VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 2-0. În ciuda problemelor interne, ”lupii galbeni” au făcut un joc foarte bun

Petrolul Ploiești Publicat pe 2 dec 2022

Petrolul Ploieşti a învins pe teren propriu, echipa Universitatea Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Petrolul a urcat pe loc de play-off în clasament.

Gazdele au deschis scorul prin Meijers, în minutul 45+3. Acesta a înscris cu o lovitură de cap la un corner executat de Budescu. Al doilea gol al ploieştenilor a fost înscris de Cioiu, în minutul 90+4, care a profitat de o eroare uriaşă comisă de Ispas, care a pasat complet aiurea în faţa porţii.

Cu această victorie, Petrolul a urcat pe locul 6 în clasament, cu 29 de puncte.

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 2-0 (Meijers 45+3), LIVE pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Petrolul: Leitner - Lima Santos, Meijers, Huja - Borţa, Jair Tavares, Seto, Ţicu - G. Grozav, Budescu, Măzărache
  • ”U” Cluj: Iliev - Şt. Vlădoiu, Piţian, D. Ispas, Briceag - I. Filip, G. Simion, Ov. Bic - Haită, Thiam, L. Fulop

Minutul 90+5: Fluier final! Petrolul se impune cu 2-0.

Minutul 90+3: GOL Petrolul! Ispas pasează complet aiurea în faţa propriei porţi. Cioiu se trezeşte cu balonul la picior şi marchează din câţiva metri cu aproape toată poarta goală.

Minutul 90: Jair este găsit foarte bine pe culoar, dar Iliev iese bine şi blochează.

Minutul 52: Grozav pătrunde în careu şi trimite un şut cu efect puţin pe lângă poarta lui Iliev.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+3: Meijers reia cu capul în poartă după un corner. Ardelenii au cerut fault în atac, dar centralul Colţescu a validat în cele din urmă golul.

Minutul 36: Borţa reia din afara careului mult peste poartă.

Minutul 19: Thiam trece de doi adversari dar trage puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida! Jucătorii celor de la Petrolul au afişat un banner şi au făcut 30 de secunde de non-combat, în semn de protest pentru situaţia financiară.
-------------------------------

Petrolul are nouă puncte în ultimele cinci partide, fiind pe poziţia a 7-a în campionat, la egalitate cu locul 6, FCSB. De partea cealaltă, U. Cluj este pe locul 13 din 16 echipe, cu numai 18 puncte, iar runda trecută a făcut o remiză, 1-1 cu FC Argeş.

În turul campionatului, partida de pe terenul Clujului s-a terminat cu victoria Petrolului, scor 1-0.

Petrolul Ploieşti rămâne fără preşedinte. Cine îi ia locul lui Costel Lazăr

Petrolul Ploieşti a rămas fără preşedinte. Costel Lazăr a ales să plece, conform celor de la Gazeta Sporturilor.

Deşi prahovenii au o primă parte de sezon excelentă, situaţia internă nu este bună. Sursa mai sus citată scrie că Lazăr a intrat în primă fază într-un concediu şi apoi va înainta demisia. Locul său va fi luat de Claudiu Tudor.