petrolul Ploiești Publicat pe 29 apr 2023

Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, FC Botoşani, într-un meci al etapei a şasea din play-out-ul Superligii, transmis în direct de către Prima Sport 1. Golul victoriei a fost înscris în minutul 90+9, dintr-un penalty acordat după consultarea VAR.

Oaspeţii au trimis în bara transversală în minutul 25, prin Mihai Roman II. În repriza secundă, minutul 65, portarul Ducan a respins în transversală un balon, iar Irobiso nu a putut înscrie, trimiţând peste poartă. În al patrulea minut al prelungirilor, Junior Pius a ridicat piciorul prea sus la un duel în careu cu Paul Papp. Arbitrul Szabolcs Kovacs nu a acordat nimic iniţial, dar a fost chemat la marginea terenului din camera VAR şi, după consultarea probei video, a decis să acorde penalty pentru Petrolul. A executat Budescu, transformând impecabil.

Petrolul are 31 de puncte şi este pe locul secund în play-out, egalând-o la puncte pe FC ”U” Craiova. FC Botoşani este pe locul al patrulea, cu 27 de puncte.

• PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borţa (Budescu 67’), Seto (Purtic 83’), Jefferson (Diomande 90’), Ţicu - Doua, Irobiso (R. Moldoveanu 83’), Grozav. ANTRENOR: Florin Pârvu
  • FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Junior Pius, Şeroni (Sadiku 59’), Ţigănaşu - Dican – Dragu (Pinson 59’), Ed. Florescu (Golofca 88’), A. Ivanov (Cioiu 59’), Mailat - M. Roman II (Sekou Camara 90’+3). ANTRENOR: Flavius Stoican
  • Cartonaşe galbene: Doua 37’, Papp 89’ / Ţigănaşu 36’, A. Ivanov 52’, Junior Pius 90’+4
  • Arbitri: Kovacs Szabolcs - Orbuleţ Mircea, Urzică Vladimir
  • Arbitri VAR: Chivulete Andrei Florin - Popescu Adrian

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 1-0 (Budescu 90 + 9), în direct la Prima Sport 1

• Rezerve: Pap, Golofca, Mboko, S. Camara, Patache, Cioiu, Sadiku, Pinson, Burlacu
  • Absenţi: Zabou, Mutombo, Tallo (accidentaţi)
  • Antrenor: Flavius Stoican

Min. 90 + 10: Fluier final! Petroul învinge FC Botoşani cu 1-0!

Min. 90 + 9: GOL Petrolul! Constantin Budescu transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă şi aduce toate cele 3 puncte în tabăra ”lupilor galbeni”.

Min. 90+ 5 - 90 + 8: Se consulta VAR pentru un penalty pentru Petrolul Ploieşti la un duel dintre Paul Papp şi Pius. Arbitrul acordă în cele din urmă lovitura de pedeapsă.

Min. 78: Ocazie pentru Petrolul! Ţicu execută un out către Irobiso. Ducan iese oportun din poartă şi îl blochează pe atacantul gazdelor.

Min. 68: Ocazie pentru Petrolul! Gicu Grozav finalizează în plasa laterală, la colţul scurt, un contraatac al ”lupilor galbeni”.

Min. 65: Ocazie pentru Petrolul! Ţicu execută pe poartă un corner, mingea respinsă de Ducan loveşte bara transversală, iar ulterior Irobiso trimite balonul din câţiva metri peste transversală.

Min. 64: Mathaus (Petrolul) înscrie, însă golul este anulat pentru un fault în atac la portarul Ducan.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 4: La pauză scorul este 0-0!

Min. 34: Ocazie pentru FC Botoşani! Mihai Roman II trage fix pe direcţia portarul Vâlceanu, care reuşeşte să intervină.

Min. 29: Ocazie pentru Petrolul! Ducan scapă mingea ca un amator, iar voleul lui Jefferson se duce peste poarta oaspeţilor.

Min. 25: Ocazie pentru FC Botoşani! Mihai Roman II trimite un şut în bara transversală, la capătul unei acţiuni superbe a moldovenilor.

Min. 1: A început meciul!

Petrolul Ploieşti - FC Botoşani, meci contând pentru etapa a 6-a din play-out, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1, sâmbătă, începând cu ora 17:00. Partida poate fi urmărită şi online accesând platforma www.primaplay.ro, locul unde se găsesc toate duelurile din campionatul României şi cele mai importante jocuri din Liga a 2-a.

În acelaşi timp, golurile, ratările, deciziile VAR şi alte faze importante ale confruntării vor fi redate în regim live video & text de către site-ul www.primasport.ro.

Situaţia celor două echipe din clasament:

• Petrolul Ploieşti: locul 8 (al doilea din play-out), 5 meciuri, 3 victorii, un egal, o înfrângere, 6 goluri marcate, 4 goluri primite, 28 de puncte.
  • FC Botoşani: locul 10, 5 meciuri, 3 victorii, două egaluri, 5 goluri marcate, un gol primit, 27 de puncte.

În timpul sezonului regular, cele două echipe şi-au împărţit victoriile după cum urmează: Petrolul – FC Botoşani 2-1 (tur) şi FC Botoşani – Petrolul 5-0 (retur).

Sursa foto: Sport Pictures