I-a decis soarta Istvan Kovacs Barcelonei? Centralul din Superligă l-a eliminat pe Araujo, iar PSG a egalat. Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Xavi | VIDEO

Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România” Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România”
Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii” Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii”
LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League
Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona
Ultimă oră! Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu. Gigantul din Serie A care îl doreşte pe internaţionalul român

VIDEO | Rangers, Copenhaga şi Dinamo Zagreb, ultimele echipe calificate în grupele Champions League! Croaţii, succes în reprizele adiţionale

Champions League Publicat pe 25 aug 2022

Glasgow Rangers, FC Copenhaga şi Dinamo Zagreb s-au calificat, miercuri, în grupele Ligii Campionilor, după ce au câştigat dublele manşe din play-off-ul competiţiei.

Rangers s-a impus cu scorul de 1-0 în meciul retur cu PSV Eindhoven, în deplasare, după ce în tur a fost 2-2. FC Copenhaga a remizat în deplasare cu Trabzonspor, scor 0-0, şi ajunge în grupe datorită victoriei cu scorul de 2-1 din meciul tur.

Dinamo Zagreb a câştigat cu scorul de 4-1 returul de acasă cu Bodo/Glimt, după prelungiri. În tur, Dinamo Zagreb pierduse cu 0-1.

Tragerea la sorţi a grupelor LC va avea loc joi, la Istanbul, de la ora 19.00 şi va fi LIVE pe Prima Sport 2.

Urnele sunt următoarele pentru grupele Ligii Campionilor:

• Urna 1: Real Madrid, Eintracht Frankfurt, Bayern Munchen, Manchester City, PSG, FC Porto, Ajax Amsterdam, AC Milan
  • Urna 2: Liverpool, Chelsea, FC Barcelona, Juventus, Atletico Madrid, FC Sevilla, RB Leipzig, Tottenham
  • Urna 3: Borussia Dortmund, Şahtior Doneţk, RB Salzburg, Inter Milano, Napoli, Benfica, Sporting, Bayer Leverkusen
  • Urna 4: Rangers, Olympique Marseille, FC Bruges, Celtic, Viktoria Plzen, Maccabi Haifa, Dinamo Zagreb, FC Copenhaga

VIDEO cu golurile marcate miercuri în Liga Campionilor

Dinamo Zagreb - Bodo/Glimt 4-1 (Orsic 4; Petkovic 35; Drmic 117; Bockaj 120 / Gronbaek 70 ) (0-1 în tur)

• Dinamo Zagreb: Livakovic – Ristovski, Sutalo, Peric, Ljubicic – Ivanusec, Ademi, Baturina – Spikic, Petkovic, Orsic;
  • Bodo/Glimt: Haikin – Sampsted, Amundsen, Hoibraaten, Wembanogomo – Vetlesen, Hagen, Saltnes – Mugisha, Salvesen, Pellegrino;

Min. 120: GOOOL Dinamo Zagreb! Nordicii se aruncă în atac, iar gazdele marchează pentru 4-1, prin Bockaj.

Min. 117: GOOOL Dinamo Zagreb! Drmic profită de eroarea apărării adverse şi face 3-1.

Min. 91: Se intră în reprizele adiţionale.

Min. 70: GOOOL Bodo/Glimt! Marchează Gronbaek şi la acest scor se intră în prelungiri.

Min. 35: GOOOL Dinamo Zagreb! Gazdele îşi dublează avantajul prin Petkovic. Reuşită splendidă, din foarfecă.

Min. 4: GOOOL Dinamo Zagreb! Croaţii deschid repede scorul, prin Orsic, care se distrează cu fundaşii adverşi şi marchează cu un şut din careu.

PSV Eindhoven - Rangers 0-1 (Colak 60) (2-2 în tur)

Echipele de start

• PSV: Benitez – Teze, Ramalho, Obispo, Max – Sangare, Veerman, Gutierrez – Saibari, de Jong, Gakpo;
  • Rangers: McLaughlin – Tavernier, Goldson, Sands, Barisic – Lundstram, Kamara, Lawrence – Tillman, Colak, Kent;

Min. 60: GOOOL Rangers! Echipa lui Ianis Hagi marchează prin Colak, iar la acest scor e în grupele UCL. Eroare mare în apărarea olandezilor.

Trabzonspor - FC Copenhaga 0-0 (1-2 în tur)

• Trabzonspor: Cakir – Larsen, Bartra, Denswil, Elmali – Siopis, Tokoz – Omur, Bardhi, Djaniny – Cornelius;
  • Copenhaga: Ryan – Diks, Vavro, Khocholava, Kristansen – Lerager, Zeca, Jensen – Claesson, Biel, Daramy;

Informaţii şi VIDEO cu golurile marcate în partidele de marţi seară

Echipa ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a fost învinsă, marţi seara, la Lisabona, de Benfica, scor 0-3, şi a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor

Benfica a învins prin golurile marcate de Otamendi 27, Rafa Silva 40 şi Neres 42. Echipa lusitană s-a impus cu 5-0 în dublă manşă şi s-a calificat în grupele UCL. Dinamo Kiev va juca în grupele Europa League.

Într-un alt meci disputat marţi seara, echipa cehă Viktoria Plzen a învins formaţia azeră Qarabag cu 2-1 (Kopic 58, Kliment 73 / Ozobic 38) şi s-a calificat  şi ea în grupele Ligii Campionilor după ce terminase la egalitate, scor 0-0, meciul din prima manşă a play-off-ului.

A treia echipă care s-a calificat în grupele Ligii Campionilor este Maccabi Haifa, din Israel. La Belgrad, Steaua Roşie a condus cu 2-0 (Pesic 27 şi Ivanic 43), dar Maccabi a avut o repriză secundă foarte bună şi a revenit pe tabelă cu două goluri marcate pe finalul fiecărei reprize.

