VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO ǀ PSG – Lille 4-3! Dublă pentru Mbappe, gol la ultima fază pentru Messi din lovitură liberă. Neymar a marcat, dar a ieşit accidentat grav

PSG Publicat pe 19 feb 2023

Spectacolul şi drama au fost caracteristice meciului PSG – Lille, din etapa a 24-a din Ligue 1, transmis în direct de către Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro.

Parizienii s-au impus cu 4-3, pe teren propriu, după ce au condus cu 2-0, iar Lille reuşise iniţial să întoarcă rezultatul la 2-3!

Kylian Mbappe a deschis scorul, în minutul 11, din pasa lui Neymar, la o fază în care nu a putut fi oprit din drumul către gol de fundaşii adverşi nici măcar prin fault.

Neymar, din assistul lui Vitinha, a dublat avantajul ”roş-albaştrilor” Franţei în minutul 17, când partida părea să fie una uşoară pentru gruparea de pe Parc des Princes.

Drama a început din minutul 24, când Diakite a readus-o pe Lille în joc printr-o lovitură de cap din centrarea lui Gomes.

În minutul 51, decarul celor de la PSG, Neymar a fost schimbat din cauza unei accidentări care a necesitat scoaterea brazilianului de pe teren cu targa.

Parizienii au fost afectaţi, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabelă. David a egalat la 2 pentru Lille în minutul 58 dintr-un penalty provocat de un fault al lui Verratti.

Scorul a devenit 3-2 pentru Lille în minutul 69, când Bamba, scăpat din marcaj, a transformat spectaculos a doua pasă de gol furnizată de Gomes în meci.

PSG nu a renunţat însă, iar, în minutul 87, Kylian Mbappe şi-a trecut în cont dubla din pasa lui Bernat.

Finalul meciului a fost unul de vis pentru suporterii ”roş-albaştrilor”. Lionel Messi a adus victoria pentru PSG, în minutul 90 + 4, dintr-o lovitură liberă marcă înregistrată.

În urma acestui rezultat, PSG adună 57 de puncte şi îşi consolidează locul 1. Lille rămâne la 41 de puncte şi riscă să rămână pe locul 6 la finalul etapei, poziţie ce nu asigură calificarea în vreo cupă europeană.

Ştire iniţială: PSG – Lille, în direct la Prima Sport 1, duminică, de la 14:00. Echipele probabile şi programul transmisiunilor din Ligue 1

PSG – Lille, duel din etapa a 24-a din Ligue 1, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1. Partida se joacă duminică, de la ora 14:00, şi poate fi urmărită online prin intermdiul platformei www.PrimaPlay.ro.

Lidera PSG (54 de puncte) va întâlni pe teren propriu un adversar dificil, ocupanta locului 5 Lille (41 de puncte). Lupta pentru titlu în Franţa nu este încă decisă, chiar dacă parizienii au un avans liniştitor pentru moment de 5 puncte faţă de Marseille (locul 2) şi de 7 puncte faţă de Monaco (locul 3).

• Lille – PSG, din turul Ligue 1, s-a terminat cu un scor şocant: 1-7 pentru parizieni!

Echipele probabile:

• Paris Saint-Germain (4-3-3): Donnarumma - Pembele, Ramos, Kimpembe, Mendes - Zaire-Emery, Verratti, Vitinha – Messi, Mbappe, Neymar;
  • Lille (4-2-3-1): Chevalier - Diakite, Fonte, Djalo, Gudmundsson - Andre, Angel Gomes - Zhegrova, Cabella, Bamba – David.