VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili" VIDEO | Elias Charalambous a răbufnit după partida cu Oţelul! "Am fost penibili"
Chiricheş a aflat în direct că Becali l-a criticat: ”Crede că joc la ‘mişto’!” | VIDEO

FCSB, distrusă după ce a pierdut cu Oţelul Galaţi: ”A părut o echipă de retrogradare. Din cale afară de slabi!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele" VIDEO | Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia fotbaliştilor gălăţeni. "Mă încântă jocul echipei mele"
Becali a intrat în direct şi l-a distrus pe jucătorul aşteptat cu braţele deschise: ”Te nenoroceşte!”

Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel Team Romania a defilat la Jocurile Olimpice de la Paris. Soţii canotori Ionela şi Marius Cozmiuc au fost purtătorii de drapel

VIDEO | Poli Iaşi - Petrolul, 2-0! Moldovenii se salvează direct de la retrogradare

Superliga Publicat pe 12 mai 2024

Ieşenii au marcat târziu, dar după ce Itu a deschis scorul în minutul 68, Bettaieb a înscris şi el un minut mai târziu, pentru 2-0, care a fost şi scorul final din meciul Poli Iaşi – Petrolul.

În clasament, UTA a terminat pe primul loc din play-out, cu 37 de puncte, urmată de Oţelul (36 p), Hermannstadt (34 p), U Cluj (33 p), Petrolul (29 p), Poli Iaşi (27 p), FC Botoşani (25 p), Dinamo (27 p), FC Voluntari (24 p) şi FCU Craiova (22 p).

FC Voluntari şi FCU Craiova au retrogradat, iar FC Botoşani şi Dinamo vor juca la baraj cu locurile 3/4 din Liga 2. FC Botoşani va întâlni CS Mioveni, iar Dinamo va juca împotriva AFK Csikszereda.

VIDEO | Poli Iaşi - Petrolul, 2-0 ( Itu '68 , Bentaieb '69)

• Poli Iaşi: Lung - Todoroski, Samayoa, Ilie, Ispas - Marachioni Garobbio, Bordeianu, Stefanovici, Roman - Buş, Bettaieb
  • Rezerve: Ailenei, Katanec, Bouhemma, Martac, Bacila Jatoba, Saghiri, Itu, Oliveira Mota, Gheorgiţă, Kabran, Harrison, Ciobanu
  •
  • Petrolul: Zima - Meijers, Papp, Huja - Ţicu, Hanca, Dumitriu, Seto - Grozav, Musi, Berisha
  • Rezerve: Balbărău, Eşanu, Garutti, Dumitrache, Radu, Jyry, Bucur, Isfan, Bratu, Irobiso, Răducan

Minutul 90. Final de meci!

Minutul 70. Goooollll Poli Iaşi! Roman şutează, iar mingea respinsă de portarul Petrolului ajunge cu noroc la Bettaieb, care înscrie!

Minutul 69. Gooolll Poli Iaşi! Itu împinge mingea în poartă, după o centrare din corner!

Minutul 54. Val de ocazii pentru Poli Iaşi! Moldovenii trec din nou pe lângă deschiderea scorului!

Minutul 46. Ocazie pentru Petrolul! Sergiu Hanca şutează puternic din afara careului, dar Silviu Lung este atent şi respinge în corner!

Minutul 46. Start de repriză secundă!

Minutul 45+1. Prima repriză s-a încheiat!

Minutul 38. Sergiu Buş trimite cu capul periculos, dar mingea trece pe lângă poartă!

Minutul 10. Ocazie mare pentru Poli Iaşi! Stefanovici scapă 1v1 cu portarul, însă trimite slab şi Zima respinge!

Minutul 1.Start de partidă!

_______________________________________________________________________

Poli Iaşi vine după victoria cu scorul de 1-0, din runda trecută, în faţa lui FC Heramnnstadt şi se află pe locul 14 în play-out, poziţie ce duce la barajul de menţinere / retrogradare din Superliga. Moldovenii pot evita cu siguranţă retrogradarea directă în cazul în care s-ar impune în partida cu Petrolul, dar au emoţii în cazul altui rezultat.

De cealaltă parte, Petrolul şi-a asigurat rămânerea în prima ligă a României, după victoria cu 2-1, din etapa trecută, cu Oţelul Galaţi. Pentru ploieşteni singura miză ar fi să termine cât mai sus în play-out.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria 2-1 a „Lupilor Galbeni”.

Pe lângă partida Poli Iaşi - Petrolul, la aceeaşi oră, se mai joacă şi restul meciurilor din ultima rundă a play-out-ului: