Se anunţă nebunie pe Arena Naţională la derby-ul FCSB - CFR Cluj! „Roş-albaştri” vor să bată recordul de audienţă all-time Se anunţă nebunie pe Arena Naţională la derby-ul FCSB - CFR Cluj! „Roş-albaştri” vor să bată recordul de audienţă all-time
LIVE VIDEO | Corvinul - Csikszereda, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel cu miză doar pentru ciucani LIVE VIDEO | Corvinul - Csikszereda, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel cu miză doar pentru ciucani
Gigi Becali îşi poate lua gândul de la Louis Munteanu! Anunţul impresarului: „Ia în calcul” Gigi Becali îşi poate lua gândul de la Louis Munteanu! Anunţul impresarului: „Ia în calcul”
Încep negocierile pentru Valentin Mihăilă! Giovanni Becali a dezvăluit detaliile despre noul contract Încep negocierile pentru Valentin Mihăilă! Giovanni Becali a dezvăluit detaliile despre noul contract
Gauff consideră Jocurile Olimpice de la Paris la acelaşi nivel cu turneele de Grand Slam Gauff consideră Jocurile Olimpice de la Paris la acelaşi nivel cu turneele de Grand Slam
Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi” Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi”

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 1-0! Budescu înscrie din penalty golul de 3 puncte pentru ”lupii galbeni” la ultima fază a meciului

Petrolul Ploiești Publicat pe 29 apr 2023

Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, FC Botoşani, într-un meci al etapei a şasea din play-out-ul Superligii, transmis în direct de către Prima Sport 1. Golul victoriei a fost înscris în minutul 90+9, dintr-un penalty acordat după consultarea VAR.

Oaspeţii au trimis în bara transversală în minutul 25, prin Mihai Roman II. În repriza secundă, minutul 65, portarul Ducan a respins în transversală un balon, iar Irobiso nu a putut înscrie, trimiţând peste poartă. În al patrulea minut al prelungirilor, Junior Pius a ridicat piciorul prea sus la un duel în careu cu Paul Papp. Arbitrul Szabolcs Kovacs nu a acordat nimic iniţial, dar a fost chemat la marginea terenului din camera VAR şi, după consultarea probei video, a decis să acorde penalty pentru Petrolul. A executat Budescu, transformând impecabil.

Petrolul are 31 de puncte şi este pe locul secund în play-out, egalând-o la puncte pe FC ”U” Craiova. FC Botoşani este pe locul al patrulea, cu 27 de puncte.

• PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borţa (Budescu 67’), Seto (Purtic 83’), Jefferson (Diomande 90’), Ţicu - Doua, Irobiso (R. Moldoveanu 83’), Grozav. ANTRENOR: Florin Pârvu
  • FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Junior Pius, Şeroni (Sadiku 59’), Ţigănaşu - Dican – Dragu (Pinson 59’), Ed. Florescu (Golofca 88’), A. Ivanov (Cioiu 59’), Mailat - M. Roman II (Sekou Camara 90’+3). ANTRENOR: Flavius Stoican
  • Cartonaşe galbene: Doua 37’, Papp 89’ / Ţigănaşu 36’, A. Ivanov 52’, Junior Pius 90’+4
  • Arbitri: Kovacs Szabolcs - Orbuleţ Mircea, Urzică Vladimir
  • Arbitri VAR: Chivulete Andrei Florin - Popescu Adrian

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 1-0 (Budescu 90 + 9), în direct la Prima Sport 1

• Rezerve: Pap, Golofca, Mboko, S. Camara, Patache, Cioiu, Sadiku, Pinson, Burlacu
  • Absenţi: Zabou, Mutombo, Tallo (accidentaţi)
  • Antrenor: Flavius Stoican

Min. 90 + 10: Fluier final! Petroul învinge FC Botoşani cu 1-0!

Min. 90 + 9: GOL Petrolul! Constantin Budescu transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă şi aduce toate cele 3 puncte în tabăra ”lupilor galbeni”.

Min. 90+ 5 - 90 + 8: Se consulta VAR pentru un penalty pentru Petrolul Ploieşti la un duel dintre Paul Papp şi Pius. Arbitrul acordă în cele din urmă lovitura de pedeapsă.

Min. 78: Ocazie pentru Petrolul! Ţicu execută un out către Irobiso. Ducan iese oportun din poartă şi îl blochează pe atacantul gazdelor.

Min. 68: Ocazie pentru Petrolul! Gicu Grozav finalizează în plasa laterală, la colţul scurt, un contraatac al ”lupilor galbeni”.

Min. 65: Ocazie pentru Petrolul! Ţicu execută pe poartă un corner, mingea respinsă de Ducan loveşte bara transversală, iar ulterior Irobiso trimite balonul din câţiva metri peste transversală.

Min. 64: Mathaus (Petrolul) înscrie, însă golul este anulat pentru un fault în atac la portarul Ducan.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 4: La pauză scorul este 0-0!

Min. 34: Ocazie pentru FC Botoşani! Mihai Roman II trage fix pe direcţia portarul Vâlceanu, care reuşeşte să intervină.

Min. 29: Ocazie pentru Petrolul! Ducan scapă mingea ca un amator, iar voleul lui Jefferson se duce peste poarta oaspeţilor.

Min. 25: Ocazie pentru FC Botoşani! Mihai Roman II trimite un şut în bara transversală, la capătul unei acţiuni superbe a moldovenilor.

Min. 1: A început meciul!

Petrolul Ploieşti - FC Botoşani, meci contând pentru etapa a 6-a din play-out, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1, sâmbătă, începând cu ora 17:00. Partida poate fi urmărită şi online accesând platforma www.primaplay.ro, locul unde se găsesc toate duelurile din campionatul României şi cele mai importante jocuri din Liga a 2-a.

În acelaşi timp, golurile, ratările, deciziile VAR şi alte faze importante ale confruntării vor fi redate în regim live video & text de către site-ul www.primasport.ro.

Situaţia celor două echipe din clasament:

• Petrolul Ploieşti: locul 8 (al doilea din play-out), 5 meciuri, 3 victorii, un egal, o înfrângere, 6 goluri marcate, 4 goluri primite, 28 de puncte.
  • FC Botoşani: locul 10, 5 meciuri, 3 victorii, două egaluri, 5 goluri marcate, un gol primit, 27 de puncte.

În timpul sezonului regular, cele două echipe şi-au împărţit victoriile după cum urmează: Petrolul – FC Botoşani 2-1 (tur) şi FC Botoşani – Petrolul 5-0 (retur).

Sursa foto: Sport Pictures