Mai întâi Sundgren a redus din diferenţă în minutul 45+5, apoi Pavkov a înscris în propria poartă în minutul 90 şi, cu scorul de 2-2 (5-4 la general) Maccabi Haifa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Steaua Roşie Belgrad va evolua în Europa League.

Ultimele trei calificate în grupele UCL se decid miercuri seară, LIVE pe programele Prima Sport

• 22:00 - PSV Eindhoven - Rangers (2-2) - Prima Sport 1
  • 22:00 - Dinamo Zagreb - Bodo/Glimt (0-1) - Prima Sport 4
  • 22:00 - Trabzonspor - FC Copenhaga (1-2) - Prima Sport 3

Benfica - Dinamo Kiev 3-0 (Otamendi 27; Rafa Silva 40; Neres 42) (2-0 în tur)

• Benfica: Vlachodimos – Gilberto, Otamendi, Morato, Grimaldo – Fernandez, Florentino – Neres, Joao Mario, Rafa Silva – Goncalo Ramos;
  • Dinamo Kiev: Bushcan – Kedziora, Zabarnyi, Syrota, Vivcharenko – Sydorchuk, Shaparenko – Karavaev, Buyalskiy, Shepeliev – Besedin;

Min. 42: GOOOL Benfica! Echipa lui Lucescu cade definitiv. Neres duce scorul la 3-0.

Min. 40: GOOOL Benfica! Portughezii domină şi marchează iar. De această dată punctează Rafa Silva.

Min. 27: GOOOL Benfica! Otamendi punctează cu o lovitură de cap, după o centrare din partea dreaptă.

Steaua Roşie - Maccabi Haifa 2-2 (Pesic 27; Ivanic 43 / Sundgren 45+5; Pavkov 90) (2-3 în tur)

• Steaua Roşie Belgrad: Borjan – Erakovic, Dragovic, Milunovic, Rodic – Kanga, Smic – Bukari, Katal, Ivanic – Pesic;
  • Maccabi Haifa: Cohen – Sundgren, Planic, Goldberg – Haziza, Lavi, Mohamed, Cornud – Cherry – Pierrot, David;

Min. 90: GOOOL Haifa! Incredibil! Autogol Pavkov, în urma unei faze fixe.

Min. 45+5: GOOOL Haifa! Sundgren marchează după ce Haziza ratează de la 11 metri.

Min. 43: GOOOL Steaua Roşie! Gazdele sunt în grupele UCL la acest scor. Pesic e iar decisiv, dar acum cu pasă de gol. Marchează Ivanic!

Min. 27: GOOOL Steaua Roşie! Pesic face 1-0 pentru sârbi, iar scorul e 3-3 la general. Se merge în prelungiri la aceste rezultate.

Viktoria Plzen - Qarabag 2-1 (Kopic 58; Kliment 73 / Ozobic 38) (0-0 în tur)

• Plzen: Stanek – Havel, Pernica, Jemelka, Holik – Kalvach, Bucha – Kopic, Sykora, Mosquera – Chory;
  • Qarabag: Magomedaliyev – Vesovic, Mustafazade, Huseynov, Bayramov – Garayev, Richard Almeida – Ozobic – Kady, Wadji, Zoubir;

Min. 73: GOOOL Plzen! Repriză excelentă pentru cehi, care trec în avantaj. Gol Kliment.

Min. 58: GOOOL Plzen! Cehii egalează prin reuşita lui Kopic.

Min. 38: GOOOL Qarabag! Gazdele deschid scorul la primul şut pe poartă, prin Ozobic.

MIERCURI

• 22:00 - UCL - PSV Eindhoven - Rangers (2-2) - Prima Sport 1
  • 22:00 - UCL - Dinamo Zagreb - Bodo/Glimt (0-1) - Prima Sport 2
  • 22:00 - UCL - Trabzonspor - FC Copenhaga (1-2) - Prima Sport 3

Mircea Lucescu şi Ianis Hagi, cu şansa a doua

Marţi, de la 22:00, Mircea Lucescu şi Dinamo Kiev par într-o misiune imposibilă, pe terenul Benficăi, după ce portughezii s-au impus cu 2-0 în manşa tur. Ucrainenii au nevoie de o minune pentru a întoarce soarta calificării, în caz contrar urmând să se mulţumească cu participarea în grupele Europa League.

Celelalte partide ale serii de marţi par mult mai echilibrate. Steaua Roşie Belgrad o întâlneşte pe Maccabi Haifa pe teren propriu, iar confruntarea pleacă de la un avantaj minim al israelienilor luat după meciul tur (3-2).

În Cehia, Viktoria Plzen o întâlneşte pe Qarabag, după ce în tur cele două formaţii au remizat, scor 0-0.

PSV - Rangers, duelul serii de miercuri

Cel mai interesant duel din a doua zi pare cel dintre PSV Eindhoven şi Glasgow Rangers, după ce în tur cele două formaţii au oferit un meci spectaculos, încheiat nedecis, scor 2-2. Trupa lui Ianis Hagi are acum a doua şansă la calificare, însă traseul avut în Europa League în sezonul trecut, când au disputat marea finală, îi face pe scoţieni să privească încrezători spre confruntarea din Olanda.

Tot miercuri mai sunt programate meciurile Dinamo Zagreb - Bodo/Glimt (în tur 0-1) şi Trabzonspor - Copenhaga (în tur 1-2).

Tragerea la sorţi a grupelor UEFA Champions League 2022-2023 e LIVE pe Prima Sport 1, joi, de la 19:00