Ceasuri care i-au aparţinut lui Michael Schumacher, vândute la licitaţie cu aproape 4 milioane de franci elveţieni

VIDEO | Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi, astăzi, de la ora 20:30, în direct la Prima Sport 1! Finala surpriză din Cupa României VIDEO | Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi, astăzi, de la ora 20:30, în direct la Prima Sport 1! Finala surpriză din Cupa României
VIDEO | Atalanta - Juventus, astăzi, de la 22:00, în exclusivitate la Prima Sport 2! Finala de foc în Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus, astăzi, de la 22:00, în exclusivitate la Prima Sport 2! Finala de foc în Coppa Italia
VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă
Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad
VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva

VIDEO | Portugalia s-a impus în faţa Bosniei cu 3-0, trei goluri superbe marcate de lusitani. Moldova, înfrângere 2-0 cu Albania şi egal în Belgia - Austria, scor 1-1

Fotbal Internațional Publicat pe 17 iun 2023

Portugaliei a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-0, echipa naţională a Bosniei, într-un meci din grupa J a calificărilor pentru Euro 2024. Bernardo Silva, jucătorul lui Manchester City, a marcat o dublă şi a oferit pasa pentru cel de-al treilea gol al lusitanilor.

La Lisabona, pe Estadio da Luz, Portugalia, cu Cristiano Ronaldo titular, a deschis scorul destul de târziu, abia în minutul 44, când a înscris Bernardo Silva, din pasa lui Bruno Fernandes. Gazdele au mai marcat de două ori în repriza secundă, prin Bruno Fernandes. Prima oară în minutul 77,  când a fructificat pasa lui Ruben Neves, iar a doua oară în minutul 90+3 şi, victorioşi cu 3-0,  lusitanii au nouă puncte din trei meciuri în grupa J, unde ocupă primul loc. Pe locul secund este Slovacia, cu 7 puncte, iar Luxemburg rămâne pe locul al treilea.

Portugalia - Bosnia 3-0 (Silva B. 44', Fernandes B. 77', 90+3')

Min. 90+3: GOOOL marcat de Portugalia! Bruno Fernandes reuşeşte o execuţie sueprbă cu exteriorul şi stabileşte socrul final.

Min. 77: GOOOL marcat de Portugalia! Neves centrează superb pentru lovitura de cap a lui Bruno Fernandes, care dublează avantajul Portugaliei.

Min. 44: GOOOL marcat de Portugalia! Bernardo Silva a primit excelent de la Bruno Fernades, iar mijlocaşul lui City a deschis scorul cu un lob frumos.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

La Bruxelles, în grupa F, belgienii au scăpat ca prin urechile acului de înfrângere în meciul cu Austria, Lukaku fiind cel care a marcat golul egalizator al gazdelor, în minutul 61. Portarul Courtois a avut şi el câteva intervenţii care i-au menţinut pe belgieni în meci şi astfel partida s-a încheiat egal, scor 1-1. În grupă conduce Austria, cu 7 puncte din trei meciuri, Belgia este pe locul secund, cu 4 puncte din două meciuri, iar Suedia vine pe poziţia a treia, cu 3 puncte din două partide.

Belgia - Austria 1-1 (Lukaku R. 61' / Mangala O. (a) 22')

Min. 61: GOOOL marcat de Belgia! Romelu Luaku primeşte o minge în marginea careului şi îl execută pe portarul Austriei cu un şut în forţă.

Min. 22: GOOOL marcat de Austria! Mangala şi-a trimis mingea în proprie poartă, în urma unui şut deviat.

Albania - Moldova 2-0 (Asani J. 52', Bajrami N. 76')

Min. 76: GOOOL marcat de Albania! Bajrami intră în careu şi dublează avantajul naţionalei sale cu un şut pe jos în partea stângă.

Min. 52: GOOOOL marcat de Albania! Asani trimite o rachetă din marginea careului şi deschide scorul.

Islanda - Slovacia 1-2 (Finnbogason A. (p) / 41'Kucka J. 27', Suslov T. 70')

Min. 76: GOOOL marcat de Slovacia! Suslov se trece pe tabela de marcaj, după ce apărătorul islandez a degajat în el, iar mingea s-a dus în poartă.

Min. 41: GOOOL marcat de Islanda! Centralul le-a acordat islandezilor lovitură de la 11 metri, iar Finnbogason a transformat-o fără emoţii şi a egalat.

Min. 27: GOOOL marcat de Slovacia! Kucka are culoar de şut şi reuşeşte o execuţie frumoasă din afara careului.

Muntenegru - Ungaria 0-0

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 1: A început partida!

Echipa naţională a Scoţiei a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, echipa naţională a Norvegiei, într-un meci din grupa A a calificărilor pentru Euro 2024.

La Oslo, Norvegia a condus cu 1-0 printr-un gol marcat de Erling Haaland, în minutul 61, dintr-un penalti scos tot de el. Antrenorul Stale Solbakken a efectuat o triplă schimbare în minutul 84, şi meciul a luat o altă turnură. Lyndon Dykes a egalat în minutul 87, pentru ca în minutul 89 Kenny Mclean să înscrie golul unei neaşteptate victorii a scoţienilor, care ajung la nouă puncte din trei meciuri şi conduc în grupa A.

Pe locul secund se află Spania, cu trei puncte din două partide disputate. Norvegia este pe locul 4, cu un singur punct din trei meciuri.

Norvegia - Scotia 1-2 (Haaland E. (p) 61' / Dykes L. 87', McLean K. 89')

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 89: GOOOL marcat de Scoţia! Marcatroul primului gol îl serveşte perfect pe McLean, iar acesta îşi audce echipa în avnataj cu câteva minute înainte de final.

Min. 87: GOOOL marcat de Scoţia! Dykes profită de o greşeală în apărarea Norvegiei şi egalează.

Min. 61: GOOOL marcat de Norvegia! Erling Haaland obţine lovitură de la 11 metri, după ce a fost tras în careu, şi tot el o transformă, cu ceva emoţii.

Echipa naţională a Bulgariei a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, meciul disputat în compania echipei naţionale a Lituaniei, partidă contând pentru grupa G a calificărilor la Euro 2024.

Lituania - Bulgaria 1-1 (Girdvainis E. 15' / Petkov 27'), în direct pe Prima Sport 5

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 27: GOOOL marcat de Bulgaria! Petkov a egalat cu un şut superb din afara careului.

Min. 17: Cartonaş roşu pentru Lituania! Lasickas a faultat în poziţie de ultim apărător şi a fost eliminat.

Min. 15: GOOOL marcat de Lituania! Gineitis a executat excelent cornerul, iar Girvainis a reluat în poarat bulgarilor şi a deschis scorul.

Luxemburg a învins pe Liechtenstein, scor 2-0. După ce luxemburghezii au avut un gol anulat în prima repriză, în urma intervenţiei VAR, Danel Sinani şi Gerson Rodrigues au marcat – în partea secundă, golurile unei victorii care trimite Luxemburgul pe locul al treilea în grupa J, cu 4 puncte din trei meciuri. Pe primele două locuri ale grupei se situează Portugalia (6 puncte din două meciuri) şi Slovacia (4 puncte din două partide disputate).

Luxemburg - Liechtenstein 2-0 (Sinani D. 59', Rodrigues G. 89'), în direct pe PPV 1

Min. 89: GOOOL marcat de Luxemburg! Rodigues a luat acţiunea pe cont propriu şi a înscris cu un şut din afara careului.

Min. 59: GOOOL marcat de Luxemburg! Sinani a împins mingea în poartă şi a deschis scorul, după ce Rodrigues şutase la colţul lung iniţial.